76 Views
2018 Jan 07technology
img

شرکت اپل اعلام کرده که یک پچ جدید برای مرورگر اینترنت Safarai برای iPhone ها و iPad ها و مک بوک های خود در اچند روز آتی عرضه خواهد کرد. این خبر پنج شنبه انتشار پیدا کرد درست بعد از آنکه اصلی ترین شرکت های پردازنده ساز دنیا وجود یک نقص در پردازنده های را فاش کردند که امکان آسیپ پذیری به هر وسیله هوشمند مدرنی را برای هکر ها فراهم ساخته است.

تمامی مرورگر های معروف یعنی گوگل کروم و موزیلا و Microsoft Corp به رویترز گفته اند که درحال حاضر هیچ یک از پچ های ارائه شده امنیت کاربران iOS را تضمین نمی کند. با این تفاسیر مرورگر سافاری(safari) و دیگر مرورگرها که هنوز پچ امنیتی آنها عرضه نشده، موجب شده است که میلیون ها نفر از کاربران iOS تجربه ایمنی در گشت و گذار اینترنتی خود نداشته باشند.

اپل اعلام کرده که هنوز هیچ خبری از سواستفاده هکرها بخاطر این نقص وجود نداشته است.

در روز چهارشنبه، شرکت Alphabet متعلق به گوگل و دیگر شرکت های تحقیقاتی در زمینه امنیت از وجود دو نقص و راه نفوذ در پردازنده خبر دادند. یکی از آنها که Meltdown نامیده شده فقط در سری پردازنده شرکت اینتل وجود دارد و دیگری که Spectre نامیده شده است در تقریبا تمامی پردازنده های ساخته شده در یک دهه اخیر وجود دارد. بعد از اعلام این خبر، با فروش دسته جمعی و کلی سهام خود از سوی سرمایه‌گذارانی که نمیخواهند ضرر کنند مواجه شده است.

اپل اعلام کرده که هر دوی Meltdown و Spectre در تمامی سیستم های Mac و iOS مشاهده شده است. اما در جدیدترین آپدیت شرکت اپل برای لپ تاپ های Mac و تلویزیون های اپل و آیفون ها و آی‌پد ها، کاربران در مقابل Meltdown و حمله هکرها محافظت شده اند و هیچ گونه کندی در سیستم هایش وجود ندارد. همچنین اپل اعلام کرده است که این مشکل در ساعت های هوشمند این شرکت وجود ندارد.

اما سیستم های Mac و iOS از طریق کدهایی که هنگام وبگردی اجرا می شوند در معرض حمله Spectre قرار دارند. اینطور بنظر می رسدکه اپل برای حل این مشکل به دنبال آن است تا در طول روزهای آتی یک پچ ارائه دهد.

زمان کوتاهی پس از آنکه نتیجه تحقیقات و وجود نقص در پردازنده ها منتشر شد، شرکت های گوگل و مایکروسافت بیانیه ای صادر کردند و به کاربران خود اعلام کردند که تمامی آنها در معرض خطر این مشکل هستند. گوگل همچنین به کاربران اندروید خود که بیش از ۸۰ درصدر کاربران اسمارتفون ها را تشمیل می دهند اعلام کرده که درصورتی که آخرین اپدیت امنیتی را دانلود کرده باشند مشکلی برایشان پیش نمی آید.

اما برخلاف این دو شرکت اپل بیش از یک روز است که سکوت کرده و درباره این اتفاق که کاربران آیفون و مک‌بوک و ای‌پدهایش را تحت تاثیر خود قرار داده حرفی نزده است. بن جانسون، از بناین گذاران و مدیر استرتژیک شرکت امنیت سایبری Carbon black گفته که تاخیر در ارائه یک آپدیت جدید برای کاربران از سوی اپل، استفاده از محصولات این شرکت را در ریسک بالایی قرار می دهد و موجب بی اعتماپی کاربران اپل شود.

جانسون در پایان اضافه کرده که: " چنین مشکلی موجب جلب توجه تمامی کارکنان در یک شرکت شده و وقتی انها برای رفع این مشکل به آی‌تی من ها مراجعه میکنند آن ها هیچ جوابی برای کاربران آیفون و آیپد ندارند و این علنا موجب سلب اطمینان از اپل می شود."