477 Views
2018 Jan 11technology
img

لنوو‌(lenovo) دوربینی را به بازار عرضه می کند که قابلیت پخش زنده تصاویر واقعیت مجازی(VR) 180 درجه را در خود دارد. دوربین Lenovo Mirage Camera دو لنز دارد که می تواند تصاویر با زاویه فوق العاده عریض و سه بعدی را ظبط کند. این دوربین می تواند تصاویر ضبط شده را در خود ذخیره کند اما با مشارکت گوگل و لنوو با یکدیگر تصمیم گرقتند که این گجت به Google photo و یوتیوب نیز وصل شود تا بتوان تصاویر یا ویدیو ها را در حالت عادی یا VR بوسیله هدست نیز مشاهده کرد. قیمت این گجت کمتر از ۳۰۰ دلار تخمین زده شده و قرار است در سه ماهه دوم سال به همراه هدست واقعیت مجازی مشترک گوگل و لنوو Mirage solo VR headset که قیمت آن نیز کمتر از ۴۰۰ دلار تخمین زده شده است، عرضه خواهد شد.

دستگاه Mirage camera از دو دوربین ۱۳ مگاپیکسلی استفاده کرده است که می توانند عکس های برجسته ضبط کنند. این دوربین با کیفیت 4K و 30 فریم بر ثانیه فیلمبرداری می کند و می توان تصاویر ضبط شده را بصورت زنده و از طریق WiFi در یوتیوب قرار داد. البته لنوو گفته است که یک مدل از این دوربین می توان با استفاده از LTE این کار را انجام داد. همچنین شامل یک پیچ 1.4 اینچی برای سه پایه و یک دکمه شاتر و یک دکمه برای تغییر وضعیت بین فیلمبرداری و عسکبرداری و پخش زنده می شود.


شما می توانید تصاویر ضبط شده خود را بوسیله یک اپ اندروید یا iOS ببینید اما این دوربین مستقل از هر اسمارتفونی نیز می تواند کار کند. اگر می خواهید داخل خود دوربین اطلاعات خود را ذخیره کنید، به اندازه ۱۶GB این امکان را دارید و اگر هم بیشتر نیاز داشتید می توانید حافظه بیشتری از طریق micro sd card به دوربین اضافه کنید. ویدیو های خود را می توانید بوسیله نرم افزار Adobe Premiere Pro یا هر نرم افزار معروف و شناخته شده دیگری ادیت کنید. باتری جدا شونده این دوربین دارای پورت شارژ USB-C می باشد که می تواند دو الی سه ساعت بدون وقفه دوربین را روشن نگه دارد.

ویدیو های واقعیت مجازی معمولا به ویدیوهای ۳۶۰ درجه مربوط می شوند که تماشا کنندگان می توانند با چرخاندن خود به هر جهت تصویر را ببینند. اما دوربین Mirage Camera از فرمت واقعیت مجازی ۱۸۰ درجه گوگل که سال گذشته معرفی شده است استفاده کرده است. تا کنون ویدیو های ۱۸۰ درجه متعددی را از شرکت های واقعیت مجازی همانند NextVR دیده ایم اما لنوو که شریک طولانی مدت گوگل در زمینه های VR و AR است تنها دارنده دوربین واقعیت مجازی۱۸۰ درجه است.


لنوو و گوگل به این نتیجه رسیده اند که دوربین ۱۸۰ درجه برای کاربران عادی زیاد واقعی و مناسب نیست و کیفیت تصاویر زنده پخش شده نسبت به تصاویر فشرده شده با دوربین ۱۸۰ درجه پایین تر خواهد بود‌. به گفته Clay Bavor مدیر بخش های AR و VR: " مردم می آمدند و دوربین 360 درجه را بر می داشتند می گفتند خب حالا باید به کدام نقطه در دوربین نگاه کنیم؟ و ما در جواب می گفتیم به هیچ جا و این برای آنها کاملا گیج کننده بود‌."

با این حال گوگل دارای یک سیستم ویدیو ۳۶۰ درجه که ان را Jump نامیده است می باشد و همچنین یک دوربین واقعیت مجازی 360 درجه که قیمتی تقریبا نزدیک Mirage دار را به بازار عرضه کرده است. گوگل و لنوو به دنبال آن هستند تا با Mirage بتوانند یک دوربین پیشرفته و در عین حال ساده برای کاربران ارائه دهد.

واقعیت مجازی

VR

AR

Lenovo

Google

دوربین ۱۸۰ درجه

Mirage