74 Views
2018 Jan 09technology
img

دو تن از سهامداران بزرگ اپل از این اسمارتفون می خواهند و می گویند که لازم است که اپل راجع به بحران سلامت که به شدت در حال رشد است و بخاطر اعتیاد نوجوانان به اسمارتفون ها بوجود آمده پاسخگو باشد. این را وال استریت گزارش داده است. دو سرمایه گذار فعال یعنی Jana Partners و Calstres( اتحادیه معلمان بازنشسته ایالت کالیفورنیا) روی هم 2 میلیارد دلار از سهم کل شرکت را صاحب هستند. این دو سرمایه‌گذار نامه ای به اپل نوشتند و از این شرکت درخواست کردند‌‌ تا از طریق توسعه نرم افزارها به والدین کمک کند تا بتوانند استفاده نوجوانان را محدود کنند و همچنین درخواست کرده اند تا تحقیقاتی راجع به اثرات منفی استفاده بیش از حد از اسمارتفون ها بر روی ذهن روان انجام دهد.

در بخشی از این نامه مطالعاتی وجود دارد که نشان دهد نوجوانان آمریکایی در سن ۱۰ سالگی اولیین اسمارتفون خود را می گیرند و حدود ۴ الی ۵ ساعت در روز به غیر از چت و مکالمه از اسمارتفون های خود استفاده می کنند.در ادامه گفته شده است که ۷۸ درصد نوجوانان حداقل به صورت ساعتی گوشی خود را چک می کنند و نصف این نوجوانان اعلام کردند که علنا به اسمارتفون های خود اعتیاد پیدا کرده اند. این دو سهامدار اعلام کردند که اگر اپل تصمیم مناسبی اتخاذ نکند، حتما ارزش سهام این شرکت در آینده آسیب خواهد دید.

ارزش کل سهام شرکت اپل حدود ۹۰۰ میلیارد دلار است و این بدان معناست ۲ میلیارد دلار فقط چیزی حدود 0.2 درصد از کل سهام را شامل می شود و در مقابل کل آن بسیار ناچیز است. با این حال مسئولیت و وظیفه اخلاقی سرمایه‌گذاران و از آن مهم تر انتظار سود دهی این شرکت در بلند مدت برای بانک های سرمایه گذارای همانند UBS و Goldman Sachs عواملی است که موجب می شود اپل نسبت به این موضوع حساس باشد. وال استریت ژورنال گفته است که اپل این رغبت را از خود نشان داده تا نرم افزاری ارائه کند که پتانسیل های پیامد منفی استفاده از اسمارتفون های خود را آدرس دهد. در این نامه آمده است که: " اپل می تواند یک نقش جریان ساز در این صنعت ایفا کند و این سیگنال را به دیگر شرکت ها بدهد که به سلامت استفاده کنندگان اسمارتفون ها و همچنین گسترش نسل جدید تکنولوژی های خود که هردو باعث سودآوری در تجارت آینده ان ها می شود توجه ویژه ای داشته باشند." در پایان هم آمده است که پیامدهای منفی در بلند مدت باید در عرضه اسمارتفون ها در نظر گرفته شود و هیچ شرکتی نمی تواند از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کند.