88 Views
2018 Jan 13technology
img

یک شرکت چینی در نمایشگاه CES2018 با ساخت یک اسمارتفون که حسگر اثر انگشت آن زیر صفحه نمایش ان پنهان شده است، درحال خود نمایی است.

اسمارتفون Vivo از یک حسگر اوپتیکال که توسط Synaptics ساخته شده، استفاده کرده است. این حسگر خود به اندازه یک سکه بسیار کوچک است و با خواندن اثر انگشت به وسیله ی گپ های موجود بین پیکسل های صفحه نمایش کار می کند. خیلی ها این سنسور را امتحان کردند و به شدت تحت تاثیر عملکرد موفق این سنسور قرار گرفتند. خود شرکت Synpatics گفته که با وجود مخفی بودن این سنسور در زیر صفحه نمایش این سنسور در عرض کمتر از 0.7 ثانیه اثر انگشت را تشخیص می دهد. 

طبق صحبت های شرکت سازنده این سنسور، این تکنولوژی آماده تولید انبوه است و با تولیدکنندگان صنعت اسمارتفون برای استفاده از این تکنولوژی صحبت شده است. مطابق دیگر فناوری های جدید، این فناوری نیز ابتدا فقط برای پرچمداران و بهترین اسمارتفون های هر شرکت استفاده خواهد و این به این خاطر است که این حسگر فقط برای صفحه نمایش OLED قابل استفاده است. حداقل تا اکنون!

با این حال این شرکت انتظار دارد که این فناوری به یک استاندارد برای تمام اسمارتفون ها تبدیل شود. احتمالا در آینده شاهد این خواهیم بود که شرکت ها باید تصمیم بگیرند که می خواهند از حسگر اثر انگشت پنهان زیر دکمه هوم استفاده کنند یا همانند اپل فناوری تشخیص چهره را در اسمارتفون خود بکار ببرند.


کسانی که مشتاق استفاده از این تکنولوژی شدند باید برای خرید اسمارتفون Vivo که اوائل امسال عرضه خواهد شد منتظر بمانند.

پروژه بعدی Synpatics این است که تمام صفحه گوشی را تبدیل به حسگر انگشت کنند و این امکان را بوجود آورند که با قرار دادن انگشت در هر جای از نمایشگر قفل صفحن باز شود. هرچند که این فناوری چند سالی است که عرضه شده است.

قطعا Synpatics اولین و تنها شرکتی نبوده که به فکر این فناوری افتاده است. سال گذشته Qualcomm حسگر مافوق صوتی ساخت که می توانست در وجود آب و حتی دو لایه ورق آلومینیوم نازک اثر انگشت را تشخیص دهد. شرکت LG نیز قبل تر با همچین ایده ای به خود نمایی پرداخت بود.

CES2018

Vivi

حسگر اثر انگشت

iPhone X

تشخیص چهره

Synpatics

LG

Qualcomm

OLED

vivo