75 Views
2018 Apr 05technology
img

زمانی که زن مهاجم به دفتر شرکت یوتیوب حمله کرد و پس از زخمی کردن 3 تن از کارمندان خود را کشت، ترس سراسر سیلیکون ولی را در برگرفت و این ترس گسترده شد و تمامی جوامع بشری را به تفکر واداشت؛ این حمله موجب داغتر شدن بحث بر سر قانون حمل و خرید و فروش اسلحه در آمریکا شد. همچنین این ماجرا بحث سر این موضوع را در شرکت های تکنولوژی و رستوران ها و کافی شاپ ها باز کرد.

با این که چنین اتفاقاتی در دنیای تکنولوژی کم رخ داده اند، اما این حوزه هم شاهد چنین اتفاقاتی بوده است؛ دو سال پیش یکی از مهندسان شرکت اپل در اتاق کنفرانس این شرکت در کوپرتینوی کالیفرنیا اقدام به خود کشی کرد و پیش از آن نیز در سال 1998 یکی از مهندسان اخراجی شرکت ESL Incorporated که در زمینه ی طراحی نرم افزار فعالیت دارد به این شرکت حمله کرد که طی این حمله هفت نفر را کشت و چهار نفر را زخمی کرد؛ این حمله در دفتر این شرکت در Sunnyvale کالیفرنیا اتفاق افتاد.

Paul Saffo که از پیش بینی کنندگان قدیمی صنعت تکنولوژی است می گوید:

"شما می توانید روی تشکیل جلسه در همه ی شرکت های تکنولوژی سیلیکون ولی برای بررسی این موضوع شرط ببندید.

قطعا فردا تمامی مسئولان امنیتی شرکت های تکنولوژی با تیمشان بر سر این موضوع جلسه تشکیل خواهند داد و با توجه به آموخته هایشان از خود خواهند پرسید که این مسئله چگونه باید حل شود؟"

حمله ی روز سه شنبه در San Bruno کالیفرنیا اتفاق افتاد که 15 دقیقه از سن فرانسیسکو با خودرو فاصله دارد. این حمله موجب زخمی شدن سه نفر شد که آنان راهی بیمارستان شدند.

بلافاصله پس از این حمله تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، دارا خسروشاهی، مدیر عامل شرکت اوبر و جف بزوس، مدیر عامل شرکت آمازون همدردی خود را از طریق پست های توئیتری شان با این شرکت اعلام کردند.

Dorsey، مدیر عامل توئیتر در پستی توئیتری نوشت:

"من نمی توانم تصور کنم که که دوستانم در شرکت YouTube چه حالی دارند و این حادثه چه تاثیری بر آنان گذاشته است، اما با تمام وجود به آنان اعلام می کنم که ما اینجاییم برای شما، خانوادتان و دوستانتان."

Dorsey همچنین از دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده خواست تا قوانین پیشگیرانه ای برای خرید و فروش اسلحه وضع کند تا دوباره شاهد رخ دادن چنین اتفاقی در مدارس، دانشگاه ها و مکان های عمومی دیگر نباشیم.

در کنفرانس خبری روز چهارشنبه که برای ارائه اطلاعات بیشتر از این حادثه توسط پلیس برگزار شده بود، رئیس پلیس San Bruno، محوطه ی شرکت های تکنولوژی این منطقه را به حالت امنیتی درآورد.

Ed Barberini، رئیس پلیس San Bruno گفت:

"ما همواره از اقداماتی که موجب افزایش امنیت می شوند حمایت می کنیم و خودمان نیز به دنبال افزایش امنیت جامعه هستیم؛ ما همواره بدنبال سخت تر کردن شرایط برای افرادی که تصمیم به انجام چنین اقداماتی دارند هستیم."

سیلیکون ولی مکانی است در 50 مایلی سان فرانسیسکو؛ این محل که مابین سان فرانسیسکو و سان خوزه قرار دارد همواره شاهد مردمی است که برای دیدن شرکت های ابر قدرت تکنولوژی به آنجا می آیند؛ این افراد به نشان هایی مانند گوگل و اپل احترام می گذارند و از شیفتگان این برند ها هستند.

گوگل یک محوطه ی گسترده در قلب سیلیکون ولی است که گردشگران می توانند آزادانه در محوطه و فضای سبز آن قدم بزنند و از آن بازدید کنند؛ این شرکت روز گذشته اعلام کرد که ایجاد فضای امن برای کارمندانش را در دستور کار قرار داده است. گوگل در بیانیه ای در روز گذشته اعلام کرد:

"ما به طور جدی این حادثه را دنبال و پیگری می کنیم و امنیت بیشتری را در سر تا سر دفاترمان برقرار خواهیم کرد. ما امنیت را در تمامی دفتر هایمان در سراسر جهان افزایش خواهیم داد و تنها بدنبال افزایش امنیت بصورت مقطعی نیستیم و این امنیت را تا دراز مدت حقظ خواهیم کرد."

فیسبوک که در منلو پارک کالیفرنیا مستقر است از تدابیر خاصی برای ورود به این شرکت استفاده می کند و عموم مردم نمی توانند به این شرکت وارد شوند و تنها می توانند در محوطه ی خارجی این شرکت سلفی بگیرند. این شرکت در مورد پروتکل های امنیتی این شرکت اطلاعاتی در اختیار نمی گذارد و تنها اعلام کرده است که امنیت برای این شرکت بسیار مهم است، زیراکه ممکن است به کارمندان این شرکت صدمه ی جانی وارد شود.

این حمله موجب توجه همه ی شرکت ها به امنیت کارمندان و دفاترشان شده است و این شرکت ها قصد دارند امنیت شان را افزایش دهند و در پروتکل های امنیتی خود تغیراتی ایجاد کنند.


گوگل

یوتیوب

حمله

تیراندازی

آمریکا

قانون حمل اسلحه

توئیتر

اوبر

اپل

تیم کوک