174 Views
2018 Jan 30Newstechnology
img

تیم ترامپ میخواهد شبکه ملی 5G را برای مقابله با جاسوسی چینی ها راه اندازی کند.

ایده این است که یک شبکه متمرکز می تواند از ارتباطات ایالات متحده در مقابل جاسوسی چینی ها محافظت کند. اما ممکن است فروش سختی داشته باشد.

طبق گزارشی که در روز یکشنبه منتشر شد، مقامات امنیت ملی که برای دونالد ترامپ کار می کنند، در نظر دارند که یک شبکه پرسرعت 5G را به عنوان یک گزینه برای مقابله با جاسوسی چینی ها از گوشی های تلفن همراه در ایالات متحده مورد استفاده قرار دهند.

یک مقام ارشد امنیتی روز دوشنبه در مصاحبه با رویترز صحت این موضوع را تایید کرد.

بر اساس گزارشات، در حال حاضر در بین مقامات رده پایین تشکیلات رئیس جمهوری آمریکا بحث بر سر ایجاد یک شبکه 5G ملی شده ادامه دارد اما گفته می شود که برای رسیدن به مرحله نهایی تصمیم گیری حداقل به شش تا هشت ماه زمان احتیاج است. این شبکه برای مقابله با تهدیدات چینی برای امنیت اقتصادی و اینترنتی ایالات متحده، با تاکید بر حفاظت از فن آوری های نوظهور مبتنی بر 5G، مانند اتومبیل های خودران و دستگاه های متصل به اینترنت، طراحی خواهد شد.چنین شبکه ای توسط دولت ساخته شده و متعلق به آن خواهد بود و زیرساخت های آن به ارائه دهندگان خدمات در ایالات متحده اجاره داده می شود. بنابراین چنین سیستمی با سیستم فعلی، که در آن ارائه دهندگان زیرساخت های خود را دارند و فقط اجاره استفاده از فضا برای ارسال امواج را به دولت می پردازند، متفاوت است.

صنعت ارتباطات در حال حاضر درگیر آماده شدن برای راه اندازی نسل پنجم (5G) ارتباطات اینترنتی است که قرار است سرعت و پوشش شبکه خیلی بیشتری نسبت به شبکه های فعلی 4G در اختیار کاربران قرار دهد.

در حالیکه اجرای گسترده این طرح احتمالا هنوز چندین سال زمان نیاز داشته باشد، اما شرکت ورایزون، که از نظر تعداد مشترکین بزرگترین شرکت ارائه خدمات اینترنتی در ایالات متحده به شمار می رود، انتظار دارد که بتواند در اوایل امسال، خدمات تجاری شبکه 5G را به عنوان یک سرویس جایگزینی پهنای باند راه اندازی کند. این شرکت قرار است مجموعا در حدود 17 میلیارد دلار در سال 2018 در پروژه های سرمایه ای که شامل کار بر روی شبکه 5G هم می شود سرمایه گذاری کند.شرکت AT & T اعلام کرد که قصد دارد تا پایان سال جاری یک شبکه تلفن همراه 5G را در ده ها بازار عرضه کند.شرکت های چینی دارای اهداف 5G مخصوص خودشان هستند. در هفته گذشته، کوالکام (غول تراشه تلفن همراه) اعلام کرد که قصد دارد تا اوایل سال 2019 با همکاری برخی از بزرگترین شرکت های چینی تولید کننده تلفن همراه، از جمله Lenovo، شیائومی، ZTE، اوپو و Vivo، تولید تلفن های همراه مجهز به تکنولوژی 5G را آغاز کند.

روز دوشنبه، آجیت پای، رئیس کمیسیون FCC (یکی از جمهوریخواهانی که توسط ترامپ منصوب شده است)، مخالفت خود را با ایده شبکه ملی ایالات متحده ابراز کرد. 

وی در بیانیه ای گفت: من مخالف هر گونه پیشنهاد دولت فدرال برای ساخت و راه اندازی شبکه سراسری 5G هستم. هر گونه تلاش فدرال برای ساخت یک شبکه ملی 5G، هزینه های هنگفتی را بر دولت تحمیل خواهد کرد که خلاف سیاست های کمک به ایالات متحده در پیروزی در آینده تکنولوژی 5G است.

سناتور مارک وارنر، نماینده دموکرات از ویرجینیا، نیز نیاز به چنین شبکه ای را مورد سوال قرار داده و گفته است: در حالی که من خوشحالم که بالاخره تشکیلات ریاست جمهوری ترامپ متوجه شدند که برای حفظ موقعیت رهبری آمریکا در عصر اطلاعات بایستی سرمایه گذاری قابل توجهی انجام دهند، اما من نگران این مساله هستم که ساخت یک شبکه ملی 5G هم پرهزینه بوده و هم دوباره کاری است.

سایر نمایندگان کاخ سفید هنوز به درخواستها برای اظهار نظر کردن در این زمینه پاسخ نداده اند.

پیشنهاد این طرح همچنین سوالات دیگری را مطرح می کند، از جمله اینکه دولت چطور می خواهد چنین شبکه ای را ایجاد کند و اینکه از کدام دسته از امواج رادیویی برای این سرویس استفاده خواهد کرد. این شبکه نسل جدید به مقدار گسترده ای از طیف های بی سیم برای دستیابی به سرعت های بالا و همچنین یک آرایه جامع از رادیوهای تلفن همراه نیاز دارد و مشخص نیست که این منابع از کجا تامین خواهند شد.با این حال بیلر لوین، تحلیلگر نیواستریت ریسرچ، اعتقاد دارد که یک شبکه دولتی می تواند به لحاظ نظری اجازه دهد شرکت های کوچکتر ظرفیت انتقال داده را اجاره کرده و برای ارائه خدمات بهتر به رقابت بپردازند. خطر واقعی این است که ممکن است ارائه دهندگان بی سیم برنامه های سرمایه گذاری خود بر روی شبکه های 5G را راه اندازی کرده و در نتیجه دولت به منبع رقابتی تبدیل شود.

آجیت پای می گوید بهترین راه برای پیشرفت این است که شرکت های خصوصی را به سمت این شبکه ها سوق داده و اجازه دهیم کار خودشان را انجام دهند.

او می گوید: بهترین عامل برای هدایت نوآوری و افزایش سرمایه گذاری بازار است، نه دولت.


5G

اینترنت پرسرعت

ترامپ

آمریکا