153 Views
2018 Mar 29technologySocial
img

 

آیاتاکنون به دنبال اپلیکیشن های جایگزین تلگرام بوده‌اید؟ چون در کش و قوس هستیم بخاطر فیلتر کردن یا نکردن اما اصلا به این فکر کرده‌اید که اگر تلگرام فیلتر شود بهترین اپلیکیشن برای جایگزینی چه خواهد بود؟

اپلیکیشن‌هایپیام رسان زیادی وجود دارند اما باید دید که کدام یک از آنها قابلیت این را دارند که جایگزین تلگرام شوند.


اپلیکیشن تلگرام، پیام رسان‌ محبوب تمامی کاربران در دنیا است. این پیام رسان مخصوصا در ایران طرفداران زیادی دارد. تلگرام چیزی حدود ۴۰ میلیون کاربر ایرانی ثبت‌نامی دارد اما از این تعداد حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون آنها روزانه فعال هستند ، همچنین چندی پیش تلگرام رکورد ۲۰۰ میلیون نفر را شکست


بررسی اپلیکیشن های جایگزین تلگرام

پیش از پیام رسان تلگرام پیام رسان‌های دیگری نیز وجود داشتند اما هیچکدام از آنها نتوانستند به اندازه تلگرام در بین کاربران محبوبیت به دست آورند. البته درست است که تلگرام در بین کابران محبوب است اما این محبوب شدن نمی‌تواند باعث شود تا همیشه در صدر باقی بماند بلکه محبوبیت زیاد ممکن است فیلتر شدن آن را به همراه داشته باشد.


بنابراین اگر قرار بر فیلتر شدن تلگرام وجود داشته باشد باید جایگزینی مناسب برای آن پیدا نمود. اپلیکیشن های جایگزین تلگرام فراوانند اما باید از بین آنها بهترین اپلیکیشن انتخاب شود. البته فیلتر شدن تلگرام به صورت قطعی تایید نشده است ولی چه بهتر که ما از ابتدا خود را برای آن آماده کرده باشیم.


در ادامه به بررسی  ویژگی‌های لیستی از اپلیکیشن های جایگزین تلگرام بپردازیم. 


۱.پیام رسان سیگنال (Signal)


یکی از ویژگی‌های مهمی که لازم است تا تمام پیام رسان‌ها آن را داشته باشند، امنیت است. پیش از تلگرام سایر اپلیکیشن‌ها این ویژگی را به صورت کامل و قوی نداشتند اما در تلگرام چنین چیزی مشخص بود و همه می‌دانیم که تلگرام از امنیت بالایی برخودار است.


بنابراین بعد از این نیز لازم است تا اپلیکیشن‌های جایگزین تلگرام ویژگی امنیت را به صورت کامل داشته باشند. این که یک اپلیکیشن پیام رسان از امنیت برخوردار باشد در واقع خیال کاربران بابت مسائلی چون سرقت اطلاعات راحت خواهد بود.


در مورد پیام رسان سیگنال باید گفت که می‌تواند یکی از جایگزین های اپلیکیشن تلگرام باشد زیرا ویژگی‌ها و قابلیت‌های متمایزی دارد. پیام‌رسان سیگنال را در لیست بهترین‌ اپیلیکیشن‌های دارای امنیت قرار دارد.


اپلیکیشن پیام رسان سیگنال، از رمزنگاری دوطرفه بهره می‌برد و همین قابلیت باعث می‌شود تا سرقت اطلاعات در آن امکان پذیر نباشد. اپلیکیشن پیام رسان سیگنال، از ترکیب دو اپلیکیشن TextSecure و RedPhone ساخته شده است. هدف از این کار این بوده است که سیگنال تمامی امکانات این دو برنامه را با هم داشته باشد.


خلاصه‌ای از قابلیت‌های اپلیکیشن سیگنال :


امکان برقراری تماس صوتی

امکان ارسال پیام، عکس، فیلم و یا صوت

امنیت بالا

استفاده راحت و آسان

و …


۲.پیام رسان لاین (Line)


یکی دیگر از اپلیکشن‌های پیام رسان که توسط بعضی از کاربران استفاده می‌شود، لاین است. لاین نیز می‌تواند یکی از اپلیکیشن های جایگزین تلگرام باشد زیرا قابلیت‌هایی متفاوت دارد. براساس اطلاعات موجود پیام رسان لاین قابلیت‌هایی بالاتر از تلگرام نیز دارد اما متاسفانه هیچ‌گاه نتوانست در جایگاهی که به آن تعلق دارد قرار گیرد.


پیام رسان لاین یک پیام رسان ژاپنی است اما به سایر زبان‌های مختلف دنیا نیز خدمات ارائه می‌کند. اگر بخواهیم از نظر امنیت این اپلیکیشن را بررسی کنیم باید گفت که از این نظر در سطح نامعلومی قرار دارد و البته تا امروز نیز گزارشی در مورد سرقت اطلاعات در این اپلیکیشن گزارش نشده است. بنابراین لاین می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی تلگرام باشد و در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام قرار گیرد.


خلاصه‌ای از امکانات مهم اپلیکیشن لاین:


قابلیت برقراری تماس تصویری و صوتی با کیفیت و به صورت رایگان

امکان ارسال پیام متنی و صوتی

قابلیت ارسال عکس و ویدیو

امکان استفاده از استیکرهای جذاب

امکان ارسال پست

امکان ساخت گروه

و…


۳.پیام رسان اینوی (invi)


یکی دیگر از پیام رسان‌هایی که می‌تواند در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام قرار گیرد، اینوی است. این وی نیز ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوتی دارد که آن را از سایرین متمایز می‌کند.


اپلیکیشن اینوی ویژگی‌های خاصی دارد که از جمله آنها می‌توان به امکان استفاده از برنامه‌های ساخته شده مخصوص این اپلیکیشن مانند کروم و بازی محبوب ۲۰۴۸ با امکان رقابت کردن با دوستان اشاره کرد. این برنامه سیستم صوتی گوگل را نیز پشتیبانی می‌کند. اینوی به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد می‌تواند یکی از اپلیکیشن های جایگزین تلگرام باشد.


خلاصه‌ای از امکانات اپلیکیشن اینوی :


دارا بودن طراحی متفاوت با سایر پیام رسان‌ها

دارا بودن ظاهری بسیار چشم‌نواز

ارسال عکس، فایل‌های صوتی و ویدیو

برقراری ارتباط صوتی

و …


۴.پیام رسان تیک توک (Tictoc)

 

پیام رسان تیک توکیکی از اپلیکیشن‌های پیام رسان که از نظر کارایی و قابلیت بیشترین شباهت را به تلگرام دارد، پیام رسان تیک‌توک است. به همین دلیل شاید تیک توک بتواند یکی از اپلیکین های جایگزین تلگرام باشد.Tictoc قادر است تا پیام‌ها را با سرعت هرچه تمام انتقال دهد و هیچ محدودیتی در حجم داده‌های ارسالی از طریق این پیام رسان وجود ندارد.پس شما می‌توانید تیک توک را به عنوان یکی از اپلیکیشن های جایگزین تلگرام در نظر داشته باشید.


خلاصه‌ای از ویژگی‌های پیام رسان تیک توک :


امکان به اشتراک گذاری راحت فایل‌ها و مدیریت آنها از طریق یک فایل‌منیجر حرفه‌ای

امکان ساخت گروه خصوصی و عمومی

ساخت استیکر شخصی

پخش ویدئو

دارا بودن رابط کاربری بسیار زیبا

استفاده از ID به جای شماره تلفن


۵.پیام رسان هایک (Hike)


یکی دیگر از رقبای قدرتمند تلگرام که می‌تواند جایگزینی مناسب نیز برای آن باشد، اپلیکیشن هایک (Hike) است. این برنامه هندی است و از طراحی و امکانات خوبی بهره می‌برد. هایک می‌تواند به راحتی در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام قرار گیرد.


خلاصه‌ای از امکانات مهم اپلیکیشن هایک :


قابلیت ارسال پیام‌های متنی و صوتی

قابلیت ارسال فایل و تصویر

قابلیت قرار دادن استاتوس بر روی شناسه خود

وجود گروه‌های گفتگو

پشتیبانی از استیکرهای متفاوت

دارا بودن قابلیت استوری مانند اینستاگرام

امکان قرار دادن پست

امکان برقراری تماس صوتی

و…


۶.پیام رسان واتس اپ (Whatsapp)


یک دیگر از اپلیکیشن‌های پیام رسان محبوب در بین مردم، اپلیکیشن واتس اپ است. پیش از اینکه پیام رسان تلگرام وارد شود پیام رسان واتس اپ، یک اپلیکیشن محبوب و قدرتمند بود که بسیاری از کاربران در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کردند. اما بعد از ورود تلگرام، رفته رفته نقش واتس اپ کمرنگ شد و بیشتر افراد به سمت استفاده از تلگرام کشیده شدند.


بنابراین با فیلترشدن تلگرام این امید وجود دارد که واتس اپ بتواند دوباره محبوبیت خود را به دست آورد. بنابراین اکنون واتس اپ نیز در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام قرار دارد.


خلاصه‌ای از قابلیت‌های مهم اپلیکیشن واتس اپ :


امکان برقراری تماس صوتی

امکان ارسال پیام به صورت متنی و صوتی

قابلیت ارسال فایل، تصویر و ویدیو

وجود گروه‌های مختلف

امکان مسدود سازی افراد مزاحم

دارا بودن قابلیت استوری مانند اینستاگرام

و…


۷.پیام رسان گوگل الو (Google Allo)


اپلیکیشن پیام رسان گوگل الو یکی از محصولات محبوب کمپانی بزرگ گوگل است. این اپلیکیشن در سال ۲۰۱۶ معرفی و عرضه شد. با وجود اینکه اپلیکیشن گوگل الو پشتوانه قدرتمندی چون گوگل داشت، اما نتوانست مانند تلگرام محبوب شود.


استفاده از اپلیکیشن گوگل الو بسیار ساده است زیرا این اپلیکیشن خود به صورت ساده طراحی شده است و امکانات آن نیز خیلی ساده و کمتر از اپلیکیشن تلگرام و سایر پیام رسان‌ها است. البته سادگی و شرکت سازنده این پیام رسان می‌تواند، از دلایل آن برای قرارگیری در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام باشد.


خلاصه‌ای از قابلیت‌های اپلیکیشن گوگل الو :


امکان ارسال پیام هم به صورت متنی و هم صوتی

دارا بودن امکان پاسخ گویی هوشمند به پیام‌ها

طراحی بسیار ساده و کاربر پسند

حالت ناشناس و امکان رمزگذاری دو طرفه پیام‌های ارسالی

امکان ثبت نام با شماره موبایل و ارسال سریع کد فعالسازی


۸.پیام رسان وایپر (Wiper)


وایپر یکی دیگر از اپلیکیشن‌های پیام رسان است که توسط کمپانی Wiper Inc ارائه شده است. این پیام رسان برای چت و مکالمه رایگان استفاده می‌شود که قابلیت‌های بالایی دارد و این قابلیت‌ها آن را از دیگر اپلیکیشن‌ها متمایز می‌کند. اپلیکیشن پیام رسان وایپر نیز می‌تواند یکی دیگر از اپلیکیشن های جایگزین تلگرام باشد.


ارسال و دریافت هر گونه اطلاعات از طریق این پیام رسان به راحتی و با سرعت بسیار بالا امکان پذیر است. براساس اطلاعات موجود در مورد این پیام رسان، امنیت آن نیز در سطح مناسبی قرار دارد. از طریق این پیام رسان می‌توان پیام‌های متنی را با استفاده از الگوریتم‌های خاص رمزنگاری شده و بصورت کاملا امن ارسال و دریافت نمود.


همچنین امکان حذف پیام‌ها و تصاویر در مقصد نیز از طریق این پیام رسان امکان پذیر است. لازم به ذکر است که، در صورت استفاده از اسکرین شات این پیام رسان متوجه شده و هشدار می‌دهد. با وجود این ویژگی‌ها بعید نیست که وایپر بتواند در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام قرار گیرد.


خلاصه‌ای از قابلیت‌های اپلیکیشن وایپر :


برقراری تماس صوتی با سراسر دنیا

دارا بودن امنیت بالا

کیفیت بالای مکالمات صوتی

رمزنگاری خودکار پیام و تماس

اطلاع رسانی هنگام خوانده شدن پیام‌ها

اطلاع رسانی در صورت گرفته شدن اسکرین شات از صفحه


۹.پیام رسان ویسپی (Wispi)


اپلیکیشن پیام رسان دیگری که امکان قرارگیری در لیست اپلیکیشن های جایگزین تلگرام را دارد، اپلیکیشن ویسپی است. این اپلیکیشن قابلیت‌هایی مشابه و حتی بیشتر از سایر پیام رسان‌ها را دارد که بر محبوبیت بیشتر آن افزوده است. ویسپی یک اپلیکیشن رایگان است که مطمئنا می‌تواند مانند تلگرام از محبوبیت برخوردار شود.


خلاصه‌ای از قابلیت‌های اپلیکیشن ویسپی :


برقراری تماس رایگان صوتی

دارا بودن امنیت مناسب

ارسال پیام خصوصی و گروهی

قابلیت ارسال پیام‌های فراگیر به مشترکین و دنبال کنندگان

سرعت بالا در ارسال و دریافت اطلاعات

و …

جایگزین

تلگرام

لاین

واتس آپ

گوگل الو

فیلتر

ویسپی

پیام رسان

کانال