73 Views
2018 Jan 04Newstechnology
img

برخی از بازی های گوشی های هوشمند ، مدام در حال گوش دادن به میکرفون شما هستند ! البته نه به چیزی که می گویید بلکه به چیزی که می بینید ؛ گوش می دهند . در حال حاضر بازی های کمی این چنین جاسوسی هایی را انجام می دهند اما بنا به گزارش نیویورک تایمز ؛ این مشکل می تواند بسیار شایع تر باشد و بازی های خیلی زیادی این کار را محرمانه و غیرقانونی انجام بدهند .

تایمز ، گفته که تنها 250 بازی را در گوگل استور شناسایی کرده که از یک نوع نرم افزار اطلاعاتی برای رصد داده های تبادل شده در میکروفون گوشی استفاده می کنند . این نرم افزار گفته می شود ساخته ی شرکت Alphonso است که در ساخت برنامه هایی مخفی و جاسوسی مشهور است ! این گونه برنامه ها اغلب دسترسی های خود را مخفی می کنند یا آنها را در گزینه های " بیشتر بخوانید " ( اکثر کاربران آنرا نمی خوانند!) پنهان می کنند .


اگر کاربر این موضوع را نداند ، نمی توان گفت پس از نصب بازی و ورود به آن ، چه اطلاعاتی از گوشی به سرقت خواهند رفت . مثلا بازیِ پازل Endless 9 * 9 که محصول شرکت Imobile می باشد ، بلافاصله بعد از نصب ، در خواست دسترسی به میکروفون و جزئیات برنامه های تلوزیونی گوشی را بدون هیچ توضیحی از کاربر ، می خواهد . کاربران هیچگاه نمی توانند با این دسترسی مخالفت کنند !

به گفته ی تایمز ، کمیسیون تجارت فدرال در مورد استفاده از نرم افزاری به نام SilverPush ( که کاربران را از اطلاع یافتن از آنچه نرم افزار ها به آن دسترسی داشتند ، محروم می کرد ) هشدار داد و استفاده از آن را ممنوع اعلام کرد .

این برنامه ها هشدار های جمع آوری اطلاعات را به کاربران نمی دهد ، اما نرم افزارهایی که تایمز اعلام کرده ، این هشدار ها را به کاربر می دهند . قبل از هشدار FTC ( کمیسیون تجارت فدرال ) در مورد این گونه نرم افزار ها ؛ وضعیت استفاده از آنها به صورت روشن معلوم نبود . FTC گفته که افشاگری در مورد اینکه کاربر کدام ویدئو یوتیوب را می بیند ممکن است زیاد مهم بنظر نرسد زیرا همه به یوتیوب دسترسی دارد اما این بحث که اطلاعات شخصی افراد نیز ممکن است مورد سرقت قرار بگیرد ، قابل تامل است.


بنا به گفته ی تایمز ، برخی از این نرم افزار ها حتی بعد از خارج شدن از آن به سرقت خود ادامه می دهند . این نرم افزار ها بیشتر بر روی اندروید گزارش شده اند ، اما تعداد کمی نیز روی اپل دیده می شوند ! بیشتر نرم افزار های این دو سیستم عامل ؛ نیاز به دسترسی به میکروفون را دارند اما کاربران باید بدانند برای انجام چه کاری به این نرم افزار ها اجازه های دسترسی می دهند .

اما این اولین بار نیست ، نظریه های زیادی در مورد سرقت های اطلاعاتیِ نرم افزار های بزرگی چون ، فیسبوک وجود داشته که از یپش مطرح شده بودند . این گونه برنامه ها البته ممکن است قصدشان از گوش دادن به میکروفون شما ، تشخیص این باشد که بدانند چه تبیلغاتی را برای شما نمایش دهند و سرقت اطلاعاتی در کار نباشد ؛ اما این خودخواهی شرکت های نرم افزاری می تواند برای کاربران ناخوشایند باشد .


سرقت اطلاعات

Android

IOS

Apple

Google Store

Times