1429 Views
2017 Dec 31car
img

قرار بود 2017 سال تسلا برای نمایش بزرگ الون ماسک باشد. ماشین های الکتریکی که به عنوان مدل 3 باشد. در ابتدای سال 2017 همه چیز غیر ممکن به نظر می رسید اما در طول 2017 با وعده های الون ماسک و قدرت برند که زمان بیشتری برد، همه چیز تغییر کرد.
تسلا در سال با حدود نیم میلیون نسخه قبل از مدل 3 وارد بازار شد که هر کدام به ارزش 1000 دلار بود. ماسک در سال 2016 قول داده بود که خودرو تا 1 ژوئیه سال جاری وارد قسمت تولید شود، تاریکی که غیر ممکن به نظر می رسید. در پایان ماسک بعد از یک هفته از آن تاریخ، ماسک یک عکس از نخستین مدل 3 را برای خروج از خط تولید این شرکت در 8 ژوئیه، فقط چند روز پس از آنکه اولین تحویل اعلام شود در توئیتر خود منتشر کرد.
او در آن زمان نوشت: اولین بار در 28 ماه، به سی مشتری خودروی مدل 3 تحویل داده شد. تولید به صورت فزاینده ای افزایش می یابد. بنابراین در آگوست باید به 100 خودرو تولید افزایش یافته و در سپتامبر به بالاتر از 1500 خودرو می رسد.
در این رویداد که در اواخر ماه ژوئیه برگزار شد، ماسک توانست با توجه به نسخه نهایی ماشین مشخصی از تسلا، توجه و هیجان افراد زیادی را به سوی خود جلب کند. شایعه ها در مورد محصول به پایان رسید، این واقعیت را که شرکت در ارائه محصول به مشتریان ناتوان مانده است و شایعه ها موقعیت را برای کارکنان تسلا از دست رفته می دیدند. همه چیز تغییر کرد!
ماسک در آن رویداد قسم خورد که تسلا در حال وارد شدن به «جهنم تولید» برای رفع خواسته های مدل 3 است. این پیش بینی درست بود. در ماه اکتبر شرکت اعلام کرد که 260 مدل 3S تولید کرده است، که به طور کامل کمتر از 1500 دلار ارزش دارد، همان قیمتی که قول داده بود.
یک گزارش در وال استریت ژورنال اظهار داشت که مشکلات مدل 3 به مشکلات خطوط تولید تسلا مربوط می شود و بعضی اتومبیل های اولیه ساخته شده... در عین حال تسلا ادعا کرد که هیچ مشکلی برای تولید یا زنجیره تامین مدل 3 ندارد. با این وجود هدف از ساخت 5000 مدل 3 در هفته تا پایان سال 2017 به سال آینده تحویل داده شده است و پیش بینی می شود رقم تولید نقطه عطفی است که در سال 2018 در هفته به 10000 خواهد رسید.

کمپانی مبلغ زیادی پول به هدر داد و هنوز هم به کلی از برنامه عقب بود.
کاهش تنش در خط تولید تنها موضوع تسلا در سال 2017 نبود و تسلا با مشکلات مالی مواجه شد. اگر چه تسلا گزارش داد که در بخش های سال 2016 درآمد دارد، در هر سه ماهه سال 2017 گزارش خسارات را رونمایی کرد. همچنین از سه ماهه دوم تا سوم تلفاتی بیش از 600 میلیون دلار داشت که دوبرابر شد. در کل تسلا در سه چهارم سه ماهه بیشتر از آنچه که در تمام سال 2016 درآمد داشت، پول از دست داد.
بخش قابل توجهی از DNA تسلا نیز این است که خودروهایش به سمت قابلیت های کاملا مستقل حرکت می کنند. اما در ماه سپتامبر، هئیت ملی حمل و نقل تصریح کرد که این شرکت بر توانایی سیستم Autopilot غلبه کرده و این باعث شد تا تصادف سال 2016 بین یک راننده مدل S و یک تراکتور اتفاق بیفتد.
در ماه اوت، مشخص شد که این شرکت در حال کار بر روی سخت افزار پشتیبان جدید برای سیستم Autopilot خود است، در صورتی که در اتومبیل های ساخته شده اش در حال حاضر قادر به ایجاد استقلال کامل نیست. (در سال 2016 تسلا با Mobileye شرکتی که نخستین نسخه Autopilot را طراحی کرده بود، تقسیم شد.)
در همین حال، ماسک وعده داد که تسلا توانایی رانندگان خود را با ارسال یک تسلا از پارکینگی در مرکز شهر لس آنجلس به پارکینگی در مرکز شهر نیویورک بدون دست زدن به کنترل ها نشان خواهد داد. تاکنون این رانندگی فعلا انجام نشده است.تسلا پروژه های دیگری هم دارد؛ مانند شهر خورشیدی، با اینکه پیشرفت اندکی داشته است. اولین بام خورشیدی تسلا (رونمایی در 2016) در آگوست بر بام خانه ها نصب شد، درحالیکه ماسک اولین کسی بود که خانه اش را تجهیز کرد.
بعدا در همین سال، ماسک پیشنهاد داد تا برق پورتوریکو را بعداز اثرات مخرب طوفان ماریا در اکتبر، تامین کند. سک بیمارستان کودکان در سنت جون نیز به باتری های دیواری و پنل های خورشیدی مجهز شده است، همچنین ماسک 250000 دلار از دارایی شخصی به این بیمارستان اهدا کرده تا خیال همگان را راحت کند. پس از آن هیچ خبری از همکاری پورتوریکو و تسلا نشد و قرارداد تامین برق جزیره به شرکت دیگری تعلق گرفت.
قدرت مارک تجاری تسلا کمک کرده تا بتواند به برخی از بزرگترین بازارهای خودروی آمریکا در بازار بزرگ امسال وارد شود. و شرکت هنوز هم به دنبال جذب استعدادهاست. اما این اواخر صدها تن از کارکنانش را اخراج کرد و به آزار و اذیت، تبعیض و مبارزه با اتحادیه های کارگری متهم شده است. ادعاهایی که ماسک و شرکت انکار می کنند.
نسلا سال 2017 را با تشکر از اقدامات ماسک، در مرکز توجهات به پایان می رساند. تصمیم به رونمایی غافل گیر کننده از نسل بعدی  Tesla Roadsterدر معرفی کامیونهای Tesla Semi این رویداد را به مهمترین ضیافت پرجنب و جوش شرکت کرد.
"در ظاهر، تسلا با تشکر از ماسک، توجهات زیادی جلب کرد."
کامیون Semi زمانی به صحنه وارد می شود که تولیدکنندگان و استارت آپ های دیگر نیز اعلام کرده اند که محصول مشابهی تولید خواهند کرد. و برخی از آنها سعی دارند تسلا را در زمینه هدفش یعنی کامیونهای سنگین تمام برقی شکست دهند. تسلا ادعا دارد که این صنعت را پیش از اینکه واردش شود، کاملا می شناخته و شاید این دلیلی ست که چرا شرکت های پرنفوذ مانند   Anheuser Buschو Walmart همین حالا هم آنها را پیش خرید کرده اند.
احیای Roadster بار دیگر، به تسلا هاله ای نورانی می دهد، چیزی که به شرکت اجازه می دهد تا ادعای شتاب نفس گیر، سرعت بالا و برد زیاد را داشته باشد. اینها چیزهایی هستند که به مشتری ها قول داده شده و سرمایه گذاران را قانع کرده تا در تسلا سرمایه گذاری کنند. و Roadster ممکن است به شرکت کمک کند تا همین کار را دوباره انجام دهد. البته در حالیکه تسلا  از هردوی این زمینه ها استفاده می کند اما تولیدات تا 2019-2020 به خط تولید نخواهند رسید و این درحالیست که اگر طبق برنامه پیش بروند.
سال 2018 پتانسیل بیشتری از 2017 برای تسلا دارد. رونمایی ها، اطلاعیه و قول های جدیدی از ماسک و شرکت خواهیم داشت اما چیزی که سال بعد را بهتر می کند، جامه عمل پوشاندن به قول هایی ست که در 2017 و 2016 داده است.
 رساندن تولیدات مدل3 به نهایت سرعت، در حالیکه با خودروهایش استانداردهای خودرو را رد میکند، اولویت شماره یک تسلاست. حل مشکلات قانونی و اختلافات کار هم اولویت آنهاست و چون هیچ گاه به این اندازه استارت آپ های EV در انتظار شکار استعدادهای خوب نبودند. (هم در آمریکا و هم در خارج از آن). سال پیش، ما گفتیم که گویا بالاخره تسلا کم کم دارد از یک استارت آپ جوان به بلوغ می رس. 2017 اثبات کرد که شرکت هنوز راه دارد تا به بلوغ برسد.


2017 بر تسلا چطور گذشت؟

ماشین های الکتریکی

ماشین های تسلا

تسلا در 2017

شرکت تسلا

کمپانی تسلا

ماشین های خورشیدی تسلا