164 Views
2018 Jan 25Newstechnology
img

اخیرا ، کارشناسان اپل ، بدافزاری را تشخیص داده و خنثی کرده اند که قادر بود در قالب یک فایل متنی به درون آیفون ، نفوذ کرده و گوشی را از کار بیندازد . 

در روز سه شنبه ، اپل آپدیتی برای سیستم عامل iOS خود ، که روی آیفون و آیپد ها اجرا می شود ، منتشر کرد . در این سیستم عامل بدافزار  "بمب متنی"یا همان  ChaiOS ؛ پاک شده . این بدافزار می توانست تمام پیام های گوشی شما را پاک کند  .

این بدافزار توسطAbraham Masri ، یک توسعه دهنده ی شیکاگویی ، کشف شد و در شبکه ی اجتماعی Github ؛ جزئیات آن به اشتراک گذاشته شد .  او گفت که ممکن است در اثر اشتباهات کاربر و وجود ChaiOS در گوشی او ؛ تمام پیام های متنی اش پاک بشود . 

پیدا کردن و خنثی کردن حفره های امنیتی در سیستم عامل ها ؛ یک جنگ تمام نشدنی بین توسعه دهندگان نرم افزاری است . هرچه سیستم عامل ها پیچیده تر می شوند ؛ پیدا کردن و خنثی کردن حفره های امنیتی نیز سخت تر می شود . 


Masri  می گوید که او این حفره امنیتی را در 15 ژانویه به اپل گزارش کرده ؛ اما هیچگونه جوابی از سوی اپل  دریافت نکرده . متن سخن او در 17 ژانویه در شبکه ی اجتماعی BuzzFeed ؛ و جواب شرکت اپل ، بعد از چند روز  اینگونه است :

Masri  :  این اشکال توجه اپل را باید جلب کند .این نرم افزار مخرب می تواند حتی یک فایل  HTML ، باشد که تمام پیام های کاربر را نابود کند . من نمی دانم چرا شما اکانت مرا بسته اید و جواب مرا نمی دهید . من همیشه اشکالات اپل را زودتر از همه گزارش می کنم !

Apple : اپل فورا درخواست ها و نظر ها را پاسخ نمی دهد (!)

بمب متنی

Abraham Masri

اپل

بدافزار

Apple