75 Views
2018 Jan 24Newstechnology
img

تسلا پیشنهاد جدیدی برای Elon Musk ارائه کرده است: Musk تنها در صورتی پول دریافت می کند که بتواند به اهداف مشخصی در ارزشگذاری بازار این شرکت دست پیدا کند (از جمله اینکه بتواند ارزش بازار شرکت را به 650 میلیارد دلار برساند).اهداف قیمت بازار این شرکت از 100 میلیارد دلار شروع می شود و با پله های افزایشی 50 میلیارد دلاری رشد می کند (در هدف اول ارزش شرکت از 100 میلیارد دلار به 150 میلیارد دلار رسیده و به همین ترتیب تا به رسیدن به سقف 650 میلیارد دلار اهداف ادامه خواهند داشت). تسلا دارای ده ها هدف ارزش گذاری بازار و ده ها هدف درآمد و تنظیم سود می باشد. اهداف سود به نحوی طراحی شده اند تا اطمینان حاصل شود که این شرکت در هر دو حالت بالا و پایین رفتن شاخص بازار به خوبی عمل نماید.

Musk در ازای تحقق این اهداف 1.69 میلیون عدد از سهام شرکت تسلا (حدود 1 درصد) را به عنوان دستمزد دریافت خواهد کرد. در صورتی که ارزش بازار Tesla به 650 میلیارد دلار برسد، می توان آن را به عنوان یکی از پنج شرکت بزرگ ایالات متحده و حتی بزرگتر از آمازون (که در حال حاضر ارزش بازار آن در حدود 640 میلیارد دلار است) در نظر گرفت.

در حال حاضر ارزش بازار تسلا در حدود 59.4 میلیارد دلار است، که کمی بالاتر از ارزش بازار فورد (47.7 میلیارد دلار)، و کمی کمتر از ارزش بازار جنرال موتورز (61.5 میلیارد دلار) است. Musk اساسا می گوید که تسلا می تواند 10 برابر بزرگتر از جنرال موتورز باشد، هرچند جنرال موتورز بر خلاف تسلا در ظاهر خودروهای بیشتری تولید می کند و سودآورتر است.نیویورک تایمز در گزارشی نوشته است: «کارشناسان می گویند [ارزش گذاری 650 میلیارد دلاری] به طرز شگفت آوری غیرممکن است»، اما گفته است که حتی اگر ارزش بازار تسلا به چند هدف از تمامی اهداف پیش بینی شده اش برسد، باز هم میلیاردها دلار سود نصیب Musk خواهد کرد.

این طرح اصلاح ارزش بازار مشابه با طرحی است که Musk در سال 2012 برای شرکت تسلا به اجرا درآورد. در آن سال نیز Musk تنها در صورتی که تسلا به اهداف معین از لحاظ ارزش بازار و همچنین سودآوری می رسید دستمزد دریافت می کرد. Musk در سال 2012 توانست به تمامی اهداف معین شده برسد به استثنای یکی از اهداف. تسلا عنوان کرده است که موفقیت عملکرد طرح سال 2012 موجب شده است که ارزش بازار این شرکت در پنج سال بعد از اجرای طرح حدودا 17 برابر افزایش یابد. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، Musk حقوق دریافت نمی کند، اما به دلیل قانون ایالت کالیفرنیا، تسلا کمی بیشتر از حداقل دستمزد (معادل 37000 دلار) را به وی پرداخت می کند. در حال حاضر ارزش سهام Musk در این شرکت بالغ بر 13 میلیارد دلار است و ارزش خالص آن به 20.1 میلیارد دلار می رسد.

منتقدان خاطرنشان می کنند که این طرح اصلاح قیمتی مشروط بر شرایط خاصی است. بر اساس قراردادی که اعلام شده است، Musk تنها درصورتی که به طور کامل به اهداف تعیین شده اش برسد پول دریافت می کند.

Musk به نیویورک تایمز گفت: اگر همه اهدافمان طی ده سال آینده اتفاق بیافتد، یعنی ارزش تسلا 80 یا 90 درصد رشد کند، در این صورت میزان جبران خسارت من صفر خواهد بود.وی در ادامه گفته است که او قابلیت تبدیل شدن به یک کمپانی تریلیون دلاری طی 10 سال آینده را در این شرکت می بیند.

Musk افزود: من هیچ یک از این کارها را به منظور کسب یک ثروت سلطنتی انجام نمی دهم. بلکه تنها دلیلی که مرا ترغیب به انجام این کار می کند این است که می خواهم کارهای بزرگی انجام دهم.

از جمله کارهای بزرگی که وی گفته است قصد انجام آنها را دارد ساکن کردن افراد در سیاره مریخ و همچنین ساختن یک هایپرلوپ مخصوص در بین شهرهای نیویورک و واشنگتن دی سی است.

طبق قراردادی که تسلا با Musk بسته است وی همچنان در مقام مدیر عاملی شرکت تسلا باقی خواهد ماند. البته Musk می تواند مدیر اصلی شرکت باقی بماند و یک مدیر عامل برای شرکت تعیین کند که مستقیما به خود او گزارش دهد اما او گفته است که تنها در صورتی که شرکت به اندازه کافی بزرگ شود که فرد دیگری برای نظارت بر عملیات مورد نیاز باشد چنین کاری را انجام می دهد.

این قرارداد هنوز به تصویب سهامداران نرسیده است.


تسلا

آمازون

جنرال موتورز

Elon Musk

musk

tesla

Amazon