130 Views
img

آیا رسانه های اجتماعی در حال تبدیل شدن به یک محیط ضد اجتماعی هستند؟ فیس بوک مطلبی راجع به این مسئله منتشر کرد. Chamath Palihapitiya، که قبلا به عنوان معاون بخش رشد در فیس بوک مشغول به کار بوده است، در هفته گذشته در دانشکده بازرگانی استنفورد سخنرانی کرد و چنین گفت: "من فکر می کنم ما ابزارهایی ایجاد کرده ایم که ساختار اجتماعی را از نحوه عملکرد طبیعی جامعه متمایز می کنند."

او گفت: "خلاقیت های کوتاه مدتی که ما ایجاد کرده ایم، در حال مختل کردن عملکرد طبیعی جامعه هستند. در حال حاضر در پی انتشار گسترده اطلاعات غلط و بی اعتمادی ها در سطح شبکه های اجتماعی ما شاهد فقدان شدید گفتمان مدنی و همکاری در رسانه های اجتماعی هستیم. این مشکل فقط به آمریکا و یا حتی روسیه محدود نمی شود بلکه این یک بحران در سطح جهانی است."


رسانه های اجتماعی خوب و رسانه های اجتماعی بد

دیوید گینسبرگ، مدیر بخش تحقیقات و Moira Burke معاون پژوهشی فیس بوک چنین بیان داشت: برخی از افراد پس از استفاده از رسانه های اجتماعی احساس بدی می کنند، اما برخی دیگر اینطور نیستند. این واقعا به چگونگی استفاده شما از تکنولوژی بستگی دارد. برای مثال، در رسانه های اجتماعی، شما می توانید به صورت غیرفعال در پست ها بچرخید، مانند تماشای تلویزیون، یا از طریق ارسال پیام ها و نظرات خود به طور فعال با دوستانتان ارتباط برقرار کنید. همانند دنیای حقیقی، ارتباط برقرار کردن با افرادی که برای شما اهمیت دارند در فضای مجازی، می تواند مفید باشد، در حالی که تماشای دیگران از دور و به صورت غیر فعال ممکن است احساس بدی را به شما القاء کند.


سلامت از طریق مطالب جدید بهتر

گینسبرگ و برک اشاره کردند که فیس بوک برای کمک به ایجاد تعامل در بین کاربران تعدادی از خدمات خود را تغییر داده است.

به عنوان مثال، فیس بوک شروع به کاهش سربرگ های clickbait و اخبار دروغین کرده است و اولویت بندی پست های کاربران را در جهت ترویج تعامل معنادار تر و کاهش مصرف منفی از محتوای با کیفیت پایین تغییر داده است.

همچنین یک ویژگی "snooze" را اضافه کرده است که کاربران با کمک آن می توانند پست ها را از یک فرد، گروه یا صفحه برای 30 روز پنهان کنند.

Take a Break یک ابزار دیگر طراحی شده برای حذف مطالب استرس زا است. این ابزار به کاربران امکان کنترل بیشتری در زمانی که آنها "شریک سابق زندگی" خود را می بینند، آنچه که این فرد می تواند در صفحه آنها ببیند و اینکه چه کسانی می تواند پست های قدیمی مرتبط با روابط قبلی کاربر را ببینند می دهد.

علاوه بر این، این شرکت چندین طرح جلوگیری از خودکشی را راه اندازی کرده است.

همچنین فیس بوک یک میلیون دلار برای پژوهش در مورد درک بهتر ارتباط بین فناوری های رسانه ای و همچنین توسعه و بهبود وضعیت سلامت جوانان سرمایه گذاری کرده است.


آگاهی PR

جان کارول، پروفسور ارتباطات جمعی در دانشگاه بوستون، با تصدیق این که فیس بوک رسانه ای است که به دنبال چیزی بیشتر از سرگرمی و به اشتراک گذاری است اذعان کرد که حرکت های فیس بوک برای رسیدگی به جنبه های تاریک جامعه کاربران این رسانه اجتماعی، کاملا غیرقابل انکار است. وی گفت این نشانه آن است که آگاهی فیس بوک نسبت به PR در حال افزایش است.

وی افزود: بسیاری از مردم فکر می کنند این مراحل عمدتا ظاهری است. من نیز در حال حاضر روشنگری های جدیدی در گفته های مارک زوکربرگ نمی بینم. او در جایگاه تأثیرگذاری و اهمیتی بالایی در جهان قرار دارد ولی نمیخواهد با این حقیقت مواجه شود.


دو وجه مختلف تعامل

کارن نورث، استاد رسانه های اجتماعی دیجیتال در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، چنین گفت: رسانه های اجتماعی می توانند تعامل را تقویت و یا مهار کنند. این رسانه ها می توانند تعاملات اجتماعی را بدون توجه به محدودیت های زمانی و مکانی گسترش دهند. معمولا برای برقراری ارتباط با مردم، شما باید در مجاورت یکدیگر قرار گیرید. اما رسانه های اجتماعی اجازه می دهد تا ما با هم حتی زمانی که دور از هم هستیم ارتباط برقرار کنیم. با این حال، تعامل از طریق رسانه های اجتماعی با تعامل مستقیم تفاوت دارد، زیرا این نوع از تعامل از طریق یک دستگاه انجام می شود و شامل ایجاد محتوا است.


اجتناب از رسانه های اجتماعی حزن انگیز

بریان پریماک، مدیر مرکز تحقیقات رسانه، فناوری و سلامت دانشگاه پیتزبورگ، گفت: راه هایی برای جلوگیری از پیامدهای منفی رسانه های اجتماعی وجود دارد. بین افزایش نشانه های افسردگی و افزایش تعداد دوستان مجازی شما که در زندگی واقعیتان آنها را نمی شناسید، ارتباط مستقیمی وجود دارد. ما همچنین متوجه شدیم که سلامت روان شما در صورتی که تعداد دوستان صمیمی شما بیشتر شود بهتر خواهد بود. محدود کردن تعداد پلتفرم های اجتماعی که شما در آن ها حضور دارید نیز در این زمینه مفید است، زیرا بر اساس تعداد پلتفرم هایی که فرد از آن ها استفاده می کند می توان سلامت روانی ضعیف را در وی پیش بینی کرد.

وی دستورالعمل های دقیقی برای زمان و مکان مناسب جهت استفاده از رسانه های اجتماعی ارائه داده است.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از خانواده ها ساعات انتهای روز استفاده از دستگاه های هوشمند ممنوع است. در این خانواده ها همه افراد دستگاه هوشمند خود را در یک جعبه در نزدیک درب ورودی خانه قرار می دهند تا همگی بتواند در یک شام خانوادگی و دیگر فعالیت های شبانه به تعامل با یکدیگر بپردازند.


facebook

شبکه اجتماعی

رسانه اجتماعی

ضرر

مضرات

افسردگی

معایب

فیس بوک

بیماری

اعتیاد به اینترنت