45 Views
2018 Mar 23News
img

علی رغم اعتراضات وزارت دادگستری آمریکا، AT&T قصد دارد Time Warner را بخرد. اگر این خرید انجام بگیرد یک خبر بسیار و بی نظیر است. وزارت دادگستری می گوید که در صورت انعقاد چنین قراردادی، یک شرکت بسیار بزرگ بوجود می آید که می تواند اصل رقابت را زیر سوال ببرد و انحصار طلبی ایجاد کند. با این حال AT&T بر این معامله اصرار دارد و می گوید که این کار انحصار طلبی ایجاد نمی کند و بلکه به رقابت نیز کمک می کند.

سوال مهمی که در این زمینه مطرح می شود این است که:

آیا ترامپ و دولت او در این قضیه دخیل هستند؟!

گفته می شود که ترامپ یک دشمنیِ دیرینه با CNN ( یکی از شرکای Time Warner ) دارد. منابع زیادی می گویند که ترامپ برای عدم حمایت از CNN قصد دارد اجازه ندهد این معامله جوش بخورد. وکلای AT & T و Time Warner می گویند که این ممکن است وزارت دادگستری آمریکا، از کاخ سفید  خواسته باشد که جلوی پای این معامله سنگ اندازی کنند ولی وزارت دادگستری هرگونه ادعای خلاف از ادعای خود را رد می کند و می گوید که این مخالفت تنها مربوط به نگرانی های ضد تروریستی می باشد.

چرا که محیط ضد رقابتی ایجاد شده در خبرگزاری ها باعث بوجود آمدن سرنخ هایی برای فساد و تهدید هایی بر علیه امنیت ملی می شوند. 

از طرف دیگر، مدیر عامل AT & T به نام Randall Stephenson استدلال کرده است که این معامله به ایجاد رقابت منجر خواهد شد و  و این شرکت را قادر می سازد تا با شرکت Netflix و آمازون رقابت کند، که هر دو تولید و توزیع کننده ی محتوا هستند. 


بحث دیگری که وجود دارد این است که این ادغام به صورت گسترش عمودی صورت می گیرد. یعنی AT&T و شرکت Time Warner اصلا رقیب هم نیستند که بخواهد ادغام این دو شرکت موجب ایجاد یک شرکت بزرگ شود. این می تواند ادعای وزارت دادگستری برای اقدام ضد کنترلی را تضعیف کند. 

در دادگاه تشکیل شده برای ادغام این دو شرکت، یک مدیر اجرایی از شرکت  Cox Communications در دادگاه شهادت می دهد که ادغام ممکن است به رقبای AT & T آسیب برساند. 

اگر این معامله صورت گیرد، AT & T کنترل HBO و CNN را با ویژگی های بسیار خوب دیگر بدست می آورد و از مزایای تبلیغاتی و رسانه ای آن استفاده خواهد کرد. 

AT&T

CNN

Time Warner

MERGER