18 Views
2018 Jan 19Newstechnology
img

سامسونگ تولید انبوه ، تراشه های رم GDDR6 را آغاز کرده است . این تراشه ها بر روی پردازنده های گرافیکی نسل جدید ، کنسول ها ، سرور ها و تمام برنامه هایی که به پهنای باند زیاد ، برای اجرا شدن نیاز دارند ؛ نصب می شوند . تراشه های GDDR6 با دقت ابعاد 10 نانومتر ساخته شده اند ، ظرفیتی در حدود 16 گیگابایت دارند . این نشان دهنده ی یک پیشرفت بسیار بزرگ نسبت به نسل قبل این تراشه ها ، یعنی GDDR5 است . ( GDDR5 با دقت ابعاد 20 نانومتر در حدود 3 سال پیش ، شروع به تولید انبوه شد )

تراشه ی GDDR6 با کاهش 35 درصدی مصرف انرژی همراه است . ولتاژ مورد نیاز این تراشه ها از 1.55 ولت به 1.35 ولت ، کاهش پیدا کرده است . این تراشه ، با نرخ پردازش همزمان 384 بیت ؛ می تواند پهنای باندی معادل 846 گیگابیت بر ثانیه ایجاد کند ، که تقریبا با فناوری HBM2 برابری می کند . HBM2 یک فناوری است که در کارت های گرفیک فوق پیشرفته ی امروزی ، استفاده می شود .


یک تراشه ی ضعیف تر و ارزان تر ، قادراست ، پهنای باندی در حدود 576 گیگابیت بر ثانیه را ایجاد کند که تفاوت زیادی ( در حدود 384 گیگابیت ) با نسل جدید تراشه های سامسونگ دارد .

هنوز معلوم نیست ، چه زمانی محصولاتی با تراشه های GDDR6 در قفسه ی مغازه ها ببینیم ، اما سامسونگ می گوید که با وجود این تراشه ها ، سرعت پردازش زیادی را در انواع هوش مصنوعی و واقعیت های مجازی خواهیم دید . همچنین پردازش ویدئوهای 8K نیز با این تراشه ها امکان پذیر خواهد بود !


سامسونگ

Samsung

DDR

GDDR

GDDR5

GDDR6