74 Views
2017 Dec 22Newstechnology
img

دوربین ها در اسمارت فون های جدید ، روز به روز پیشرفته تر می شوند . با آمدن گوشی هایی با فناوری مگاپیکسل بالا و عکس برداری با عرض بالا ، تقریبا چند سال ، دوربین اکثر گوشی ها شبیه به هم بودند اما اکنون فرق می کند . چند شرکت تولید کننده ، فناوریِ Daul Camera را ، در گوشی های خود اجرا کرده اند .ما برای یک مقایسه بین بهترین گوشی های حال حاضر ، iPhone X ، Google Pixel 2 XL ، HTC U11 و LG V30 و سامسونگ Note 8 را بعنوان نماینده ، برگزیده ایم . اینها بهترین گوشی های روز از نظر دوربین هستند. البته دوربین Google Pixel 2 XL مثل دوربین Google Pixel 2 می باشد و Note 8 شبیه به Galaxy S8 و S8 PLUS است ، یعنی در حقیقت این مقایسه قابل بسط به گوشی ها مشابه دیگر نیز است .

نحوه ی مقایسه در این مقاله بسیار ساده است . از مناظر مختلف با هر گوشی عکس برداری شده ( بدون تغییر در تنظیمات اولیه و فوکوس صفحه ) که نشان می دهد هر گوشی در محاسبات خود در زمینه فاصله و نور و دیگر اجزای عکس ، چگونه عمل می کند . در زیر به تفکیک ، این مناظر مختلف را می بینیم :

نور کم

با سخت ترین مقایسه شروع می کنیم ! عکاسی در نور کم . اینجا HTC برنده است ، چرا که در دوربین این گوشی نویز گیر خیلی قوی تعبیه نشده و با وجود اینکه ممکن است روی کیفیت عکس ها در برخی موقعیت ها تاثیر بگذارد ، اما جزئیات بیشتری را نشان می دهد . به سنگی که در زیر پنجره ی روشن قرار دارد نگاه کنید ، آنرا به وضوح در یک عکس فقط می توانید ببینید. ( در زیر هر عکس در این مقاله لینکی به نام FULL RESOLUTION وجود دارد که آن عکس را با کیفیت اصلی نشان می دهد ) 


 FULL RESOLUTION

اما یک نقطه ضعف HTC با وجود عملکرد مناسب در نور کم ، نوردهی زیاد در عکس های شبانه است . این خوب است اما تا زمانی که ترکیبی از چراغ و نور و لامپ و شب را نداشته باشیم.


 FULL RESOLUTION

در این عکس Pixel 2 XL بهترین عملکرد را داشته ، چرا که جزئیات بیشتری را در سایه ی اشیا ثبت کرده ( بیشتر از HTC ) که چشم نوازتر از بقیه است و نور چراغ ها را به اندازه ی واقعی نشان داده و هیچ اغراقی در آن نیست . اما iPhone را می بینیم که در این عکس کمی از بقیه عقب مانده و نور و سیم ها را بصورت کمی بی کیفیت و غیر واقعی نشان داده است . اما برای تصمیم گیری زود است ، باید ادامه بدهیم.


FULL RESOLUTION

اینجا و در این عکس می بینیم که HTC عکس روشن تری را به ما نشان می دهد اما نسبت به Pixel جزئیات کمتری از نوشیدنی نارنجی رنگ می بینیم . Pixel با وجود نور کمتر عکس ، جزئیات واضح تر و بیشتری را از عناصر تصویر به ما نشان می دهد . چرا در مورد iPhone حرف نمی زنید؟!! بله طرفداران آیفون ممکن است این سوال را بپرسند اما بنظر من ، در عکاسی در نور کم HTC و Pixel 2 XL بر دیگر گوشی ها ارجحیت دارند .

دو عکس دیگر را در نور کم از گوشی ها می بینیم :


FULL RESOLUTION


عکاسی در روشنایی روز


FULL RESOLUTION

از نور کم عبور کنیم و به روز برسیم . در عکس زیر iPhone و Pixel عکاسی قابل قبولی را به ما ارائه کردند اما Galaxy کمی عکس سفید ما را آبی کرده ! که نشان می دهد رنگ های سرد در این گوشی خوب از هم تفکیک نشده اند .


FULL RESOLUTION

در بالا یک عکس برفی قبل از غروب می بینیم که آیفون نسبت به عکس قبلی نور بهتری را ارائه می دهد ، اما Pixel کمی نور عکس را به تیره تر متمایل کرده که بنظر من از یکدست نبودن عناصر تصویر نشئت می گیرد ، چرا که در این مورد ضعف نشان داده است . در کل آیفون این عکس را بهتر از بقیه به ما نشان می دهد


FULL RESOLUTION

در عکس بالا که نور صفحه کاملا کافی است ، iPhone و Pixel هر دو جزئیات خوبی را به ما نشان می دهند ولی Note 8 و LG کمی از بقیه عقب مانده اند . در اینجا بیشتر تفاوت بین گوشی ها ، در بازسازی رنگ در تصاویر است . HTC نور آبی آسمان را بهتر به ما نشان می دهد . iPhone و Samsung آبی های پررنگ در تصویر را زیباتر به تصویر می کشند و Pixel ، جزئیات بیشتری را نشان می دهد که سایه ی ساختمان های بلند ، بر کیفیت آن تاثیر نمی گذارد.


FULL RESOLUTION

این عکس ، یک عکس دیگر از روز می باشد که نور آسمان در پس زمینه نسبت به رنگ خودرو موجود در عکس ، کمرنگ تر است ، Pixel 2 XL بهترین بازتاب از این تفاوت عکس را به ما نشان می دهد اما HTC U11 و iPhone تصویر را با دقت بهتری نشان می دهند ، iPhone در اینجا هم عکس را گرمتر از بقیه نشان می دهد . عکسی که Note 8 به ما ارائه داده ، صادقانه بگویم از آن دسته عکس هایی است که در اینستاگرام آنها را افکت گذاری خواهم کرد!


FULL RESOLUTION

عکس بالا ترکیب رنگ دریا ، آسمان و یک رنگ نسبتا گرم را به ما نشان می دهد ، در اولین موفقیت LG ، یک عکس با دقت بالا را ارائه می دهد ، با وجود اینکه بنظر من Pixel نیز آنرا بسیار خوب نشان داده است . آیفون نیز مثل تمام دفعات قبل عکس را کمی گرمتر از بقیه نشان می دهد . طرفداران گل و گیاه ممکن است عکس مورد نظر خود را ندیده باشند ؛ خیر ، عکس زیر ترکیبی از تمام علایق آنها را شامل است! Samsung و LG در این عکس نور تصویر را زیاد کرده اند در حالی که HTC کمی آنرا کم کیفیت نشان می دهد و iPhone جوری تصویر را نشان می دهد که گویی آفتاب از آسمان در حال تابش است.


FULL RESOLUTION

عکاسی از چهره

تنها سه مدل از مدل های در حال مقایسه " حالت چهره " را بصورت مجزا در بین گزینه های خود دارند. آیفون و Pixel XL و سامسونگ ( در سامسونگ "live focus " نامیده می شود . ) برای تشخیص فاصله ، سامسونگ و اپل ؛ از دو دوربین اصلی و فاصله ی بین آنها استفاده می کند و افکت لازم را با توجه به این فاصله اعمال می کند . سامسونگ اما ، تمام صورت ها را دوست دارد صاف و مصنوعی نشان دهد یعنی یک دنیای پولیش شده!

FULL RESOLUTION


FULL RESOLUTION

Pixel نیز از فاصله برای نوع نور و افکت استفاده می کند ، که باعث شده تصویر چهره انسان ها با دوربین این گوشی بیشتر مقوا گونه نشان داده شود . اما در کل در حالت چهره ؛ آیفون به دلیل استفاده از دو دوربین خود برای تشخیص فاصله ، بهتر عمل می کند . اگر از نظر رنگ تصویر ، به کیفیت آنها نگاه کنیم ، Pixel بسیار بهتر از بقیه رنگ ها را از هم متمایز می کند و نشان می دهد .

عکاسی از خود ( سلفی )

امروزه ، حتی مهمتر از دوربین اصلی ؛ دوربین سلفی است ! در زیر دو تصویر سلفی ، یکی در روز ، یکی در شب گرفته شده ، در شب HTC رنگ ها را کمی غیر واقعی تر از آنچه که هست نشان می دهد اما در روز بسیار سلفی خوبی را به ما ارائه می دهد . آیفون جزئیات بیشتری در روز به ما نشان می دهد و در شب عکس واقعی تری از بقیه ی مدل ها ، می گیرد . اما اگر با سامسونگ سلفی می گیرید سعی کنید حالت زیبایی چهره را آنرا غیرفعال کنید ، تا عکس هایتان واقعی تر و کم تر ادیت شده بیفتند.


FULL RESOLUTION


FULL RESOLUTION

عکاسی با دوربین های دوتایی

عکس زیر را با LG و حالت عریض گرفته ام ، که نیاز به توضیح نیست که بسیار بد افتاده! در کل دوربین دوم LG بنظر زیاد خوب نمی آید ، اما در آیفون و سامسونگ ، می توان عکس هایی با دوربین دوتایی آنها گرفت ، طوری که بیشتر از حد انتظار نیازمان را برآورده کنند . همچنین این دو دوربین قابلیت زوم بسیار خوبی را نسبت به مدل های مورد بحث دارند . عکس های دیگری در زیر می بینید که مقایسه را آسانتر می کند .


این عکس با LG گرفته شده است . 


فیلم برداری

تمام این دوربین ها قابلیت فیلم برداری 4K ، Slow motion و فول اچ دی دارند . در کل و برای جمع بندی می توانیم بگوییم :

هنوز Note 8 دوربین مورد علاقه من برای عکس برداری نیست اما یک دوربین همه کاره برای فیلم برداری است . این گوشی دو لنز در پشت خود و قابلیت عکس برداری با کیفیت 2K با دوربین جلوی خود دارد که هیچ کدام از مدلهای دیگر این قابلیت را ندارند !

در Pixel 2 یک ترکیبی از قابلیت های دیجیتال و لیزری را برای دوربین داریم که عکس هایی بدون نویز و شفاف ره آورد آن است . اما کم بودن کیفیت فیلم برداری دوربین جلوی آن ، بسیار اذیت کننده است.

تمام این گوشی ها بجز HTC و Pixel 2 قابلیت فیلم برداری در حالت slow motion با نرخ 240 فریم بر ثانیه دارند . در آیفون می توانید با نرخ 240 و با کیفیت 1080 p فیلم برداری کنید ، در حالی که در سامسونگ چنین قابلیت هایی وجود ندارد!

LG تا زمانی خوب است که با آن فیلم نگیرید ! شاید عکس برداری با آن در برخی از موارد ، بدون هیچ اشکالی باشد اما اگر قصد خرید گوشی برای فیلم برداری دارید ؛ سراغ LG V30 نروید.


iPhone

Camera

Galaxy

Google Pixel 2 XL

iPhone X

Note 8

HTC U11