74 Views
2018 Mar 20Training
img

دو ابزار مؤثر برای افزایش کارایی هارد در ویندوز
اگر شما شخصی هستید که مدام بر روی کامپیوترتان نرم افزارهای مختلف را نصب و یا حذف می کنید، مطمئنا با پدیده کاهش عملکرد کامپیوتر مواجه شده اید. این پدیده بسیار آزار دهنده می باشد. می توانید علت این امر را در مقاله "بررسی علت و هفت روش رفع مشکل کندشدن هارد اکسترنال وسترن دیجیتال" دنبال کنید. در این جا قصد دارم دو ابزار تاثیر گذار در افزایش سرعت هارد برای شما معرفی کنم. ابزار اول Ultimate Defrag  نام دارد که عمل یکپارچه سازی هوشمند را در تمام سکتورهای هارد انجام می دهد. ابزار دوم Wise Disk Cleaner نام دارد که فایل های موقتی و بلااستفاده را حذف می کند و فضای خالی در کامپیوتر به وجود می آورد. قبلا در مقاله ای "هفت روش افزایش سرعت انتقال اطلاعات از فلش مموری و هارد اکسترنال USB " شرح داده شده است.
برای اثبات این که این ابزارها قادر به بهبود عملکرد هارد دیسک هستند، مهم است که یک معیار روشن و دقیق و یا عکس فوری از عملکرد سیستم فعلی خود داشته باشید.
اگر شما اطلاعی از مشخصات سیستم خود ندارید می توانید با نصب نرم افزار NovaBench به مشخصات کامل سیستم خود دسترسی داشته باشید.
 
با زدن دکمه Test و سپس Run All Test سیستم توسط نرم افزار بررسی شده و به هر سخت افزار با توجه به کارایی آن امتیازی تعلق می گیرد.
 
مجموع تمام امتیازات موجود، امتیاز سیستم خواهد بود.
انجام یک دفراگ هوشمندانه
غیر منظم شدن فایل های هارد، یکی از رایج ترین دلایل برای کاهش عملکرد کامپیوتر می باشد. حجم زیادی از فایل های منظم نشده، سرعت کامپیوتر را کاهش می دهند. نرم افزار Ultimate Defrag یکی از بهترین نرم افزارها برای دفراگ کل کامپیوتر می باشد که سراسر کامپیوتر را دفراگ می کند و همچنین باعث دسترسی سریع به فایلهای روی هارد می شود.
 
با رفتن به منوی Tools و گزینه Option می توانید گزینه هوشمند را فعال نمایید. در تب General بر روی گزینه Automatic کلیک کنید و در کادر مقابل درصد بررسی مکرر فایلهای هارد را مشخص کنید. من در اینجا 50 تنظیم می کنم.
 
سپس دکمه start را بزنید و تا پایان کار منظر باشید. کار دفراگ مشغول انجام شدن است.
 
مستطیل های قرمز رنگ، فایل های غیر منظم اولیه و مستطیل های آبی رنگ، فایل های منظم شده نهایی می باشند. در پایان تمام قسمت های قرمز به رنگ آبی در خواهند آمد. این عمس شاید یک ساعت به طول بینجامد.
حذف فایل های غیر ضروری
برای حذف فایل های غیر ضروری و افزایش عملکرد هارد درایو، نرم افزار Wise Disk Cleaner بسیار مناسب می باشد.
 
در ابتدا یکسری فایل به عنوان پیش فرض برای حذف وجود دارد. می توانیم به دلخواه خود فایل های دیگری را اضافه و یا حذف کنیم. در این قسمت نوع فایل ها را انتخاب می کنیم.
 
برنامه را اجرا کرده و منتظر می مانیم تا فایل های اضافی پیدا شوند. سپس با زدن دکمه X بزرگ اقدام به حذف فایل های اضافی می کنیم.
در پایان دوباره با نرم افزار NovaBench عمرکرد کامپیوتر را بررسی می کنیم. خواهیم دید که کارایی کامپیوتر افزایش داشته است.
پیشنهاد می کنم مقاله" 14 روش کاربردی برای افزایش سرعت ویندوز 10" را نیز مطالعه نمایید.


آموزش

هارد

حافظه

Ultimate Defrag

Wise Disk Cleaner

ویندوز

بهبود ویندوز

بهبود حافظه

عملکرد

سرعت

فرکانس

نرم افزار

نرم افزار هارد