96 Views
2018 Mar 06Newstechnology
img

نیمی از شرکت ها امیدوارند که بتوانند دوربین های امنیتی به هوشمندی تلفن های هوشمند برای شما تولید کنند.

در روز دوشنبه از پروژه ای به نام شبکه پیوسته اکوسیستم دوربین های هوشمند (NICE) رونمایی شد که چندین شرکت بزرگ در آن مشارکت دارند. انتظار می رود این پروژه به تولید دوربین هایی منتهی شود که می توانند تصاویری را که از تصاویر دوربین های فعلی شرکت های آمازون، گوگل و Netgear بهتر و کاربردی تر باشند، را ثبت کنند. یکی از اهداف این پروژه این است که اطلاعات ثبت شده توسط دوربین ها در یک فضای استاندارد در دسترس کاربران قرار گیرند، و کاربران به همان صورت که می توانند اپلیکیشن های جدیدی را بر روی گوشی های هوشمندشان نصب کنند همچنین بتوانند ویژگی های جدید و دلخواهشان را به دوربین های خود نیز اضافه کنند.یک شرکت استارتاپ موسوم به Scenera کمک کرده است تا پیوستگی این دوربین ها ممکن شود. سایر اعضای این پروژه شامل نیکون (سازنده دوربین)، سونی (تولید کننده سنسور تصویر)و شرکت های آسیایی Wistron و Foxconn (شرکت های تولید و طراحی دوربین) هستند. به گفته دیوید لی، مدیر اجرایی شرکت Scenera، اگر همه چیز خوب پیش برود، بسیاری دیگر از تولیدکنندگان نیز به این پروژه خواهند پیوست.

لی گفت: ما معتقدیم که برای سازندگان بزرگ انگیزه های قوی برای ملحق شدن به این پروژه وجود دارد.

او گفت که این شرکت ها از سرنوشت شرکت هایی مثل نوکیا و اریکسون عبرت خواهند گرفت. شرکت های نوکیا و اریکسون زمانی که اپل و گوگل با راه اندازی فروشگاه های اپلیکیشن و رونق دادن به اپلیکیشن ها، دنیای گوشی های هوشمند را متحول کردند دچار شکست های سنگینی در بازار رقابتی تلفن همراه شدند. در آن زمان حتی تولیدکنندگان سخت افزاری تلفن همراه که محیط های برنامه باز را درک نکردند نیز از بازار موبایل جا ماندند. پروژه NICE یک اکوسیستم برنامه کاربردی باز را ایجاد می کند که توسعه دهندگان را قادر می سازد برنامه های شخص ثالث را برای دوربین های مختلف بسازند.به گفته تحلیلگران، بازار دوربین های امنیتی یک بازار وسیع و پر ارزش است. ده ها میلیون دوربین امنیتی در آمریکای شمالی نصب شده اند. این دوربین ها در همه جا دیده می شوند، از فروشگاه ها گرفته تا دانشگاه ها و فرودگاه ها. رشد دوربین ها بسیار سریع اتفاق افتاده است. امروزه در جلوی درب ورودی منازل و حتی داخل اتاق ها هم دوربین مدار بسته نصب می شود که به شما کمک می کند تا حتی وقتی سر کار هستید به راحتی ببینید که چه کسی در مقابل درب ورودی خانه شما ایستاده است.

اما با همه این حرف ها باز هم دوربین های مدار بسته معایب و محدودیت های بسیار زیادی دارند و پروژه NICE سعی دارد تا این محدودیت ها را رفع کرده و شما را ترغیب به استفاده از این دوربین ها نماید.

دوربین های متصل به شبکه می توانند کارهای جالبی انجام دهند. مثلا وقتی در نبودتان چیزی در خانه شما جابجا شود از طریق اینترنت به شما هشدار می دهند. اما ممکن است شما به این قابلیت های دوربین ها اطمینان نداشته باشید و یا از قیمت بالای فضاهای ابری و سرویس های مبتنی بر شبکه اینترنت برای خدمات رسانی در این زمینه راضی نباشید.

در اواخر سال 2018، پروژه NICE اعلام کرده است که قصد دارد تا تکنولوژی خود را به مرحله نهایی برساند تا دوربین های امنیتی را هوشمندتر کند تا بتوانند به هر نوع سرویس انتقال تصویری متصل شوند. این بدان معنی است که شما احتیاج نخواهید داشت برای استفاده از قابلیت هشدار این دوربین ها به فضاهای ابری و سایر سرویس های مشابه شرکت های گوگل و آمازون تکیه کنید.

لی گفت: ما می خواهیم که سازندگان دوربین ها، توسعه دهندگان برنامه ها و ارائه دهندگان خدمات با یکدیگر همکاری کنند. ما دوست داریم محصولات سازگار با NICE در نیمه دوم سال 2019 به بازار عرضه شوند.

در اینجا برخی از ویژگی هایی که شرکت Scenera برای دوربین های NICE وعده داده است را ذکر می کنیم:

شناسایی اشیاء و اتفاقات از طریق تکنولوژی هوش مصنوعی (برای جلوگیری از ارسال هشدارهای کم اهمیت و اکتفا به ارسال هشدارهای مهمتر)

پشتیبانی از دوربین های چندگانه (بنابراین کلیپ های مربوط به یک شی منفرد همگی در یک ویدئو ذخیره می شوند تا بتوان آنها را راحت تر بررسی نمود.)پشتیبانی از انواع فناوری های دوربین، از جمله تصاویر متعارف، مادون قرمز، صوتی و اطلاعات هدایت شده در مورد اشیاء ثبت شده در ویدئو

اقدامات امنیتی برای محافظت از دوربین ها و فیلم های ذخیره شده و به روز رسانی های مکرر برای اطمینان از پچ شدن نواقص امنیتی به صورت مداوم

طبیعتا Scenera امیدوار است که از این تجارت سود ببرد. در وهله اول این شرکت قصد دارد مجوز تکنولوژی خود را به تولید کنندگان دوربین های NICE بفروشد. در وهله دوم می خواهد که این شرکت و دیگر بنیانگذارن و اعضای NICE از شرکت هایی که از این پروژه بهره می برند پورسانت دریافت کنند.

لی قبلا نیز پروژه توسعه تکنولوژی HDMI (تکنولوژی کابلی انتقال ویدئوهای با کیفیت) را تحت کارفرمایی شرکت سیلیکون ایمیج با موفقیت به سرانجام رسانده است که درآمد زیادی را برای این شرکت به ارمغان آورده است. وی می گوید «NICE یک مدل کسب و کار مشابه با HDMI است.»


دوربین

امنیتی

مدار بسته

هوشمند