154 Views
2018 May 06NewsTourism
img

دورودی بیکران بر علاقه مندان طبیعت امیدوارم تا الان مقاله های من باب میلتون بوده باشه.


چهارمین جاده زیبای دنیا کجاست


جاده ۵۹(کرج-چالوس) مهمترین جاده برای مردم تهران است که از میان شهر کرج  در استان تهران شروع و به شهر چالوس در کرانه دریای خزر وصل می‌شود.برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند.تا اواخر دوره قاجار، اصلا جاده کرج - چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو ، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می‌داده اما به گونه‌ای نبود که ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد. این جاده در سال ۱۳۱۲ مورد بهره برداری قرار گرفت.


 از این زمان به بعد، انواع رستورانها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفت و با ساخت سد امیر کبیر (سد کرج) در سال ۱۳۴۰ به جاذبه‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و در اندک زمانی این جاده به یکی از تفریحگاه‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد. به نقل از گفته‌های شفاهی از مردم قدیم، کارگران را برای کندن این تونل در دل کوه (چون کندن تونل کندوان آنهم بدون تجهیزات کار بسیار سخت و دشواری بود) با یک سکه پنج ریالی که در آن زمان ارزشمند بود تشویق می‌کردند و گفته می‌شود به ازای هر کلنگ پول داده می‌شده‌است. تونل کندوان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۱۴ شمسی ساخته شده و تونلی است به مسافت یک هزار و ۸۸۶ متر و عرض پنج الی هفت و ارتفاع شش متر که کار ساخت آن چهار سال طول کشید و در سال ۱۳۱۸ به بهره برداری می‌رسد.با احداث این تونل ۱۳ کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از این برای طی این مسیر باید کوه دور زده می‌شد. این جاده در دامنه سلسله جبال البرز مرکزی از دوره گذشته ساخته شده‌است و امکانات و تاسیسات و اماکن گردشگری تفریحی و ورزشی که در حاشیه آن ساخته شده پس از این دوره بوده‌است که بعدها نیز عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را کسب کرد.این جاده قطر رشته‌کوه‌های البرز را می‌پیماید. برای ساخت این جاده تونل‌ها و پل‌های طولانی بسیاری ساخته شده که با توجه به زمان ساخت آن‌ها در دوره رضاشاه پهلوی کار و رنج زیادی لازم داشته‌است. بیشتر سفرهای گردشگری مردم تهران به کرانه‌های دریای خزر به‎ویژه در تابستان از طریق همین جاده صورت می‌گیرد. اما به علت اینکه طراحی آن در گذشته انجام گرفته‌است، برای سرعتهای بالا مناسب نیست.غار یخ مراد یکی از زیبا ترین غارهای ایران است که به لحاظ اینکه در تمام فصول سال قندیل ها و ستون های زیبای یخی در آن تشکیل می شود و قابل رویت هستند شهرت زیادی دارد.


نور را در پستوی خانه نهان باید کرد


علت گذاشتن نام یخ مراد بر این غار این است که مردم محلی در گذشته بر این باور بودند که اگر از قندیل های این غار بخورند بیماری آنها درمان خواهد شد و اگر کسی یک قندیل یخی را از غار به بیرون بیاورد به مراد دل خود خواهد رسید.


تابلوی ورودی غارنمای دور دهانه غار


دمای این غار به دلیل وجود منافذ زیاد در بدنه آن و در نتیجه جریان پیدا کردن هوا در غار همیشه از دمای محیط بیرون پایین تر است اتفاقی که درغارهایی که منفذ برای گردش هوا ندارند نمی افتد.


ستون های یخیستون های یخی کف غارسرماسکوت و ستون های یخیتالاری پر از ستون های یخی


برای پیمودن کامل این غار که به نسبت، غار بزرگ و عمیقی محسوب می شود نیاز به طناب جهت حمایت و مهارت استفاده از آن و آمادگی جسمانی دارید ولی قسمت زیادی از مسیر نیازی به مهارت و تجهیزات خاصی ندارد و در همان قسمت ها هم می توانید قندیل های بسیار زیبایی را مشاهده کنید.


نمونه ای از قندیل های یخ مراد


راه دسترسی به این غار بعد از نسا و در فاصله دو کیلومتر مانده به گچسر از جاده چالوس به سمت شرق جدا می شود و روستای کهنه ده (Kohneh Deh)آخرین آبادی قبل از غار و جای مناسبی برای پارک کردن اتومبیل می باشد.


کهنه ده


از کهنه ده تا دهانه غار چیزی کمتر از یک کیلومتر فاصله است که در اوایل راه از کنار رودخانه آزادبر(Azaad bar)عبور خواهید کرد.


قدمت کهنه ده چقدر میباشد

نام ده کهنه ده به علت تغییر  گویش متفاوت شده است.اسم این ده کهن ده بوده یعنی ده قدیمی وتاریخی این ده کمش ۲۰۰۰سال میشه.قسمتی از راه ابریشم روهم تشکیل میداد ،۱۵۰خانوار دارد که در فصول مختلف  متغییر  میباشد.گویش مردم این روستا گیلکی میباشد.


مرجع کامل کتاب تاریخ و جغرافیای دکتر ستود.


برای دیدن عکسای جالب  ودیدنیه بیشتر به این آدرس اینستا بیاید

alborz_magical_road


آرامش

پاکی

زیبا

جذابیت

دلنشین

سرزندگی

نعمتی بیکران