403 Views
2018 Jan 19technology
img

هر سال که نمایشگاه CES آغاز می شود ما نوع جدید تری از تکنولوژی را در پیش روی خود می بینیم .

امسال نیز مانند هر سال این اتفاق افتاد و CES 2018 ما را از آینده ی هدفون ها مطلع کرد . تا کنون ما با اطمینان از جک 3.5 میلی متری استفاده می کردیم ولی امروزه می توان از Lightining و USB-C استفاده کرد . در نمایشگاه CES 2018 هدفون هایی معرفی شدند که از وایرلس برای ایجاد ارتباط استفاده می کردند ؛ کمپانی سونی هم در تلاش بود که جک 4.4 میلی متری Pentaconn را جایگزین جک 3.5 میلی متری کند .

قبل از نوشتن این مقاله به بازار رفتیم تا هدفونی بیابیم که با همه نوع سیستمی ارتباط برقرار کند و جامع باشد و در آخر به این نتیجه رسیدیم که تنها هدفون با جک 3.5 میلی متری این قابلیت را دارد .

البته اکثر قریب به اتفاق هدفون های CES 2018 بی سیم بودند و یکی از شرکت هایی که هدفونش نسبت به سایرین بهتر بود ، شرکت Audio-Technica نام داشت .


نماینده ی این شرکت در نمایشگاه CES 2018 به ما گفت :

" استفاده از هدفون های بی سیم با سرعت زیادی در حال افزایش است و اگر به روند بازار توجه کنید خواهید دید که میزان استفاده از یک چهارم در سال 2016 به 45 درصد در سال 2017 رسیده است . "

این حرف ها مشابه حرف هایی بود که از سایر کمپانی ها نیز شنیدیم . اما این روند رو به رشد به خودی خود نبوده و حاصل حذف جک 3.5 میلی متری از بسیاری از گوشی ها ازجمله آیفون بوده است .

انواع مختلفی از تکنولوژی ها هستند که قابلیت انتقال صدا را دارند . از این تکنولوژی ها می توان AAC , LDAC و APTX HD را نام برد .

تکنولوژی های نام برده شده در بالا در بستر بلوتوث اجرا می شوند و برخی توسط iPhone و برخی توسط اندروید پشتیبانی می شوند .

نکته ی مهمی که وجود دارد این است که انتقال و پخش صدا توسط بلوتوث کیفیت را به شدت کاهش می دهد و امید داریم فناوری هایی که نام بردیم این افت کیفیت را بهبود بخشند .

اندروید کمپانی ها را به سمت استفاده از BT 5 ترغیب می سازد ، زیراکه بلوتوث 5 قابلیت پشتیبانی از پلتفرم های مختلف را دارد . با این حال استفاده از Bluetooth 5 برای شرکت ها امری دشوار نیست ولی آنان خواستار آنند که بین تکنولوژی های مختلف پخش بی سیم بهترین را انتخاب کنند تا از دور رقابت حذف نشوند .

استفاده از تکنولوژی های جدید و سنت شکنی همواره راهی سخت برای کمپانی ها بوده است و از آنجا که ریسک این کار بسیار بالاست احتمال انجام آن از طرف سازندگان پایین است .

امروزه کابل های میکرو یو اس بی به شدت پر طرفدارند اما د میانه ی راه رقیبی به بازار آمد به نام USB-C که سرعت آن بیشتر و استفاده از آن به مراتب راحت تر است . اما مشکل اصلی این است که آیا جامعه آمادگی گذر از Micro USB به USB-C را دارد یا نه ؟

همچنین برخی دیگر از دیوایس ها وجود دارند که راه ارتباطی آن ها تلفیقی از Lightining و USB-C است ، مانند هدفون های بی سیم آی فون .

استفاده از تکنولوژی های نام برده شده منوط به گزینه های مختلفی از جمله قیمت تمام شده ، نیاز بازار ، آمادگی جامعه و ... است و استفاده از آن ها در سال های آینده حتمی است اما باید دید که کدامیک از این فناوری ها گوی موفقیت را از سایرین خواهد ربود و جایگزین جک 3.5 میلی متری خواهد شد .


هدفون

بلوتوث

وایرلس

iPhone

Bluetooth

Headphone