136 Views
2018 Mar 15Newstechnology
img

جک 3.5 میلی متری صدا قابلیت مفیدی است که در حال محو شدن از دنیای تلفن های همراه است. نمی دانم به یاد دارید یا نه اما حدودا 10 سال پیش بود که شرکت های تولیدکننده از پورت های خود برای انتقال صدا استفاده می کردند و اصلا اوضاع دلچسب نبود، پس از آن همه به استفاده از جک 3.5 میلی متری روی آوردند و این به نوعی تبدیل یک ویژگی برای انتخاب شده بود! حالا با شجاعت مضحک اپل برای حذف جک 3.5 میلی متری صدا در آیفون 7 که بیشتر شبیه به هموار کردن راه برای ارایه آیفون X بدون جک 3.5 میلی متری بود بیشتر شرکت های اندرویدی هم چنین تصمیمی گرفته اند. سونی یکی از آخرین شرکت هایی است که به این جرگه پیوسته و حالا در پاسخ یکی از کاربران سعی در توجیح دلیل حذف جک 3.5 میلی متری اکسپریا ایکس زد 2 دارد که مضحک به نظر می رسد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا این پاسخ را ببینیم.

می دانیم سونی زبان طراحی OmniBalance را که برای طولانی مدت ارایه می کرد را کنار گذاشته و حالا برای تنوع بیشتر و پاسخ به انتقادهای کاربران زبان طراحی Ambient Flow را رونماییی کرده است. شاید بپرسید این هایی که می نویسی به چه معنی است؟ خب برای شروع باید بگوییم زبان طراحی جدید موجب شده اکسپریا ایکس زد 2 ضخیم ترین پرچمداری باشد که در سالیان اخبر وارد بازار شده است! یک پرچمدار با ضخمات بالای 11 میلی متر که هر چند به دلیل خمیده بودن پشت دستگاه است اما آیا مگر طراحی اچ تی سی یو 11 یا یو 11 پلاس این چنین نیست؟ پس چرا آن ها اینقدر ضخیم نیستند؟

پاسخ سونی به پرسش یکی از کاربران درباره دلیل حذف جک 3.5 میلی متری هدفون اکسپریا ایکس زد 2 به قرار زیر است: 

“این بخشی از انتقال به زبان طراحی جدید ما یعنی Ambient Flow است. در جهت رسیدن به طراحی زیبا و بدون درز، طراحان ما نیاز داشتن تا جک 3.5 میلی متری هدفون را حذف کنند. به علاوه، ما می دانیم که بحث داغ این روزها، انتقال از هدفون های سیمی به هدفون های بی سیم است.” 

شاید بد نباشد در پاسخ به بخش اول صحبت که به طراحی زیبا اشاره کرده بودند بد نباشد بگوییم که آیا طراحی گلکسی اس 9 که جک 3.5 میلی متری صدا را هم دارد زشت است؟ و یا اینکه آیا ضخامت 11 میلی متری این دستگاه که باتری 3180 میلی آمپری دارد آیا هیچ فضایی برای قرار دادن جک 3.5 میلی متری صدا باقی نگذاشته است؟ همچنین درست است که جک 3.5 میلی متری صدا در حال حذف شدن از روی همه دستگاه های موبایل است و پورت Type C می تواند کیفیت صدای بهتری را ارایه کند اما آیا چنین پاسخی در شان سونی است؟ اینکه ما به دلیل بحث داغ این روزها (یا همان ترند) چنین تصمیمی گرفته ایم؟ فکر می کنم قطعا پاسخ های بهتری به این موضوع اجتناب ناپذیر که به زودی همه بازار موسیقی را تحت تاثیر قرار خواهد داد، وجود دارد!

حذف جای هدفون از سونی

حذف جک 3.5 اکسپریا

سونی

حذف جک سونی