79 Views
2018 Apr 06car
img

آیا فعالیت شرکت میتسوبیشی تنها تولید ماشین است؟

شرکت میتسوبیشی (Mitsubishi) یک شرکت ژاپنی است، میتسوبیشی از ترکیب دو کلمه mitsu «سه» و bishi (به معنای بلوط آب است، اما ژاپنی ها آن را به معنای الماس یا لوزی به کار می برند) تشکیل شده است.« یاتارو ایواساکی» Yataro Iwasaki این شرکت را در سال 1870 تاسیس کرد. بسیاری از مردم با شنیدن نام میتسوبیشی فکر می کنند که این شرکت تنها ماشین تولید می کند در حالی که چنین نیست. بلکه در این شرکت کالاهای دیگر نیز تولید می شوند، که حتی بعضی از آنها تولیدشان قبل از اتومبیل بوده است. در ابتدا این شرکت کار خود را با حمل و نقل آغاز کرد. شرکت میتسوبیشی یک شرکت هولدینگ است، که مدیریت شرکت های بسیاری را برعهده دارد. شرکت دارای زیر مجموعه های زیادی است که هر کدام در حوزه خود موفقیت های زیادی دارند.


نحوه پایه گذاری و فعالیت شرکت میتسوبیشی

در سال 1870 شرکت میتسوبیشی توسط یاتارو ایواساکی پایه گذاری شد. فعالیت اصلی این شرکت در ابتدا حمل و نقل بود، اما به تدریج وارد حوزه های دیگر از جمله استخراج از معادن، کشتی سازی، مخابرات، خدمات مالی، بیمه، الکترونیک، خودرو، ساخت و ساز، صنایع سنگین، نفت و گاز، املاک و مستعملات، مواد غذایی و نوشیدنی، مواد شیمیایی، فولاد، حمل و نقل هوایی و … شد. بیشتر افراد این شرکت را با ارائه خودرو های لوکس با طراحی بسیار زیبا می شناسند و این محصولات دارای شهرت جهانی هستند.


ایواساکی و زندگی پر فراز و نشیبش

ایواساکی در خانواده ای کشاورز در شهر آکی، استان توسا (که هم اکنون استان کوچی نامیده می شود. ) در سال 1834 به دنیا آمد. او کار خود را به عنوان کارمند قبیله توسا آغاز کرد. ایواساکی در 19 سالگی آموزش و درس خواندن را رها کرد، یک سال پس از ترک تحصیل پدرش در درگیری با رئیس روستا مجروح شد و پس از اینکه قاضی حکم پدرش را اعلام کرد، ایواساکی با قاضی درگیر شد و او را به فساد متهم کرد به این علت ایواساکی 7 ماه زندانی شد.  


پس از آزادی بی کار بود و بعد از مدتی به معلمی مشغول شد. پس از بازگشت به ادو، با فعالان سیاسی، اجتماعی و اصلاح طلب یوشیدا دیدار کرد و آثار و کتاب های آنان را مطالعه نمود و از این طریق در دفتر تجارت قبیله توسا در ناکازاکی به عنوان مسئول نفتی بازرگانی مشغول به کار شد و بعدا به عنوان مسئول خرید کشتی و اسلحه و مهمات ارتقاء یافت، در سال 1870 اقدام به تاسیس شرکت میتسوبیشی کرد. ایواساکی در سال 1874-1875 توسط دولت ژاپن مسئول حمل و نقل سربازان و مواد جنگی قرار داده شد. کشتی هایی که در جنوب شرقی تایوان خریداری کرده بود به ژاپن آورد و این خرید و فروش موفقیت میتسوبیشی را تضمین کرد، با این کار میتشوبیشی نزد دولت ژاپن محبوبیت یافت با این محبوبیت موفقیت میتسوبیشی تضمین شد. Iwasaki در 50 سالگی بر اثر سرطان معده در گذشت و پس از او برادر و پسرش زمام دار شرکت شدند.


در سال های آغازین شروع به کار شرکت زغال سنگ سوخت گرانی بود، به همین خاطر شرکت در سال 1881 یک معدن زغال سنگ خرید. در همین دوران شرکت حوزه فعالیت خود را گسترش داد و در حوزه های دیگر همچون بانکداری، بیمه، گمرک و … نیز فعالیت کرد و با توجه به فعالیت وسیع خود در صنعت ژاپن نقشی کلیدی داشت


در سال 1917 شرکت کار خود را در زمینه تولید خودرو با ساخت خود روی مدل A آغاز کرد، خودرو برای اولین بار در ژاپن تولید شده بود و مدل A اولین سری از خودرو های ژاپنی بود. بعد از مدتی خودروی Saden نیز در میتسوبیشی تولید شد ، خودروی Saden در واقع براساس فيات 3 طراحی شده بود. این مدل با استقبال بسیار خوبی در سطح ژاپن رو به رو شد.


پس از ادغام شدن دو شرکت میتسوبیشی و شركت هواپيمايي ميتسوبيشی در سال 1934 ، کارخانه عظیمی به وجود آمد. در زمان جنگ جهانی دوم شرکت شروع به تولید هواپیماهای جنگی کرد و در این کار نیز موفق بود. سال 1953 خودرو ميتسوبيشي 500 عرضه شد. استقبال خوبی از این مدل شد و به همین خاطر شرکت در طی یک دهه 75000 خودرو را از این مدل ساخت و به مشتریان خود واگذار کرد.

سبک کاری میتسوبیشی در سال 1970 تا حدودی تغییر کرد و شرکت تصمیم گرفت که محصولات خود را صادر نماید در سال 1971 این شرکت تعداد قابل توجهی خودرو گالانت را به آمریکا صادر کرد و پس از آن صادرات به استرالیا نیز در برنامه های شرکت قرار گرفت. در 1973 تا 1978 صادرات شرکت همچنان افزایش می یافت و به بازارهای اروپایی نیز صادر می شد. در سال 1980 یک میلیون خودرو تولید کرد و این رقم در سال بعد به 1.5 میلیون خودرو رسید.


گروه مالی میتسوبیشی یواف‌جی

میتسوبیشی UFJ یک شرکت ژاپنی است و خدمات بانکداری و مالی را انجام می دهد. این شرکت در سال 2005 از ترکیب دو شرکت، گروه مالی توکیو میتسوبیشی و شرکت یواف‌جی هولدینگ در ژاپن تشکیل شد. این موسسه ی مالی در حال حاضر در رتبه ی اول ژاپن قرار گرفته و در جهان نیز رتبه ی دوم را به خود اختصاص داده است.میتسوبیشی زیرمجموعه مدیر عامل شرکت، ناباو کارویانگی (Nabav Karvyangy) است. از مهمترین محصولات و خدمات شرکت می توان به بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، بانکداری سرمایه‌گذاری، مدیریت سرمایه‌گذاری، بانکداری اختصاصی، وام‌های مسکن و کارت‌های اعتباری اشاره کرد. این شرکت از زیر مجموعه های میتسوبیشی می باشد.


محصول بی نظیر میتسوبیشی

آرم میتسوبیشی

از مهمترین محصولات میتسوبیشی اتومبیل است تا جایی که اکثر مردم پس از شنیدن نام میتسوبیشی یاد خودروهای لوکس این برند می افتند. در ادامه نگاهی به سیر تکامل و توسعه ی ماشین های لوکس این برند خواهیم داشت.« به روایت تصویر » بدون شک در هر زمانی که اتومبیلی در این شرکت تولید شده به اقتضای زمان تولیدش، ماشینی با کیفیت و زیبا به حساب آمده است. اولین باری که میتسوبیشی ماشین تولید کرد، در سال 1917 بود که مدل A نامیده می شد و به عنوان یکی از پیشگامان تولیدانبوه خودرو هنوز هم نام و نشان آن باقی مانده است و دارنده گان آن به داشتن چنین ماشین پر ابهتی افتخار می کنند. گانت GTO در سال 1970 در ژاپن تولید گردید، برای اولین بار در این مدل از موتور سری 4G استفاده شده بود.در سال 1972، Colt F 2000 در میتسوبیشی تولید شد، این مدل جهت استفاده در مسابقات اتومبیل رانی طراحی شده بود. طراحان در ساخت این ماشین از تکنولوژی ساخت هواپیما بهره گرفته بودند. در سال 1974 ماشین مسابقه ارتقاء یافت و این بار پس از تولید سری GSR 1600 و شرکت دادن این مدل در مسابقات رالی شرق آفریقا، در همه بخش ها مقام اول یا دوم یا سوم را کسب کرد.


در سال 1976 برای اولین بار موتور های چهار سیلندر در میتسوبیشی تولید شد. در سال 1980 نیز فناوری موتور دیزل توربو شارژی برای خودروهای سواری ایجاد گردید. در GT3000 شرکت میتسوبیشی به فناوری دیگری دست یافت. از فناوری های نوین این مدل استفاده از ایرو دینامیک فعال برای افزایش downfore در سرعت بالا، استفاده از موتور 6 سیلندر در این مدل و سیستم تعلیق کنترل الکترونیکی موسوم به ECS می توان نام برد. این فناوری ها برای اولین بار در ژاپن و در سال 1990 استفاده می شدند. در سال 2006، outlander تولید گردید که موتوری سازگار با محیط زیست داشت، دارای سقفی آلومنیومی و سبک بود و سیستم ناوبری CB HDD 30 با سرور موسیقی دیجیتال به این مدل اضافه شد که ماشینی با کیفیت و طراحی فوق العاده را به وجود آورد. در سال 2009 طراحی Fuse انقلابی جدید در محصولات میتسوبیشی خود را نمایان کرد، این فناوری رابط گوشی از طریق بلوتوث، هندزفری با کنترل صدای پیشرفته، اجازه دادن به راننده برای انتخاب و کنترل موسیقی پخش شده و استفاده از دفترچه تلفن به صورت صوتی در داخل اتومبیل را فراهم می کرد. در سال 2014 با تکامل MiEV خودروی مسابقه ای طراحی شد که تماما الکتریکی بود و با نمونه دیگر که از همین مدل بود و با سوختی دیگر کار می کرد مسابقه داد و با اختلاف 30 ثانیه ای این خودروی برقی بود که برنده شد و برتری سوخت الکتریکی را اثبات کرد. در خودرو تولید شده در سال 2016 مفهوم PX-MiEV به همه مردم نشان داده شد. این مدل توسط میتسوبیشی به نحوی طراحی شد که تمامی نوآوری های جدید را در خود داشته باشد و دو فن آوری هیبربد موازی و سریال را در اختیار PX-MiEV قرار داده تا اتومبیل در سطح جاده بیشترین عملکرد را از خود نشان دهد. این مدل نیز با زمین و محیط زیست در هماهنگی است.میتسوبیشی

mitsubishi