1444 Views
2017 Dec 25technology
img
اپل می‌خواهد برنامه‌های Mac و iOS را ترکیب کند . آیا می‌تواند موفق شود درحالی‌که مایکروسافت شکست خورد؟
از زمانی که اپل, App Store را برای iOS راه‌اندازی کرده است دو اکوسیستم آن در دو دنیای کاملاً مجزا زندگی می‌کنند . درحالی‌که همه برنامه‌های iOS از نمایندگی‌ها خریداری می‌شوند ( به‌جز گوشی‌های دست‌دوم ) macOS این‌گونه نیست . اپل می‌خواهد این مسئله را با درخواست از توسعه‌دهندگان برای طراحی برنامه‌های یکپارچه که روی دسکتاپ نیز مانند تلفن همراه کار می‌کنند , تغییر بدهد .
بر اساس گزارش رویترز اپل از این روش می‌تواند برای رسیدگی به شکایاتی استفاده کند که macOS اغلب آن‌ها را نادیده می‌گیرد . به‌جای درخواست از توسعه‌دهندگان برای ساخت دو برنامه کاملاً متفاوت برای هر دو سیستم‌عامل آن‌ها قادر خواهند بود که هر دو را هدف قرار دهند . نتیجه نهایی این است که برنامه‌های macOS  باید بیشتر به‌روزرسانی شوند و ویژگی‌های بهتری ارائه دهد . به یاد داشته باشید که این تلفیق فقط در مورد برنامه‌های دانلود شده از App Store اعمال می‌شود – اگر برنامه‌ها از شخص ثالث گرفته شود یا آنها را از وب‌سایت‌ها دانلود کنید شامل این تغییر نخواهند بود.
پروژه جدید اپل به نام Marzipan کاملاً شبیه تلاش‌هایی است که مایکروسافت در طول سالهای گذشته انجام داده است . دیدن دوباره آنچه مایکروسافت تلاش کرد انجام دهد و دلیل شکست آن ارزشمند است .

ویندوز 8 برای ارائه UI کاربرپسند تر طراحی شد که می‌توانست بر روی مانیتورهای 32 اینچی نصب شود و به‌راحتی روی صفحه‌نمایش گوشی اجرا شود . ویندوز 8  قادر نیست یک چارچوب توسعه‌دهنده یکپارچه طوری که موردنظر اپل باشد ,  ارائه می‌دهد (که بعداً با ویندوز 10  تلفن همراه عرضه شد ), اما فرض بر این است که برنامه‌های Metro به‌سادگی با صفحه‌نمایش‌های مختلف تناسب داشته باشند .
این‌یک ایده عالی است ولی در عمل نمی‌تواند موفق شود . برنامه‌های طراحی‌شده برای صفحه‌نمایش‌های کوچک به‌طور ضعیفی روی صفحه‌نمایش بزرگ‌تر  کار می‌کنند . الزامات sandbox برای برنامه‌های ویندوز ( و همچنین macOS ) به این معنا است که بسیاری از برنامه‌ها به‌اندازه نسخه‌های کامل کارایی ندارند . در برخی موارد استفاده از یک مرورگر می‌تواند تجربه بهتری نسبت به یک برنامه اختصاصی فراهم کند اما این بستگی به برنامه دارد .
بنابراین می‌توان گفت که تفاوت آشکاری بین موقعیت امروزی اپل و ویندوز 8 یا 10  میکروسافت وجود دارد . قبل از لغو ویندوز 10 مایکروسافت تلاش می‌کند تا برنامه‌هایی برای گوشی‌های کوچک خودش طراحی کند . اپل توانست در بازار بسیار موفق iOS نفوذ کند تا برنامه‌هایی برای macOS بسازد .
از دیدگاه اپل ممکن است آوردن UIs تلفن همراه داخل دسکتاپ منطقی باشد به‌جای اینکه برنامه‌های مجزایی برای هر یک طراحی کند . بازار فروش  آیفون اپل , فروش Mac را کاهش می‌دهد اما ما نمی‌دانیم چه تعداد از افراد ابتدا آیفون می‌خرند و بعداً Mac . بنابراین استانداردسازی UI منطقی‌تر است تا به خریداران تجربه آشناتری ارائه دهد .
بسیاری از افراد به این سؤال می‌خندند که چطور وقتی‌که مایکروسافت در  تلفیق برنامه‌ها شکست‌خورده است, اپل قصد دارد کار بهتری انجام دهد . من نمی‌توانم در رابطه با مورد دوم توضیح بدهم زیرا بازارها و محصولات متفاوت هستند و مشتریان و انتظارات آن‌ها نیز با یکدیگر فرق می‌کند . مثلاً بسیاری از برنامه‌های OS برای سیستم‌ها آزاردهنده هستند اگر شما دوست داشته باشید صفحه‌نمایش را با انگشتانتان به‌جای کلیک موس لمس کنید . تلاش مایکروسافت برای بسط یک UI که شامل دو روش مختلف در تعامل با تکنولوژی بود به دلیل بزرگی شکاف بین آن‌ها شکست خورد نه به خاطر اینکه مایکروسافت توانایی طراحی یک UI جامع را نداشت . ممکن است اپل این کار را بهتر انجام دهد . ما باید صبر کنیم و نتیجه را ببینیم.


اپل

IOS

Mac

ترکیب iOS و Mac