167 Views
2017 Dec 22technology
img
در سال 2017 سازندگان اصلی فیس بوک مالکیت آنرا انکار می کنند
حدود یک هفته پیش فیس بوک بیانیه  فوق العاده ای منتشر کرد که تا کنون سابقه نداشت . این شرکت برای اولین بار تصدیق کرد که استفاده از محصول آنها می تواند مضر باشد . بطور کلی وقتی که افراد زمان زیادی را بطور منفعلانه صرف مصرف اطلاعات می کنند – اطلاعات را می خوانند اما ارتباطی با افراد دیگر برقرار نمی کنند – وضعیت خوبی نخواهد بود .  آنها اعلام کردند که بیش از بیش احساس بدی دارند و بر روی تیم تحقیقات داخلی فیس بوک کار می کنند . این شرکت افزود که استفاده فعالانه از رسانه های اجتماعی که در آن کاربران پیام و نظرات خودشان را رد و بدل می کنند با بهبود سلامت در ارتباط است .
فیس بوک بطور غیرمنتظره وارد زندگی ما شد اما سال 2017 سال خوبی برای آن نبود زیرا در مقایسه با شرکت های نزدیک به آن , تبلیغات و ابزارهای تبلیغاتی کمی به بازار عرضه کرد و ضربه مهم دیگری که به آن وارد شد این بود که برخی از کارمندان سابق فیس بوک تبدیل به منتقدان این شرکت شده اند.
در طول تاریخ دیده شده که شبکه های اجتماعی بزرگ پس از مدتی مثل یک اسباب بازی رها شده اند . حتی با رشد تاثیرات فرهنگی فیس بوک و توییتر شما بازهم ممکن است به سمت یوتیوب , اسنپ شات و اینستاگرام کشیده شوید . با وجود اینکه مکانیسم همه اینها گذاشتن پست , لایک کردن و به اشتراک گذاشتن است به رغم افزایش ابزارهای تبلیغاتی موثر یک نگرانی زمینه ای در رابطه با فیس بوک وجود دارد.
 در پایان سال 2016 همه چیز شروع به تغییر کرد وقتی که جهان شاهد نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بود . گروه های وابسته به روسیه ادعا می کنند که از پلت فرم های اجتماعی  برای تحریک اختلافات اجتماعی در رابطه با نامزدی دونالد ترامپ استفاده کرده و میلیون ها آگهی کم هزینه بدست آورده اند . فیس بوک, توییتر و یوتیوب تا کنون زیر میکروسکوپ بودند – که تا حدودی ناعادالانه است -  و کارکنان سابق و فعلی ادعا می کنند وقتی که مکالمات به راحتی نادیده گرفته می شوند باعث می شود اخبار جعلی و تبلیغات مستقیم جای دیگر اعلام شوند . تمرکز غیر عاقلانه بر تاثیر پلت فرم های اجتماعی بر انتخابات باعث کنار رفتن برخی از اولین قهرمان فیس بوک و سازندگان آن شد . آنها از آنچه خودشان ساخته اند , انتقاد کردند .

اولین آنها Justin Rosenstein بود او اکنون به عنوان بنیانگذار Asana با یک شرکت نرم افزاری همکاری می کند . راستین به توسعه دکمه های فیس بوک کمک کرد اما در سال جاری از اثرات روانی رسانه های اجتماعی و لذت های کاذب آن شکایت کرد . او می گوید : توسعه ابزارهایی با بهترین هدف برای انسان ها خوب است ولی اگر آن ابزار بی هدف تولید شده باشد پیامدهای منفی خواهد داشت . او می گوید: فیس بوک یک شرکت بسیار متفاوت است و ما زمانی که رشد کردیم مسئولیت های ما نیز رشد کردند . ما نقش خودمان را بسیار جدی ایفا کردیم و سخت تلاش می کنیم تا پیشرفت کنیم . ما کارهای زیادی انجام دادیم و با کارشناسان خارجی و دانشگاهیان تحقیقاتی انجام دادیم تا تاثیر خدمات خودمان را بر روی سلامت افراد درک کنیم و از آن برای اطلاع رسانی توسعه محصولات خودمان استفاده کنیم .
شما می توانید این بیانیه را به عنوان یک پاسخ جدی به کسانی که شرکت را ترک کرده اند در نظر بگیرید یا آنرا به عنوان یک شکست مورد نظر قرار دهید .این عادلانه است که بپرسیم چرا کارکنان سابق الان صحبت می کنند وقتیکه کمک کردند فیس بوک به جایگاهی با سلطه جهانی برسد . برای بعضی ها این صحبت ها به معنای تبرئه کردن خودشان است تا افکار عمومی را بیشتر به سمت فیس بوک سوق بدهند . هیچیک از این کارکنان نگفتند که چه کار متفاوتی در فیس بوک انجام داده است و اینکه الان چه می دانند و اکثر آنها می گفتند که این شرکت عمدتا کارکرد خوبی در جهان دارد .
با اینحال شمشیر انتقادات علیه فیس بوک هنوز از رو بسته شده است و برخی تحقیقات نشان داده است که اخبار منتشر شده می تواند باعث شود مردم احساس بدی نسبت به زندگی خود داشته باشند . ولی تحقیقات دیگر نشان می دهد که فیس بوک می تواند پیوند بین دوستان و خانواده ها را تقویت کند و باعث شود آنها احساس بهتری داشته باشند. مسئله مهمی که محققان شرکت به آن اشاره می کنند این است خود فیس بوک نمی تواند اثراتی که بر ما دارد را چه در سطح اجتماعی و جه در سطح فردی پیش بینی کند .
با وجود تمام مشکلات , امسال فیس بوک به عنوان یک شرکت برجسته در جهان باقی مانده است . این شرکت از نظر درآمد , سود و تعداد کاربران رشد کرده است . با اینحال تحقیقات نشان داده است که فیس بوک با مشکل اعتماد مواجه است.
هر شرکتی یک تجربه است با اینحال در بین غولهای تکنولوژی بنظر نمی رسد هیچیک از نظر احساسی قویتر از فیس بوک باشند . این شرکت خودش را بین ما و دوستان ما – بین ما و اخبار - قرار داده است و نتیجه نهایی آنرا هر کسی می تواند حدس بزند . هرچیزی که ممکن است در سال های گذشته به عنوان  یک نگرانی مبهم در رابطه با فیس بوک تجربه شده باشد ,  تا پایان سال   2017 باورکردنی و قابل قبول خواهد شد .
به اندازه کافی برای فیس بوک بد بود که با مداخلات روسیه مورد سرزنش قرار بگیرد اما اوضاع وقتی بدتر خواهد شد که افرادی که فیس بوک را وارد زندگی ما کردند با شروع کمپین هایی از آن فاصله بگیرند.


فیس بوک

Face book

سازندگان فیس بوک