68 Views
2018 Jan 14technology
img
اوایل امروز ساکنان هاوایی هشدار نگران‌کننده‌ای از رادیو و تلویزیون دریافت کردند که موشکی وارد آسمان جزیره شده است و فوراً پناه بگیرید . خیلی زود تائید شد که این هشدار غلط بوده و رسانه‌ها در این رابطه اطلاع‌رسانی کردند.
با انتشار این خبر در  توییتر تلسی گابارد عضو کنگره زنان امریکا در هاوایی اعلام کرد که  این هشدار دروغین بوده و تائید کرد که هیچ خطری جزیره را تهدید نمی‌کند . آژانس مدیریت بحران هم تائید کرد که هیچ تهدیدی وجود ندارد و این حادثه را موردبررسی قرار خواهد داد .
پس از ارسال این پیام نیم ساعت طول کشید تا عدم صحت آن تائید شود . دیوید ایگ فرماندار هاوایی اعلام کرد که هشدار دروغین نتیجه یک اشتباه انسانی بوده است:
این مسئله نباید اتفاق می‌افتاد و ما مراتب این رویداد را بررسی می‌کنیم . خطایی در مدیریت اورژانس صورت گرفته و اجازه داده است که این پیام ارسال شود . این مشکل موقع تغییر شیفت رخ‌داده است وقتی‌که کارکنان سیستم‌ها را چک می‌کردند تا مطمئن شوند آن‌ها درست‌کار می‌کنند یکی از کارکنان دکمه‌ای را اشتباهی فشرده است .
علیرغم اینکه دروغین بودن این هشدار سریعاً اعلام شد ولی تنش فراوانی بین ساکنین جزیره ایجاد کرد که به دلیل تنش‌های اخیر بین امریکا و کره شمالی چنین هشدارهایی برای امریکایی‌ها مانند کابوس است و می‌تواند اعتماد به سیستم‌ها را از بین ببرد.
سال گذشته مقامات هاوایی اعلام کردند که سیستم‌های آن‌ها آماده اعلام هشدار زودهنگام جنگ سرد برای ساکنین جزیره است . سیستم‌های هشدار در اواسط دهه 1990 متوقف‌شده بودند و تست مجدد آن‌ها در روز اول سپتامبر حدود 50 ثانیه طول کشید .
طبق گزارش کمیسیون ارتباطات فدرال سیستم هشدار اضطراری یک سیستم هشدار ملی است که توسط مقامات ملی , ایالتی و محلی برای اطلاع‌رسانی به عموم مردم یا ارائه اطلاعات اورژانسی به عموم مورداستفاده قرار می‌گیرد مانند شرایط اضطراری تغییر ناگهانی آب‌وهوا.


هشدار اضطراری

هاوایی

برخورد موشک