595 Views
2018 Feb 19technology
img
تقویت وای فای خانگی یک مشکل بسیار رایج است دلایل زیادی برای تضعیف وای فای شما وجود دارد که بسیاری از آنها ممکن است شما را متعجب کند . باور کنید که حتی معماری خانه شما می‌تواند قدرت سیگنال وای فای را تحت تأثیر قرار دهد همان‌طور که سایر دستگاه‌های منزل با فرکانس مشابه با آن رقابت می‌کنند . در اینجا 10 روش برای تقویت وای فای منزل شما عنوان‌شده است:
1- نرم‌افزار روتر خودتان را به‌روزرسانی کنید
چک کردن به‌روزرسانی یک مرحله حیاتی برای رایانه , نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی است زیرا شما می توانید از ویژگیهای جدید و  نسخه جدید بهبودیافته استفاده کنید و اینکه سیستم شما برای ارتقاء امنیت به‌روزرسانی می شود .  به یاد داشته باشید که پس از به‌روزرسانی , روتر را مجدداً راه‌اندازی کنید تا ویژگیهای جدید اعمال شود و هر سه ماه به‌روزرسانی را چک کنید .
2 – تداخل‌ها را بررسی کنید
آیا می‌دانید که لوازمی مثل تلفن‌های بی‌سیم , اسپیکرهای بلوتوثی , اجاق‌های ماکروویو و مانیتورهای کودک می‌تواند سرعت وای فای شما را تحت تأثیر قرار دهد ؟ این مسئله به خصوص در مورد روترهای قدیمی که با فرکانس 2.4GHz  کار می کند صادق است که با تداخل با سایر دستگاه ها وای فای را تضعیف می‌کنند . همچنین، تا جاییکه امکان دارد، از قرار دادن روتر Wi-Fi خود در نزدیکی دستگاه‌های  2.4GHz مانند مواردی که در بالا ذکر شد اجتناب کنید.  برای  راحتی بیشتر می توانید از ابزارهای رایگان مانند HeatMapper  استفاده کنید. این نقشه‌های Wi-Fi به شما کمک می‌کنند تا متوجه شوید  که سیگنال‌های Wi-Fi در کدام قسمت خانه یا دفتر شما قوی‌تر هستند.
3 - کانال‌ها را تغییر دهید
کار دیگری که می توانید انجام دهید این است که کانال دیگری برای روتر خود را انتخاب کنید، به‌ویژه اگر شما در فرکانس  2.4GHzهستید.همان‌طور که قبلاً ذکر شد، فرکانس 2.4 گیگاهرتز به‌طور خاص تراکم بالایی دارد چون به غیر از روترهای Wi-Fi  لوازم دیگر  نیز این باند را اشغال می‌کنند. تغیر از یک کانال به  کانالی با شلوغی کمتر می‌تواند به افزایش سرعت کمک کند. برای بررسی کانال مطلوب 2.4GHZ سعی کنید از یک اسکنر Wi-Fi استفاده کنید. کانال‌های توصیه‌شده برای 2.4GHzعبارت‌اند از 1، 6 و 11 زیرا این‌ها با یکدیگر همپوشانی ندارند . کانالی با حداقل ترافیک را انتخاب کنید و سپس پیشرفت خود را ارزیابی کنید.
4 - بچه‌ها و مهمانان را در شبکه خود قرار دهید و QoS را فعال کنید
به‌غیراز تنظیمات مخصوص والدین برای محافظت بچه‌ها از مسائل  موجود  در وب، شما می توانید آن‌ها را در یک شبکه جداگانه با مجموعه‌ای از قوانین و تنظیمات قرار دهید. شما همچنین می توانید با تنظیم کاملاً متفاوت روتر Wi-Fi  یا به‌راحتی با انتخاب گزینه "Guest Network"  که یک ویژگی محبوب برای اکثر روترها است دسترسی مهمان‌ها به اینترنت را امکان‌پذیر کنید .
QoS یا  (Quality of Service)  یک ویژگی در روترها است که به شما اجازه می‌دهد اولویت‌بندی ترافیک را بر اساس نوع داده‌های دریافت و ارسال‌شده انجام دهید . شما می توانید برنامه‌های کاربردی حساس به تأخیر زمانی مانند اسکایپ، تلفن های IP و بازی آنلاین را در اولویت بالاتری نسبت به سایر انواع فعالیت‌ها تنظیم کنید. روترهای مختلف راه‌های مختلفی برای مدیریت QoS دارند و بیشتر روترهای دارای شیوه‌های ساده‌تر و از پیش تنظیم‌شده برای کاربران هستند.
5 – یک روتر به‌روزرسانی شده خریداری کنید
اگر در فکر خرید  یک روتر جدید هستید و می‌خواهید سرعت Wi-Fi خودتان را بهبود ببخشید حداقل یک روتر  82.11N یا AC باقابلیت دوگانه یا سه‌گانه انتخاب کنید . استانداردهای جدیدتر Wi-Fi به معنای ویژگی‌های بهتر است. روترهای "AC" از مدل‌های قدیمی‌تر "B" و "G" و حتی مدل "N" پیشرفته‌تر هستند . آن‌ها ویژگی‌های بیشتری دارند و عملکرد بهتری ارائه می‌دهند. روترهای AC دارای حداکثر پهنای باند حدود 8x160  مگاهرتز، در مقایسه با  4x40   مگاهرتز روترهای N هستند. به‌عبارت‌دیگر، افزایش پهنای باند اجازه می‌دهد تا داده‌های بیشتری بدون افت سرعت انتقال یابد.
6 – استفاده از Mesh
اگر یک  دفتر بزرگ  یا خانه‌ای دارید که نیاز به‌سرعت های ثابت شبکه دارد، یک شبکه Wi-Fi مشی ارزش سرمایه‌گذاری دارد. برخلاف روترهای استاندارد Wi-Fi نسل بعدی روترها طوری طراحی‌شده‌اند تا پوشش شبکه Wi-Fi را با استفاده از چند نقطه دسترسی یا ماهواره گسترش دهند. این سیستم‌ها معمولاً در مجموعه‌ای از دو یا سه واحد جداگانه قرار می‌گیرند که با استفاده از پوشش Wi-Fi باهم کار می‌کنند تا خانه و یا دفتر شمارا پوشش دهند.

7 - امنیت خود را بررسی کنید
به‌غیراز حفاظت شبکه خودتان  در برابر استفاده غیرمجاز ، آیا می‌دانستید که نوع امنیت بی‌سیم شما می‌تواند سرعت کلی شمارا نیز تحت تأثیر  قرار دهد ؟
اگر شبکه شما باز است (بدون امنیت) و یا از  WEP استفاده می‌کنید  لطفاً تنظیمات امنیتی را بلافاصله تغییر دهید! بدیهی است که  یک شبکه باز اجازه می‌دهد هرکسی Wi-Fi  شمارا سرقت کند زیرا  امنیت قدیمی WEP به‌راحتی قابل هک  است.   WPA و TKIP پروتکل‌های قدیمی‌تر هستند و اکنون به‌عنوان ناامن شناخته می‌شوند. حتی بدتر از آن، این پروتکل‌های امنیتی درواقع باعث کاهش سرعت شبکه شما به  54Mbpsخواهد شد، حتی اگر دستگاه N جدیدتر داشته باشید .  AES  جدیدتر و امن‌تر است و سرعت روتر را افزایش می‌دهد . اما اگر از دستگاه‌های B یا G قدیمی‌تر استفاده می‌کنید که به AES وصل نمی‌شوند می توانید شبکه 2.4 گیگاهرتزی کندتر را بر روی WPA یا TKIP تنظیم کنید بدون اینکه تأثیری روی دستگاه‌های 5GHz  داشته باشد .
8 - تغییر محل
عامل مهم دیگری که اتصال شبکه Wi-Fi شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد، مکان فیزیکی آن است. سعی کنید روتر خودتان را نزدیک به مرکز خانه  و  بالاتر از سطح هرگونه مانع فیزیکی مانند مبلمان و لوازم‌خانگی قرار دهید. از سطوح بازتابنده مانند شیشه، آینه و فلز نیز  اجتناب کنید زیرا سیگنال‌های Wi-Fi تمایل به انحراف به سمت این نوع مواد دارند . دیوارها، به خصوص دیوارهای بتنی نیز می‌توانند سیگنال Wi-Fi را به‌شدت کاهش دهند. به‌غیراز انتخاب کانال بهینه که قبلاً به آن اشاره شد  بهتر است که  روتر شما حداقل یک متر (3 فوت) از دیگر لوازم  2.4HGz مانند تلفن‌های بی‌سیم، میکروفون و مانیتورهای کودک فاصله داشته باشد .
9 – یک باند مناسب انتخاب کنید
باندهای وای فای به‌صورت یکسان ایجاد نشده‌اند . اگر شما یک روتر جدید دارید، بررسی کنید که آیا از باند 5GHz پشتیبانی می کند. روترهای جدیدتر N یا AC به‌طورمعمول این باند را پشتیبانی می‌کنند. برخلاف روترهای B / G که در طیف شلوغ  2.4 گیگاهرتز کار می‌کنند ، روترهای N و AC می‌توانند بر روی  فرکانس 5 گیگاهرتز نیز تنظیم شوند.
10 – روتر را مجدداً راه‌اندازی کنید
گاهی اوقات مشکلات Wi-Fi مربوط به قدرت سیگنال یا پوشش نیست . اگر مشکل اتصال یا کندی اینترنت دارید راه‌اندازی مجدد می‌تواند به شما کمک کند . همچنین می توانید با تغییر جهت آنتن روتر سیگنال آن را تقویت کنید  . به‌عنوان آخرین راه‌ می توانید از یک فویل آلومینیومی یا بطری خالی برای تقویت سیگنال وای فای خودتان استفاده کنید .


Wi Fi

تقویت وای فای

روتر

مودم