70 Views
2018 Mar 26Newstechnology
img

برنامه‌یProgram  GeForce Partnerانویدیا یا GPP از زمانی که جزئیات آن افشا شد مورد نگرانی بین گیمر‌های PC بوده است  زیرا این برنامه ماهیتی ضد رقابتی داشته و بر روی انتخاب کاربرات تاثیر منفی خواهد داشت. حالا خبرهای جدید پیرامون این برنامه به گوش کاربران رسیده که آن‌ها را عصبانی کرده‌است.


طبق این برنامه تولید‌کنندگان کارت‌های گرافیک باید زیربرند‌های گیمینگ خود مانند MSI Gaming، ASUS ROG و Gigabyte AORUS را فقط با گرافیک‌های انویدیا استفاده کرده و به عبارت دیگر AMD را از  محصولات گیمینگ خود حذف کنند. طبق این گزارش سازندگانی که به این برنامه نپیوندند از سوی انویدیا در موارد مختلفی محروم خواهند شد که عملاً امکان رقابت با دیگر سازندگانی که به این برنامه پیوسته‌اند را از آن‌ها می‌گیرد. 

انویدیا تا به امروز این ادعا‌ها را رد کرده است.


اکنون به نظر می‌رسد این موضوع چندان هم کذب نبوده و گیمر‌ها در هفته‌های گذشته متوجه تغییرات بسیار عجیبی از سوی MSI وGigabyte بوده‌اند که نشان می‌دهد احتمالاً به برنامه‌ی GPP پیوسته‌اند.


گیگابایت اخیراً یک محفظه‌ی گرافیک اکسترنال به بازار عرضه کرد که از گرافیکAMD Radeon RX 580 درون خود بهره  می‌برد. برخلاف گرافیک‌های اکسترنال قبلی که از GTX 1070 و GTX 1080 استفاده کرده و دارای برند AORUS بودند، این گرافیک اکسترنال جدید تنها دارای علامت Gigabyteبوده و از برندینگ AORUS که مخصوص  محصولات گیمینگ حرفه‌ای گیگابایت بوده خبری نیست.


وقتی از گیگابایت درباره‌ی این موضوع پرسیده شد این شرکت در اظهارنظری عجیب اعلام کرده است که این گرافیک اکسترنال جدید برای گیمر‌ها طراحی نشده است. جالب اینجاست که این گرافیک اکسترنال توسط گیگابایت با نام Gaming Box به فروش  می‌رسد. همچنین در بخش توضیحات این محصول در سایت گیگابایت برای این گرافیک اکسترنال ذکر شده است که «اولترابوک خود را به یک پلتفرم گیمینگ تبدیل کنید» و «تجربه‌ی گیمینگ خود را بهبود بخشید» که کاملاً در تناقض با پاسخ گیگابایت است.


همانگونه که قبلاً ذکر شد این تغییرات عجیب منحصر به گیگابات نبود و MSI نیز تمام کارت‌های AMD را از سری‌های گیمینگ خود  حذف کرده است. تمام مدل‌های باقی مانده کارت‌های رفرنس سری Polaris 500 یا Vega و مدل‌های آرمور هستند.


همانگونه که گفته شد افشای برنامه‌ی انویدیا که موجب نگرانی گیمر‌ها شده‌ بود و اکنون پس از مشاهده‌ی اقدامات انجام شده توسطMSI و گیگابایت کاربران به خشم آمده‌اند و  کمپین تحریم خرید محصولات این شرکت‌ها را در شبکه‌های مجازی و فروم‌های مختلف به راه انداخته‌اند. البته چندین کاربر پیشنهاد کرده‌اند که بجای تحریم این شرکا باید خود انویدیا که ریشه‌ی این موضوع است تحریم شود.


در همین راستا یک مسئول در صفحه‌ی فیسبوک MSI Gaming در هند در پاسخ به سوال کاربران در مورد پیوستن MSI به این برنامه تلویحاً این موضوع را تایید کرده و گفته است که MSI چاره‌ی دیگری نداشته است.  نکته‌ی جالب در این پاسخ این است که این مسئول اعلام کرده در حال حاضر انویدیا در زمینه‌ی تکنولوژی گرافیک سرآمد بازار است و مردم چیزی پایین‌تر (AMD) از آن را نمی‌خرند.


این موضوع بیشتر از همه از دیدگاه این شرکای نگون‌بخت ناراحت کننده است که آن‌ها را بین دو سنگ آسیاب قرار داده است. از یک طرف یا باید به GPP ملحق شوند و با خشم کاربران  روبرو شوند یا به این برنامه نپیوندند و از رقابت با دیگر تولید‌کنندگانی که به این برنامه پیوسته اند باز بمانند که بازی دو سر باخت را برای آن‌ها رقم زده است. این واقعیتی است که انویدیا با برنامه‌ی GeForce Partner Program خود ایجاد کرده‌است. نظر شما  چیست آیا این تحریم و خشم کاربران منصفانه است؟ هرچند وضعیت عجیب قیمت دلار و اوضاع نابسمان اقتصادی و بازار کشور کاربران ایرانی را به کل از جهان جدا کرده‌است اما با فرض نبود این مسائل آیا شما نیز به این تحریم می‌پیوستید یا واقعاً معتقدید انویدیا دست برتر را در تکنولوژی گرافیک دارد و کاملاً حق دارد به دنبال امتیازات انحصاری برای خود و تکنولوژی‌اش باشد؟

nvidia

گیگابایت

اکسترنال

کارت گرافیک

تحریم