35 Views
2018 Jun 04car

خودرو های بدون راننده یا اتومبیل های خودران دیگر ایده هایی مربوط به آینده نیستند. هم اکنون شرکت هایی نظیر بی ام دبلیو-مرسدس بنز-آیودی-ولوو-تسلا و...مدل هایی از این نوع خودرو را تولید کرده اند.از سوی مقابل شرکت های فناوری هم سعی میکنند در این زمینه پیشگام باشند. شرکت هایی نظیر گوگل که چندی پیش خودرو بدون راننده خود را در کالیفرنیا آزمایش کرد یکی از واضح ترین نمونه های موجود در این حوزه به شمار میرود. 

 تحقیقات گسترده ای پیرامون تولید خودرو های بدون راننده و سرنوشت احتمالی این خودروها برای 5 سال آینده انجام گرفته است.تحقیقاتی که در ادامه به برخی از نکات کلیدی آن اشاره کرده و پس از آن به بررسی کارکرد این خودروها می پردازیم.

 خودرو های بدون راننده فناوری مربوط به آینده نیستند و هم اکنون نیز وجود دارند.خودروی بدون راننده یا اصطلاحا self driving این گونه تعریف میشود:هر خودرویی که دارای قدرت کنترل سرعت ترمزگیری و هدایت خود بدون تعامل راننده یا با تعامل راننده باشد را خودروی self driving میگویند.

 خودروهای بدون راننده به دو دسته تقسیم میشوند: نیمه مستقل و کاملا مستقل. خودروی کاملا مستقل به خودرویی اطلاق میشود که می تواند بدون هیچ تعاملی از راننده و در شرایط مختلف جاده بین دو نقطه مشخص جا به جا شود. احتمالا اولین نسل این خودرو ها در سال 2019 تولید خواهد شد. 

خودرو های کاملا مستقل هم به دو دسته تحت اپراتور و فاقد اپراتور تقسیم بندی میشود. پیش بینی میشود که خودروهای بدون راننده کاملا مستقل و تحت اپراتور تا 5 سال آینده وارد بازار شوند اما نوع بدون اپراتور این خودروها راهی بسیار طولانی برای تولید و عرضه در پیش دارند.

خودرو های بدون راننده بدین منظور تولید میشوند که جاده هایی امن تر ایجاد کرده و به آسان تر شدن زندگی انسان ها کمک کنند. 

 قبل از هر چیزی این خودروها باید دارای یک نقشه از محیط اطراف خود باشند و موقعیت مکانی خود را در این نقشه مشخص کنند. خودرو برای شناخت محیط اطراف از سنسور ها و ماژول های مانند مسافت یاب لیزری و دوربین استفاده میکند. اتومبیل توسط لیزر محیز اطراف را اسکن کرده و فاصله خود تا اشیا و سایر خودرو ها رابا محاسبه زمان رفت و برگشت پرتو های لیزر مشخص میکند. 

نقشه داخلی خودرو اطلاعاتی چون موقعیت فعلی خودرو اشیای ثابت(مانند ساختمان ها و ...)اشیای متحرک (مانند سایر خودرو ها و عابرین پیاده )و موانع را شامل میشود.موانع و اشیای ثابت و متحرک از قبل طبقه بندی شده و در اختیار اتومبیل قرار داده شده است.اتومبیل با استفاده از این اطلاعات و شبیه سازی اشیا مسیر خود را پیش بینی میکند.


 اگرچه تولید کنندگان این خودرو ها پیشرفت های قابل توجهی داشته اند اما هنوز هم موانعی بر سر راه این تکنولوژی قرار دارد که باید بر آن غلبه کنند تا خودرو های بدون راننده به اندازه کافی برای استفاده در جاده ها ایمن باشند. تولیدکنندگان بر این حقیقت واقف اند که GPS چندان قابل اعتماد نیست. سیستم بینایی کامپیوتری برای درک صحنه ها هنوز دارای محدودیت است و شرایط آب و هوایی میتواند بر تشخیص اجسام در حال حرکت تاثیر بگذارد. با توجه به سرعت رشد فناوری خودروهای بدون راننده احتمالا در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

نظر شما در مورد این خودرو ها چیست؟