177 Views
2018 May 23NewsHealthcar
img

سیستم های احتراق بدون درز در خودروها از اواسط دهه 1990 ساخته شده است. اما با افزایش محبوبیت آنها، احتمالا برای راحتی و آسایش آنها، خطرات ایمنی ذاتی و قابل توجهی در ارتباط با این سیستم ها وجود دارد.

یک سیستم بی سیمی اجازه می دهد تا یک ماشین بدون یک کلید فیزیکی در یک آتش بس وارد شود. در عوض، یک دستگاه کوچک به نام "کلید FOB" یک کد را به رایانه در خودرو منتقل می کند زمانی که FOB در یک محدوده نزدیک نزدیک است. هنگامی که سیگنال کد شده با کدی که در رایانه جاسازی شده است، مطابقت دارد، تعدادی از سیستم های داخل خودرو فعال می شوند، از جمله سیستم استارت. این به ماشین اجازه می دهد تا به سادگی با فشار دادن یک دکمه در داشبورد در حالی که کلید FOB در جیب یا کیف پول قرار دارد شروع می شود. این وسیله معمولا با فشار دادن همان دکمه خاموش می شود.


بسیاری از خودروهای مدرن امروزی از سیستم ورود و استارت بدون کلید بهره مند هستند و این آپشن یکی از موارد مورد علاقه خریداران است. با استفاده از این آپشن دیگر نیازی نیست که برای ورود به خودرو و روشن کردن آن از کلید استفاده کنید و تنها با همراه داشتن ریموت می توانید اقدام به باز کردن در ها و سپس روشن کردن موتور خودرو کنید. 

با این وجود اما به گزارش نیویورک تایمز، این سیستم خطراتی را نیز به دنبال داشته است و تا کنون 28 نفر در امریکا بر اثر استفاده از این آپشن جان خود را از دست داده اند. مرگ این افراد بر اثر تنفس گاز مونوکسید کربن در خودروهای مجهز به سیستم کی لس بوده است. همچنین حداقل 45 مورد آسیب مغزی نیز برای استفاده کنندگان از این سیستم گزارش شده است. 

بر اساس این گزارش سیستم ورود و استارت بدون کلید این روزها به صورت استاندارد در بسیاری از خودروها عرضه می شود و تقریبا نیمی از خودروهایی که در بازار آمریکا فروخته می شوند به این آپشن مجهز هستند. اما ایراد این سیستم این است که گاهی راننده فراموش می کند که موتور خودرو را در پارکینگ خاموش کند. بیصدایی موتورهای جدید نیز دیگر عاملی است که باعث می شود رانندگان متوجه روشن بودن اتومبیل خود نباشند. بسیاری از رانندگان خودروی خود را در پارکینگ گذاشته و آن را روشن رها می کنند. به این ترتیب اگر خودرو زمان زیادی را در حالت روشن در پارکینگ باقی بماند این مورد می تواند سبب تجمع گاز مونوکسید کربن در فضای پارکینگ شود. 

به جز مساله ی افزایش تلفات این سیستم، متاسفانه خودروسازان نیز تا کنون راهکاری را برای این حوادث ارایه نداده اند تا بتوان از انتشار بی مورد و خطرناک گاز مونوکسید کربن جلوگیری کند. همچنین به گزارش این روزنامه جامعه ی مهندسین خودروی آمریکا پیش از این خواستار این شده بود که سیستم های استارت دکمه ای در زمان روشن بودن خودرو و خارج شدن ریموت از خودرو، رانندگان را با یک آلارم از روشن بودن خودرو مطلع کنند. 

این مسائل می تواند موجب شود تا سازمان NHTSA خودروسازان را مجبور کند که یک سیستم هشدار را برای خودروهایی که روشن می مانند طراحی و به بازار عرضه کنند. با این وجود اما بیشتر خودروسازان از حالا به این درخواست جواب رد داده اند. 

یک نکته این است که این خبر شامل خودروهای فورد نمی شود چون محصولات این شرکت در صورتی که خودرو روشن باشد و ریموت از خودرو خارج شود به صورت اتوماتیک پس از 30 دقیقه خاموش می شوند.


سیستم استارت

بدون کلید