11 Views
2018 Mar 03NewsHealth
img

ناباروری یکی از موارد پر مراجعه آزمایشگاه های تشخیصی می باشد. بسیاری از زوج هایی که دچار ناباروری هستند و یا تصویر ناباروری را دارند با تقبل هزینه های بالا کلیه احتمالات مربوط به عدم باروری خود را بررسی می کنند. 

  بسیاری از زوج های مراجعه کننده به مراکز درمانی وقتی خود را نابارور می خوانند از تعریف دقیق ناباروری مطلع نیستند. پروسه باروری فرایندی است که به احتمالات زیادی متکی است و شما با عدم موفقیت برای باروری در چند ماه اول روابط جنسی نمیتوانید خود را ناتوان در باروری بدانید. علاوه بر این عوامل مختلفی بر باروری موثر اند که ممکن است شما با رعایت نکردن آنها تصور ناباروری داشته باشید. 

احتمال باروری در یک رابطه جنسی چقدر است ؟

احتمال باروری در شرایطی تعریف می شود که فرد کاملا سالم باشد و تعادل هورمونی در بدن او کاملا نرمال باشد. همچنین مرد بایستی از سلامت کامل برخوردار بوده و مشکلات حرکتی و یا ساختاری در اسپرم مرد وجود نداشته باشد. همچنین بایستی رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری انجام شده باشد و فاصله زیاد رابطه با زمان تخمک گذاری احتمال باروری را به شدت کاهش می دهد.

شاید تصور کنید در این شرایط و در شرایطی که زمان تخمک گذاری به درستی تخمین زده شود باروری بایستی نزدیک به 100 درصد باشد اما ذهنیت شما با دیدن این نمودار تغییر خواهد کرد:

پس در صورتی که شما در سن مناسب، در شرایط سلامت کامل در زمان مناسب رابطه جنسی داشته باشید در حدود 30 درصد شانس باروری دارید !! حال به مساله سن بپردازیم:

همانطور که در مقالات گذشته صحبت شد، سن رابطه مستقیمی با باروری داشته و با بالا رفتن سن باروری کاهش خواهد داشت.

این کاهش با سن زنان رابطه مستقیم تری داشته پس در یک نمودار ساده میزان باروری نسبت به سن زنان را نیز مورد بررسی قرار می دهیم :

با افزایش سن زنان از سن ایده آل یعنی 22 سالگی احتمال باروری کاهش پیدا می کند. از آنجایی که بسیاری از افراد در کشور ما در حدود 25 تا 30 سال ازدواج می کنند و بعد از آن اقدام به باروری می نمایند، پس درصد باروری در حدود 20 درصد قابل بر آورد است.

علاوه بر این شرایط جانبی، تغذیه ای، عفونت و آلودگی های گذرای سیستم تناسلی زن و مرد و ... میتواند بر درصد باروری موثر باشد. پس در صورتی که در ماه ها تلاش برای باروری موفقیتی حاصل نشد نا امید نشوید ! شما ناباروری نیستید.

ناباروري را اين طور تعريف می کنند: ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه جنسي بدون جلوگيري از بارداري با شرایط صحیح.

ناباروري در ده تا پانزده درصد از زوج ها ديده مي شود. علل ناباروري مي تواند مربوط به زن يا مرد يا هر دو باشد. حدود 40% از مشكلات ناباروري مربوط به مردان، 40% مربوط به زنان و حدود10% مربوط به هر دو است. در حدود 10% از زوج ها نيز عامل ناباروري مشخص نيست. به عبارت ديگر در اين زوج ها هر دو نفر با توجه به انجام آزمايش هاي موجود مشكلي ندارند ولي به علل نامشخصي بچه دار نمي شوند. ناباروری می تواند دائمی و یا گذرا باشد.

ممکن است یک عفونت ساده که می تواند با یک دوره آنتی بیوتیک تراپی درمان شود عامل ناباروی باشد و یا یک مشکل ژنتیکی که تنها از طریق روش های مبتنی بر IVF قابل درمان است.
ناباروری