32 Views
2018 Jan 17News
img

در دستورالعمل استفاده از هشدار موشکی هاوایی اختلاف بین ارسال یک هشدار آزمایشی و یک هشدار واقعی تنها یک کلمه است!

پس از اعلام هشدار موشکی کاذب در هاوایی در صبح روز شنبه، تصویر جدیدی از طرف مقامات دولتی منتشر شده است که چگونگی بروز این خطا را نشان می دهد. اپراتورهای سیستم هشدار موشکی به جای فشار دادن یک دکمه، باید یک گزینه را از یک لیست مشخص انتخاب کنند. در این لیست گزینه های مختلف با اسامی مبهمی نامگذاری شده اند. مثلا یکی از گزینه ها این است: 1. پیام تست.گزینه ای که اپراتور به اشتباه روی آن کلیک کرد این بود:

PACOM (CDW) - State Only

اما گزینه ای که بایستی انتخاب میکرد این بود:

Drill - PACOM (CDW - State Only)

همانطور که مشاهده می شود این دو گزینه شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. بنابراین به آسانی می توان فهمید که چگونه یک کارمند (به دلیل عدم آموزش مناسب یا مصرف بیش از اندازه کافئین) دچار این اشتباه شده است و یک هشدار عمومی برای تهدید موشک بالستیک را ارسال کرده است. در ساعت 8 صبح روز شنبه اپراتور فقط می خواست یک تست ساده سیستم اخطار موشکی داخلی را اجرا کند، بدون اینکه این تست به صورت عمومی ارسال شود. این نوع تست هر از چندگاهی اجرا می شود اما برنامه روتینی برای این تست وجود ندارد.

با این حال، برای کاهش درصد خطای انسانی یک صفحه تایید ثانویه نیز برای تست ها وجود دارد. در این صفحه از اپراتور پرسیده می شود که آیا مطمئن است که می خواهد هشدار را ارسال کند یا خیر، که متاسفانه اپراتور در این صفحه نیز به طور اشتباهی گزینه بله را انتخاب کرده است.

ریچارد راپوزا، افسر اطلاعات عمومی آژانس مدیریت اورژانس هاوایی، می گوید که در حالی که تصویری که در اینجا منتشر کرده ایم تصویر واقعی سیستم هشداردهی اضطراری نیست، اما شبیه به سیستم ما است و برای توضیح اشتباه پیش آمده طراحی شده است. وی گفت که به دلایل امنیتی آنها نمی توانند تصویر واقعی این سیستم را منتشر کنند.پس از بروز این اتفاق در روز شنبه که باعث شد بیش از یک میلیون نفر از مردم هاوایی "هشدار غلط" دریافت کرده و وحشت عمومی عظیمی در این شهر ایجاد شود، مقامات گزینه جدیدی با عنوان "BMD False Alarm" در بالای لیست اضافه کرده اند که می تواند بروز یک هشدار غلط را با سرعت بیشتری به اطلاع عموم مردم برساند. آنها همچنین هشدار های آزمایشی موشکی را به طور موقت غیر فعال کرده اند و قول داده اند در آینده برای انجام این تست ها حداقل دو نفر اپراتور حضور داشته باشند تا درصد بروز خطا کاهش یابد.

در روز شنبه تقریبا 40 دقیقه طول کشید تا هشدار غلط اصلاح شود.


هشدار

هاوایی

هشدار موشکی

حمله موشکی

بالستیک

موشک بالستیک

آمریکا