35 Views
2017 Dec 10Trainingtechnology
img

Crucial سریع‌ترین و بالاترین حجم حافظه برای یک ماژول در رده سرور در حال حاضر را عرضه کرد. حافظه‌های 128GB DDR4-2666 LRDIMM برای آخرین نسل سیستم‌های سرور ارائه و به طور اختصاصی برای پردازنده‌های Intel Xeon Scalable بهینه شده است.

ساخت چنین ماژول حافظه‌ای که بتواند در سرعت 2666 MT/s کار کند، خود چالشی برای سازنده است و Crucial برای دستیابی به این سرعت، از تایمینگ‌های بسیار بالا استفاده کرده است که از استانداردهای تعیین شده JEDEC برای سرعت MT/s 2666 نیز بالاتر است.

این ماژول‌های حافظه با سرعت 2666 MT/s و تایمینگ CL22 در ولتاژ 1.2v فعالیت می‌کنند و در ساخت آن از تراشته‌های حافظه Micron 8Gb استفاده شده است. این تراشه‌ها با تکنولوژی 20nm و آرایش 4Hi Stack به کمک TSV (Through-Silicon Via) ساخته می‌شوند و در هر ماژول، از 36 تراشه‌ی یاد شده استفاده می‌شود.
قابلیت بسیار مهم این ماژول‌های حافظه در واقع حجم بالای آن است. برای یک سیستم Dual Socket از پردازنده‌های Xeon Scalable M که 12 اسلات حافظه دارد، به کمک این ماژول‌ها می‌توان به حجم 1.5 ترابایت رسید که در مقایسه با قبل، و استفاده از ماژول‌های 64 گیگابایتی، دو برابر بیشتر است. در کاربری‌هایی که به حجم بالای حافظه نیاز دارند مانند پایگاه‌های داده‌ای بزرگ، این افزایش حجم کارایی را به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد داد. البته این افزایش کارایی چندان ارزان نخواهد بود.

به گفته‌ی Crucial ساخت هر ماژول 128GB LRDIMM از 34 مرحله مجزا و 100 آزمایش مختلف تشکیل می‌شود که قیمت تولید را به شدت افزایش می‌دهد. هر ماژول این حافظه در حال حاضر با قیمت 3999$ در فروشگاه‌های آنلاین عرضه می‌شود که سازندگان سیستم‌های سرور، به طور حتم با قیمت متفاوت و کمتری، از تولید کننده تحویل می‌گیرند.

همچنین Crucial اعلام کرده است که این ماژول‌ها برای پردازنده‌های Xeon Scalable اینتل بهینه شده اند اما می‌توان انتظار داست با پردازنده‌های AMD EPYC نیز به خوبی کار کنحافظه رم زیاد

حافظه رم سرور

رم زیاد

رم غول آسا

رم سرور

روم 128 گیگابایتی