223 Views
2018 Jan 15car
img

هنریک فیسکر، شهرت خود را به عنوان یک طراح موفق خودرو و به واسطه  سابقه پر فراز و نشیبش به عنوان یک کارآفرین استارتاپ  به دست آورده است. او برنده طرحهایی نظیر طرح BMW Z8 فوق العاده جذاب شد ولی در عین حال، بار مسئولیت شرکت ورشکسته Fisker Automotive را   که خود را رقیبی برای کمپانی تسلا در بخش خودروی لوکس الکتریکی می دید تحمل نمود. در حال حاضر فیسکر به عنوان مدیر عامل شرکت فیسکر به دنیای استارتاپ بازگشته و آخرین ماشین خود به نام  EMotion،  را در  CES 2018 رونمایی خواهد کرد.


فیسکر ،  EMotion را به عنوان یک ماشین اسپرت الکتریکی کم حجمی توصیف می کند که محصول تجاربی است که از گذراندن وقت خود در شرکت خودروسازی فیسکر سابق آموخته است. این خودرو دارای طراحی منحصر به فردی است. درب های این اتومبیل به صورت منحصر به فردی به سمت بالا باز می شوند و یک بسته باتری بسیار بزرگ با ظرفیت 140 کیلووات ساعت دارد که سبب می شود EMotion  بتواند 400 مایل را با شارژ کامل طی کند.
وسایل نقلیه الکتریکی، اختلالات زیادی را در بخش خودرو ایجاد نموده اند و فرصت هایی را برای پا گذاشتن به این عرصه برای شرکت های جدید ایجاد کرده اند. با این حال، همانطور که فیسکر از تلاش های قبلیش درس گرفته، برای شروع کار باید مبلغ زیادی هزینه کند. تسلا یک مثال واضح در این زمینه است. این  شرکت با وجود تولید سه مدل که به شدت توسط بازار پذیرفته شده اند، هنوز هم به سرمایه گذاری نیاز دارد.

فیسکر می گوید که این شرکت حدود دو سال است که از فروش خودرو دست کشیده است و لذا تا اواخر سال 2019 باید مدل های پیش تولید جدید خود را عرضه نماید. "طراحی ظاهری خودرو مشخص شده است، اما هنوز  به پیشرفتهای زیادی نیاز است.


یکی از بزرگترین موانع مهندسین فیسکر توسعه  یک لولای  عقبی برای خودرو است. این روش منحصر به فرد اجازه می دهد تا دربها  به سمت بالا  باز شوند که طراحی ان را اندکی دشوار می سازد. با این وجود، پس از تکمیل، این دربها، فضای بازی را برای صندلی جلو و عقب فراهم می کنند، و دسترسی  به فضای داخلی، بهتر از یک ماشین اسپرت معمولی خواهد بود.
" نوآورانه ترین بخش این ماشین، اندازه بزرگ کابین آن است. این خودرو دارای فضای کافی برای پاها در صندلی های عقب می باشد که با سری 7 BMW   قابل مقایسه است." پکیج الکتریکی، با باتری های ادغام شده با شاسی و موتورهای محرک که  بسیار کوچکتر از یک موتور احتراق داخلی هستند، فضای بزرگ تری را برای مسافرین ایجاد می نمایند.
در CES،  فیسکر، به  همراه شرکت شریکش Quanfery که پنج سنسور لیدار حالت جامد را به خودرو اضافه نموده، EMotion را به نمایش خواهد گذاشت. این سنسورها به این معنی است که کمپانی فیسکر به توانایی خودران بودن EMotion نیز می اندیشد..
فیسکر در این خصوص بیان داشته است که ما تصمیم نمی گیریم چیزی را  تولید کنیم تا زمانی که ماشینی برای ساخت داشته باشیم. "هزینه های بازاریابی یک ماشین کاملا جدید، بیشتر از راه اندازی شبکه تولید و فروش به وجود می آید، بنابراین Fisker رویکرد دقیقی دارد، وی در نظر دارد سرمایه گذاری فعلی را در راستای توسعه یک مدل تولیدی انجام دهد، و در عین حال مکان های تولید را نیز مشخص سازد. در مورد فروش، فیسکر از یک مدل مستقیم، مشابه تسلا استفاده خواهد کرد.
با قیمت نهایی 130،000 دلار، مطمئنا EMotion  یک خودروی تولید شده در حجم انبوه نخواهد بود و نشان می دهد که Fisker Inc. می تواند راه Fisker Automotive را در پیش بگیرد. با این حال، برای این کار، فیسکر باید تا حدی آستین هایش را بالا زده و تلاشش را بیشتر کند. مهمتر از همه، Fisker Inc. یک شاتل الکتریکی خودران را قبل از ورود EMotion روانه بازار کرده که در اوایل می تواند یک درآمد پایدار را برای این شرکت ایجاد کند.
فیسکر  تصور می کند که مردم در آینده،  از آنچه که او به عنوان نمونه ای از گزینه هایش توصیف می کند، مانند یک شاتل برای رفت و آمد روزانه و یک ماشین اسپرت برای تعطیلات آخر هفته استفاده خواهند نمود. او قصد دارد همه ی این گزینه ها را از طریق شرکت جدید خود و با برچسب فیسکر روانه بازار کند.

شاتل، که حدود هشت تا ده نفر را در خود جای می دهد، زیبایی ظاهری EMotion را به تصویر می کشد، و تجربه مشابهی را برای سرنشینان ایجاد می کند. با این حال، شاتل فقط در مسیرهای مشخصی رانندگی می کند و به سرعت و  شتاب نیاز نخواهد داشت. همچنین پس از EMotion،  فیسکر قصد دارد ماشین بزرگتری را تولید کند. شاتل نشان می دهد که فیسکر به چیزی فراتر از مدلهای تجاری تسلا که هنوز هم  نشان دهنده طرحهای خودروسازان سنتی هستند می اندیشد و به دنبال راه حل های حمل و نقل عملی برای آینده است .

فیسکر

EMotion