54 Views
2018 Apr 02Newstechnology
img

پس از انتقاد تند اخیر تیم کوک مدیر‌عامل اپل از نحوه‌ی حفاظت اطلاعات شخصی کاربران توسط فیسبوک در پی ماجرای اخیر Cambrdige Analytica، مارک زاکربرگ به این سخنان واکنش تندی نشان داده و سخنان کوک را به شدت چاپلوسانه و چرب‌زبانی مطلق خواند.


مجادله‌ی اخیر بین دو تن از قدرتمند‌ترین اشخاص حوزه‌ی تکنولوژی پس از آن آغاز شد که هفته‌ی گذشته پس از اینکه از تیم کوک پرسیده شد اگر وی به جای زاکربرگ بود در پی رسوایی اخیر Cambridge Analytica چه کار  می‌کرد وی در سخنی طعنه‌آمیز پاسخ داد: «من هرگز در چنین موقعیت‌هایی قرار نمی‌گیرم»


مدیرعامل اپل در ادامه به انتقاد از پولسازی شبکه‌های اجتماعی از کاربران خود و اطلاعات شخصی آن‌ها انتقاد کرد. مهم‌ترین بخش صحبت‌های وی اشاره به این موضوع بود که شبکه‌های اجتماعی رایگان هستند و برای اینکه بتوانند با وجود رایگان بودن هزینه‌های خود را تامین کنند باید از طریق تبلیغات برپایه‌ی برخی اطلاعات کاربران کسب در‌آمد کنند و این غلط است.


پس از این سخنان مارک زاکربرگ به دفاع از این سیاست پرداخت. وی در پادکستی که اخیراً منتشر شد عنوان داشته « به نظر من این‌ که برخی می‌گویند اگر به ما پول ندهید ما دیگر نگران شما نخواهیم بود نهایت چاپلوسی و چرب زبانی است و تمام حقیقت را پوشش نمی‌دهد.»


وی افزود: « حقیقت این است که اگر شما به دنبال ایجاد سرویسی هستید که افراد بسیاری را در جهان به یکدیگر متصل کند، مسلماً بسیاری از این افراد قادر به پرداخت هزینه برای آن سرویس نخواهند بود. بنابراین همانند اغلب رسانه‌ها پیروی از مدل کسب درآمد و جبران هزینه‌ها از طریق تبلیغات تنها راه منطقی است که می‌تواند به پشتیبانی و توسعه‌ی این سرویس برای دسترسی همگانی در جهان کمک کند.»


شاید جالب‌ترین بخش این مجادله بین دو نفر از ثروتمند‌ترین اشخاص جهان این باشد که مارک زاکربرگ پای یک میلیاردر دیگر را نیز به میان کشید. وی عنوان کرد: « فکر می‌کنم جف بزوس (مالک آمازون و ثروتمند‌ترین شخص حال حاضر جهان) در این باره سال‌ها پیش حرف‌های خیلی خوبی زده است. او گفته بود در دنیا شرکت‌هایی هستند که به سختی تلاش می‌کنند تا هزینه‌های هرچه بیشتری برای شما بتراشند و شرکت‌های دیگری نیز هستند که تلاش می‌کنند تا هزینه‌ی هرچه کمتری از شما دریافت کنند.» زاکربرگ با این مثال تلویحاً اشاره کرده‌ که اپل شرکتی است که به دنبال سودجویی هرچه بیشتر از مشتریان خود است و در مقابل ادعا نموده‌است فیسبوک از شرکت‌های نوع دوم است که تلاش می‌کند تا هزینه‌های هرچه کمتر و خدمات رایگانی را برای مشتریان خود داشته باشد.


این میلیاردر 33 ساله پادکست خود را با این سخن به پایان برد که وی فکر می‌کند این ادعا که «دریافت هزینه از مشتریان بهترین راه برای نشان دادن اهمیت و پشتیبانی کامل از آن‌ها است» کاملاً پوچ و بی‌محتوا است.


وی عنوان داشت : «بر عکس، من فکر می‌کنم بهتر است دچار سندرم استکهلم نشویم و  اجازه ندهیم کمپانی‌هایی که با تلاش زیاد به دنبال هزینه‌تراشی بیشتر برای شما هستند، این تصور را برایتان ایجاد کنند که واقعاً بیشتر از بقیه به فکر شما هستند. زیرا واقعاً این مساله به نظر من خنده‌دار و ابلهانه است.»


با تمام این تفاسیر نظر شما در مورد سخنان زاکربرگ چیست؟ آیا اپل یا شرکت‌های مشابه به مشتریان خود به عنوان کیف پول نگاه می‌کنند؟


فعلاً در این مجادله تیم کوک به میزان زیادی دست برتر را در اختیار دارد زیرا فیسبوک پس از رسوایی اخیر بیش از 40 میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داده است.


این کاهش عظیم ارزش بازار باعث شده است تا فیسبوک از لیست 500 شرکت دارای بیشترین حجم بازار خارج شود. در حال حاضر رتبه‌های اول تا چهارم این لیست به ترتیب در اختیار اپل، Alphabet (کمپانی مادر گوگل)،  آمازون و مایکروسافت قرار دارد.

اپل

فیسبوک

گوگل

آمازون

مایکروسافت