306 Views
2018 Jan 15car
img

مرسدس بنز ممکن است یکی از خودروسازانی باشد که  در مورد دستیار صوتی ، صحبت های زیادی نموده است. برخی شرکت ها می گویند که در زمینه توسعه این سیستم، با آمازون الکسا همکاری کرده اند و یا  Google Assistant را در سیستم های اطلاعاتی خود گنجانده اند. اما این خودروساز آلمانی در سال جاری به لاس وگاس آمده و گفته که دستیار صوتی خود را به همراه یک تجربه کاربری جدید برای رانندگان تولید نموده است.
تجربه کاربری جدید مرسدس بنز، یک جهش قابل توجه برای این شرکت به شمار خواهد آمد و یک نگاه اجمالی را از آنچه که در آینده ای نزدیک، رانندگان مرسدس بنز با آن تعامل خواهند داشت ارائه خواهد نمود . رانندگان خودروهای مرسدس بنز، زمانی که می خواهند تهویه مطبوع را تنظیم کنند یا پیام های متنی ارسال نمایند یا سریعترین راه را برای خروج از نوادا بیابند، از این سیستم بهره خواهند برد.


این آپشن،  بهار امسال در وسایل نقلیه جمع و جور کمپانی مرسدس عرضه خواهد شد و روند به کار گیری آن، از هاچ بک های کلاس A در اروپا شروع شده و به نسل بعدی CLA و GLA در آمریکای شمالی خواهد رسید. اکثر مدل های جدید مرسدس در نهایت این سیستم را ظرف دو یا سه سال آینده دریافت خواهند نمود.

از آنجا که این سیستم برای آینده اطلاعات سرگرمی بسیار سرنوشت ساز است، مرسدس به ما نشان داد که این سیستم در روزهای سه شنبه که خیابان های لاس وگاس بسیار شلوغ است چه کارکردی خواهد داشت. در یک مدل جدید کلاس A که یک مهندس مسئولیت راندن آن را بر عهده گرفته بود، ما توانستیم با چگونگی کارکرد این سیستم آشنا شویم. 

اولا کالینوس، عضو هیئت مدیره گروه تحقیقات و توسعه اتومبیل های مرسدس بنز، در روز سه شنبه در حضور گروهی از خبرنگاران بیان داشت که: "این سیستم باید بسیار کاربر پسند باشد." اولا کالینوس، از تمایل مرسدس بنز برای ارائه یک تجربه کاملا دلپذیر و  جلوگیری از برخی از تناقضات جسته گریخته سخن گفتدستیار صوتی که توسط کمپانی مرسدس،  LINGUATRONIC  نام گرفته نسخه توسعه یافته  سیستم هایی است که این سازنده خودرو و سایر کمپانی ها تقریبا دو دهه است که از آن استفاده می کنند. اما در سیستم MBUX، در نهایت، سخنگوی صوتی از الکسا یا Google Assistant استفاده می نمود. حتی امروزه نیز ،  سیستم های نظارت صوتی محبوب، شما را وادار می کنند تا خودتان دمای تهویه مطبوع و یا، « درجه حرارت کابین را تنظیم کنید. راننده کلاس A به سادگی گفت: "هی مرسدس، من خیلی سردمه" و چراغهای پیرامون دریچه های هوا، قرمز شدند و درجه حرارت چند درجه افزایش یافت.
کالینوس گفت که ترکیبی از تاسیسات نصب شده در قسمت داخلی و خارجی برای بهره برداری از این دستیار صوتی سبب  بهبود قابل توجه این سیستم و متمایز شدن ان از دیگر سیستم های فرمان صوتی شده و علاوه بر این، از آنچه که اغلب سازندگان خودرو از طریق مشارکت با آمازون یا گوگل به بازار عرضه می نمودند بسیار بهتر است .
تغییر بزرگ این سیستم نسبت به سیستم اطلاعاتی قدیمی مرسدس بنز، لمسی بودن، گردش بین خدمات مختلف و زوم بر روی صفحه نمایش است. نسخه های قبلی تنها بر دستورات صوتی، کنترل لمسی فرمان و یا پد لمسی بین صندلی ها متکی بودند. مرسدس بنز، کنترل روی چرخ فرمان را حذف کرده، اما تمام راه های دیگر را برای کنترل ورودی ها حفظ نموده است. 
کالنوس در ادامه سخنانش بیان داشته است که در هر سیستم جدید، منحنی یادگیری برای آموزش تمام موارد وجود دارد. به همین دلیل ما به راحتی ، افزونه های فراوانی را برای این سیستم طراحی نموده ایم. او در ادامه گفت: با اینکه من خودم به شخصه، کنترل های چرخ فرمان را دوست داشتم، باید بگویم  صفحه نمایش لمسی دارای عملکرد فوق العاده مطلوبی است، و گاهی اوقات بهترین راه برای استفاده از خدماتی مانند Apple CarPlay یا Android Auto ، به کارگیری این سیستم است. علاوه بر این، این سیستم ، یک راه عالی برای گردش در میان منوهای هدایتی یا دفترچه تلفن یا تماس های صوتی موجود در صفحه اصلی، و یا چرخش و زوم بر روی نقشه های جدید ارائه شده توسط مرسدس است. آئودی از Google Earth برای نقشه های ناوبری استفاده می کند اما مرسدس به جای سرمایه گذاری بر روی این سیستم، سیستم اطلاعاتی جدید خود را که به نقشه های به روز شده ای مجهز است طراحی نموده. شاید برخی از کاربران، صفحه آشنا سیستم گوگل را بیشتر بپسندند، اما به نظر می رسد که نقشه های مرسدس دارای گرافیک سه بعدی فوق العاده ای از ساختمان ها بوده که دارای شفافیت بی نظیری هستند  . یک نقشه دو بعدی نیز می تواند در مقابل راننده به جای برخی از گیجهای قدیمی به نمایش درآید. مرسدس از دو تراشه NVIDIA برای MBUX، بسته به تجهیزات اختیاری خودرو استفاده می کند. در واقع، این شرکت اصرار دارد که سیستم اطلاعات سرگرمی جدیدش با مدل وسیله نقلیه سازگار باشد.


اما آنچه سیستم اطلاعات مرسدس بنز فاقد آن است، کنترل حرکت است که رقیب این کمپانی، BMW در آخرین سیستم سرگرمی iDrive خود از آن بهره گرفته است. همچنین، سیستم دستیار صوتی مرسدس، دارای عامل جست و جوی مخصوص خود است که برای  جست و جوی نزدیکترین رستوران ها و یا حتی مکان های خاص ، از بررسی های Yelp استفاده می کند و این انتخاب ها را با مسیرهای هدایتی تلفیق می نماید. کسانی که به سیستم جستجوی Google یا Bing عادت کرده اند ممکن است از عدم وجود لوگوی انها  بر روی صفحه نمایش احساس ناراحتی کنند. با این حال، مقامات مرسدس تمایل دارند تا با شرکت های دیگر برای توسعه MBUX همکاری کنند. اما همانطور که سخنگوی این کمپانی اذعان داشته، مرسدس به دنبال جنگ و جدال با این سیستمها نیست.بنابراین سوالی که در پایان مطرح می شود این است که آیا مرسدس باید دستیار صوتی جدیدی برای سیستم اطلاعاتی جدید خود طراحی کند یا خیر؟مرسدس بنز

دستیار صوتی