120 Views
2018 Jan 24technology
img
اینتل روز دوشنبه ترمز به‌روزرسانی برخی از پردازنده‌هایش را کشید و به سازندگان و کاربران اعلام کرد که به‌روزرسانی سیستم‌های خودشان را متوقف کنند تا اینتل مشکل تراشه‌ها را پیدا کند .  این شرکت توصیه می‌کند که تولیدکنندگان و کاربران استفاده از نسخه‌های فعلی را متوقف کنند زیرا ممکن است آن‌ها روبات‌ها یا سیستم‌های غیرقابل‌پیش‌بینی بالاتر از انتظاری را معرفی کنند .
به‌روزرسانی به‌منظور رفع نقایص طراحی Spectre  و Meltdown صورت می‌گرفت اما اکنون اینتل می‌گوید آن‌ها برای نصب نیز با بسیاری از مشکلات مواجه هستند .
هدف اینتل برای توقف به‌روزرسانی  انتقاد از متخصصان فنی برای پچ کردن Spectre  و Meltdown است . در اوایل ماه ژانویه ویندوز به‌روزرسانی کامپیوترهای حاوی تراشه‌ها ساخته‌شده توسط AMD متوقف کرد  وقتی‌که گزارش‌هایی در رابطه با خاموش شدن برخی کامپیوترها  و عدم راه‌اندازی مجدد آن‌ها هنگام به‌روزرسانی توسط کاربران دریافت کرد .
اینتل نگران است که پچ ما باعث کاهش کارایی تراشه شوند و اوایل ماه جاری گفته‌شده بود که سرعت تراشه‌های پچ شده 6 درصد کاهش‌یافته است . اینتل حتی طی تحقیقات خودش متوجه شد که هنگام انجام کارهای متعدد با کامپیوتر مثلاً مرور اینترنت در چندزبانه کاهش 12 درصدی نیز در سرعت کامپیوترهای حاوی تراشه‌های پچ شده رخ می‌دهد .
شرکت اینتل اعلام کرد  که متوجه شده است چرا پچ ها باعث بازیابی‌های غیرمنتظره برای بعضی از تراشه‌های تحت تأثیر می‌شوند و از این اطلاعات برای انتشار پچ های به‌روزرسانی شده در آینده استفاده می‌کند . در حال حاضر نقص‌های موجود در تراشه‌های فاقد پچ به معنی وجود نقص جدی بوده و باعث می شود هکرها به اطلاعات حساس ازجمله کلمه عبور و رمز دست پیدا کنند.
این بیانیه به این معنا نیست که کاربران رایانه‌های معمولی باید دکمه به‌روزرسانی خودکار ویندوز را خاموش کنند .زیرا تولیدکنندگان Spectre  و Meltdown از طریق یک برنامه متفاوت آن‌ها را به‌روزرسانی می‌کنند .  برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی به‌روزرسانی یک کامپیوتر با یک تراشه آسیب‌پذیر، به راهنمای CNET برای حفظ  کامپیوترها از Meltdown مراجعه کنید.
اینتل برای اولین بار هفته پیش اعلام کرد که تراشه‌ها در خطوط شرکت‌های Broadwell  و Haswell پس از دریافت به‌روزرسانی دچار مشکل شده‌اند و این شرکت به‌تازگی گفته است که مدل‌های جدید تراشه به نام های vy Bridge, Sandy Bridge, Kaby Lake  و Skylake نیز تحت تأثیر این مشکل هستند .
اینتل در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ما فعالانه با لینوکس و شرکای صنعتی برای حل این مشکل همکاری می‌کنیم .


تراشه های اینتل

intel

پچ کردن تراشه ها