223 Views
2018 Jan 09car
img

کمپانی انویدیا، به عنوان بزرگترین تولیدکننده تکنولوژیهای وسایل نقلیه خودران، توانسته نظر تعداد زیادی از مشتریان را به سمت این تکنولوژی های نوپا جلب کند.همین هفته اخیر، این شرکت اعلام کرد که در نهایت توانسته Xavier را که یک تراشه هوشمند ساخته شده بر اساس هوش مصنوعی است برای وسایل نقلیه خودرانی که  از سال 2016 در اختیار مشتریان قرار گرفته اند، تولید کند. علاوه بر این، این شرکت با ارائه چنین خدماتی توانسته چندین برند معروف دیگر نظیر اوبر و فولکس واگن را به لیست مشتریانش اضافه نماید.
در این خصوص، کمپانی فولکس واگن اعلام نموده که از پلتفرم Drive IX  در برخی مدلهای نسل بعدی خودروهایش از جمله اتوبوس تمام الکتریکی I.D. Buzz  استفاده خواهد کرد. Drive IX  یک کیت توسعه یافته نرم افزاری است که انویدیا، آن را به منظور بهره برداری از قدرت Xavier تولید نموده و فولکس واگن از آن برای ارائه ویژگی هایی مانند تشخیص چهره، کنترل حرکت، پردازش زبان طبیعی و موارد دیگر استفاده می کند. همچنین فولکس واگن از Drive AR، یک SDK مبتنی بر واقعیت تکمیل شده که با همان پلتفرم تکنولوژی انویدیا کار می کند، نیز بهره خواهد برد.


اساسا، هر گونه فناوری که در آینده در خودروهای فولکس واگن ارائه شود، توسط این تکنولوژی هوش مصنوعی و بدون استفاده از تکنولوژی ابر هدایت خواهد شد. اوبر نیز از تکنولوژی خودران شرکت انویدیا در برخی از خودروهای آزمایشی خودران خود استفاده نموده، هرچند این شرکت هنوز تصمیم قطعی در مورد استفاده از این تکنولوژی، نگرفته است. احتمالا اوبر قصد دارد از تکنولوژی انویدیا در ناوگان ناشناخته ولوو و همچنین کامیون های خودران خود استفاده نماید. اما هیچکدام از طرفین نگفته اند که قرار است چه مقدار از پلت فرم انویدیا در خودروهای اوبر استفاده شود، به غیر از این که گویا این شرکت می خواهد از، GPU آنبورد انویدیا در برخی از مدلهای بهره مند از هوش مصنوعی خود استفاده کند.


با این حال، ما هنوز چیزی در این خصوص نمی دانیم.. اما در همین دو هفته اخیر، این شرکتها اعلامیه ای را منتشر نموده اند که بر اساس آن، گویا اوبر به سر میز مذاکره آمده و میخواهد حق استفاده از همه مواردی را که انویدیا توسط تکنولوژی های Xavier و Pegasus خود ارائه میکند به دست آورد. بنابراین احتمالا ما به زوی خبرهای جالبی در مورد این دو کمپانی خواهیم شنید.
در واقع موضوع شراکت با اوبر برای انویدیا بسیار مهم است چرا که رقابت دیوانه واری بین این شرکت و شرکت اینتل، به راه افتاده و به همین دلیل این شرکت ها می¬خواهند تا انجا که می¬توانند شرکتهای بزرگ را به گروه مشتریان خود اضافه کنند.خب واضح است که اوبر و فولکس واگن، مشتریان بزرگی برای شرکت انویدیا هستند، آن هم درست زمانی که، فقط چند ماه پیش، اینتل 15 میلیارد دلار برای به دست آوردن شرکت فن آوری خودران Mobileye در تلاش برای تصاحب این زمین بازی خرج نموده است. انویدیا، مشتریانش را درست شب پیش از سخنرانی اینتل در CES معرفی نمود که سبب شد این شو به محلی برای کارزار این دو کمپانی تبدیل شود.  احتمالا زمینه رقابت و کشمکش بعدی این دو کمپانی، لاس وگاس خواهد بود.

اوبر

اینتل

فولکس واگن