86 Views
2018 Jan 15technology
img

قانون گذاران آمریکا مدت زیادی است که راجع به مشکلات و ریسک های امنیتی بخاطر وجود ارتباط و گره مشترک بین شرکت های چینی ZTE و Huawei و دولت چین نگران هستند. برای پایان این نگرانی هفته گذشته مایک کانوی نماینده تگزاس در کنگره طرحی را ارائه کرده است که " دفاع از ارتباطات دولت آمریکا" نام دارد که در نظر دارد که دولت آمریکا را از استفاده و خرید وسایل ارتباطی و تکنولوژی و خدمات از این دو شرکت منع کند.

لایحه‌کانوی خرید هرگونه وسایل ارتباطی و سرویس از این دو شرکت چینی را برای تمامی ارگان های دولتی و دستگاه های دولتی این کشور ممنوع می کند.در بیانیه ای که در سایت خودش قرار داده، کانوی گفته است که ورود تکنولوژی از چین یک تهدید برای امنیت ملی به حساب می آید و استفاده از دستگاه های آن ها به این معناست که علنا از چینی ها کرده ایم تا تمام جنبه های زندگی ما را نظاره‌گر باشند! همچنین بخش های اطلاعات و جاسوسی آمریکا و اطلاعات کشورهای دیگر رسما گفته اند که هوآوی اطلاعات را در اختیار دولت چین قرار می دهد و با توجه به سرعت افزایش تجارت این شرکت های تکنولوژی با سازمان های آمریکایی بیانگر وجود یک تهدید جدی برای اطلاعات آمریکاست.

اما در طرف دیگر این لایحه تبدیل به یک معضل بزرگ برای هوآوی گشته است و موجب شد تا درست قبل از نمایشگاه CES امسال شرکت AT&T بخاطر فشار های سیاسی و همین لایحه مشارکت خود با هواوی برای عرضه گوشی های این شرکت در آمریکا را بهم زد. و به همین دلیل مدیرعامل هواوی در مراسم معارفه محصولاتش در CES متن قرارداد با شرکت آمریکایی را به همه نشان داد. طبق این قرارداد هواوی پرچمدار جدید خود یعنی Mate 10 Pro را از طریق این عرضه کننده در بازار آمریکا عرضه کند و فقط از طریق خرید آنلاین در بازار امریکا فعال نباشد. طبق گزارش نیویورک‌تایمز اما این قرار داد بخاطر نگرانی های برخی از قانون گذاران آمریکا و ارسال نامه از آنها در دسامبر گذشته به کمیته فدرال ارتباطات صورت گرفت.

لایحه کانوی فقط بخشی از احساس خطر راجع به نرم افزار ها و سخت افزار های خارجی مورد استفاده در آمریکاست. سال گذشته شش تن از مدیران بلندمرتبه سازمان جاسوسی امریکا گزارشی به کمیته اطلاعات و جاسوسی سنای آمریکا ارائه دادند که در آن راجع به استفاده از محصولات امنیتی شرکت Kaspersky اظهار نگرانی کرده بودند‌. در همین بین نیز سازمان امنیتی بریتانیا از محصولات این شرکت روسی اظهار نگرانی کرده بود و اذعان داشت که این شرکت اطلاعات کاربرانش را در اختیار دولت روسیه قرار می دهد.

قانون گذاران امریکایی مدت زیادیست که با Huawei و ZTE مشکل دارند و این لایحه، قسمت جدیدی از مقابله است. ابتدا در سال 2010 چهار سناتو با FCC ارتباط برقرار کردند و از نگرانی های خود راجع به ارتباط بین شرکت ها و دولت چین گفتند. در سال ۲۰۱۱ این دو شرکت توسط کمیته ای کاخ سفید که برای مسائل امنیتی و اطلاعاتی انتخاب شده بود، مورد بررسی قرار قرار گرفتند و در نهایت به دولت امریکا پیشنهاد شد که هرگونه سرمایه گذاری، استفاده و خرید از محصولات این شرکت توسط ارگان های امریکایی ممنوع شود. آمریکا تنها کشور نگران از این مسئله نیست و استرالیا هم در سال 2013 همکاری خود با Huawei در زمینه شبکه مخابرات ملی این کشور را قطع کرد. هرچند که در گزارش سال ۲۰۱۱ مدرکی دال بر ارایه اطلاعات توسط هوآوی به دولت چین وجود ندارد اما ادعا شده که این شرکت نتواسته این اطمینان را بدهد که اطلاعات کاربران در امنیت تمام قرار دارد. با همه این ها هوآوی هرکونه ارتباط با دولت چین را رد کرده است.

در حالی که نگرانی هایی درباره امنیت سایبری وجود دارد، هواوی و ZTE هدف اصلی سیاستمداران کنگره واقع شده اند. این لایحه می تواند یک سیگنال جدی به چین باشد. کانوی مشخصا ترامپ را که یکی از شعار انتخاباتیش سو استفاده چین از امریکا بود را مورد خطاب قرار داده و گفته است که کشور نیازمند یک واکنش جدی در مقابل این تهدیدات جدی جاسوسی می باشد.

Huawei

ZTE

سازمان سیا

چین

Kaspersky

FCC

روسیه

ترامپ