186 Views
2018 Mar 21Newstechnology
img

«فیسبوک» به‌عنوان شرکتی با اهداف جاه‌طلبانه، همیشه بر سر زبان‌ها بوده است. از جمله اهداف بلندپروازانه فیسبوک، فراهم کردن امکان دسترسی همه مردم دنیا به شبکه جهانی اینترنت است. یکی از راهکارهای این شرکت، استفاده از سیستم ارتباطی مبتنی بر پهپادها است؛ چیزی که به «Aquila» معروف است.


فیسبوک در نظر دارد با Aquila و استفاده از پهپادها و ارتباطات لیزری، خدمات اینترنت را به مناطق روستایی در کشورهای در حال توسعه برساند و برای این کار نیازمند پرنده‌هایی است که بتوانند ماه‌ها بی‌وقفه پرواز کنند. اما بیشتر پهپادها فاقد چنین ویژگی‌ای هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نمی‌توانند چندین‌ماه پرواز کنند و قادر به تاباندن لیزر باشند. بر همین اساس طبق گفته «Jay Parikh»، معاون بخش مهندسی فیسبوک، این شرکت مجبور بود برای این کار، هواپیمای جدیدی ابداع کند.


پهپاد فیسبوک که شکلی مشابه یک بومرنگ بزرگ دارد، در حقیقت دو بال بسیار بزرگ است که ابعاد آن را به هواپیمای جت مسافری نزدیک می‌کند. Parikh می‌گوید: «ما دُم را حذف کردیم و این کار باعث کاهش وزن و نیروی پَسا (drag) شد، اما حذف دُم، هدایت‌پذیری هواپیما را دشوار کرد. بنابراین لازم است کار قابل توجهی برای افزایش میزان هدایت‌پذیری پرنده انجام دهیم.» مهندسان فیسبوک مخزن سوخت را نیز حذف کردند. این پهپاد انرژی خود را از خورشید دریافت خواهد کرد و در ساخت آن از فیبر کربن استفاده شده است.  Aquila با استفاده از لیزر به یک نقطه دسترسی اینترنتی (Internet Access Point) واقع در شهر متصل می‌شود و آن اتصال را به نقاط دوردست روستایی ارسال می‌کند. به گفته Parikh در نهایت می‌توان با استفاده از پهپادهای بیشتر، شبکه را گسترش داد. فیسبوک در نظر دارد ده هزار فروند از چنین پهپادهایی را در سرتاسر دنیا به پرواز درآورد تا در مکان‌های مورد نیاز نقش Hot Spot را بازی کنند. 


شرح عکس:  پهپادی که فیسبوک طراحی کرده است و در نظر دارد ده هزار فروند از چنین پهپادهایی را در سرتاسر دنیا به پرواز درآورد.

پهباد فیسبوک

اینترنت برای همه

ارتباط لیزری