35 Views
2018 Jan 22Newstechnology
img

در روز چهارشنبه، اپل متعهد شد تا در طول پنج سال آینده 20000 شغل ایجاد کند و 30 میلیارد دلار در ایالات متحده سرمایه گذاری کند. به عنوان بخشی از این سرمایه گذاری ها، اپل قصد دارد تا یک شعبه جدید در ایالات متحده ایجاد کند که محل آن در اواخر امسال اعلام می شود.

آمازون نیز در رقابت با این اقدام اپل، در روز پنج شنبه، لیستی از 20 شهری که برای احداث ستاد دوم خود در نظر گرفته است، را اعلام کرد که همه آنها به جز یکی در ایالات متحده وقاع شده است. انتظار می رود این ستاد 50000 شغل برای این شهر خوش اقبال ایجاد کند.


این اعلامیه ها بیانگر رشد سریع این دو شرکت است.

اپل و آمازون، مانند دیگر پیشگامان حوزه فناوری، در معرض خطر اقدامات مخرب پوپولیستی از سوی سیاستمداران چپ گرا و راست گرای ایالات متحده قرار دارند.این خطر سیاست مداران برای اپل می تواند 250 میلیارد دلار خرج بتراشد. این مبلغی است که اپل در سالهای اخیر در خارج از مرزهای ایالات متحده پس انداز کرده است تا از زیر بار پرداخت مالیات آن شانه خالی کرده باشد. البته در حال حاضر پس از تصویب قانون مالیاتی جدیدی که اخیرا به تصویب رسیده است، اپل می تواند این پول را به ایالات متحده باز گردانده و با نرخ کمتری مالیات آن را به دولت بپردازد.

انتظار می رود که بخش غالب این پول به صورت سهام و سود سهام به سهامداران اپل بازگردد. اما این شرکت با فشار سیاسی همه جانبه ای برای سرمایه گذاری مبالغ هنگفت در بخش کارآفرینی و همچنین اقتصاد ایالات متحده مواجه است.

نیل سیبرت، تحلیلگر اپل، در مصاحبه ای گفت: برای اپل سخت است که بخواهد این پول را به سهامداران برگرداند مگر اینکه مقدار زیادی از آن را در تولید، اشتغال زایی و افزایش پرداخت دستمزد کارکنان سرمایه گذاری کند.

دونالد ترامپ در پی مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که از اپل می خواهد «کامپیوترهای لعنتی و چیزهای دیگرش را در این کشور بسازد». با وجود اینکه اپل مدتهاست به کارگران آمریکایی متکی است، اما اکنون باید سعی کند این کارش بیشتر به چشم بیاید.

اپل روز چهارشنبه برنامه های خود را برای سرمایه گذاری در شعبه جدیدش که بر پشتیبانی از مشتریان تمرکز دارد تشریح کرد. علاوه بر این اپل تصمیم دارد در آستین و کوپرتینو (ایالت کالیفرنیا) دانشگاه بسازد که هر کدام هزاران کارمند خواهند داشت.

اپل همچنین قصد دارد 5 میلیارد دلار در یک صندوق تولید و 10 میلیارد دلار در مراکز داده در سراسر کشور سرمایه گذاری کند. برای اثبات این ادعا، مدیر کل شرکت اپل، تیم کوک، تصویری از خود را در یک مرکز داده جدید در رنو، همراه با شهردار و فرماندار نوادا، در توییتر منتشر کرد.

آمازون نیز علی رغم اینکه پولی در خارج از کشور انبار نکرده است که مجبور باشد برگرداند، با فشارهای عمومی و سیاسی مشابهی مواجه است. در طول سال گذشته همواره آمازون به عنوان یک «از بین برنده فرصت های شغلی» و یک «انحصار احتمالی» شناخته شده است.

ترامپ مکررا به سیاست های آمازون در حذف فرصت های شغلی حمله کرده است. یکی از خبرگزاری های محافظه کار هشدار داده است که راه اندازی فروشگاه مواد غذایی اتوماتیک آمازون در واقع «پایان کار» نیروی کار در ایالات متحده خواهد بود.

آمازون در ابتدا در حدود یک سال پیش تلاش کرد تا با اعلام برنامه هایی برای ایجاد 100000 شغل در ایالات متحده طی یک دوره 18 ماهه نظرات را نسبت به خودش تغییر دهد. اما زمانی که اعلامیه احداث ستاد دوم (با روندی مشابه با قرعه کشی) را اعلام کرد توانست واقعا توجه مردم را به خود جلب کند.

پس از این اتفاق شهرداران، فرمانداران و اعضای کنگره به جای انتقاد از آمازون سعی کردند با لابی کردن آمازون را متقاعد به سرمایه گذاری در شهرهایشان کنند.جیمز کاکماک، تحلیلگر صاحب نظر، معتقد است که این نمایشی که آمازون به راه انداخته است نشان می دهد که در حال حاضر این شرکت «شرکت سیاسی برتر» در حوزه فن آوری است. او می گوید آمازون با این کار آینده خود را در شهر واشنگتن دی سی بیمه کرده است.

در حقیقت، سه مورد از لیست 20 موردی اعلام شده برای احداث ستاد دوم آمازون در منطقه دی سی هستند که موجب می شود آمازون هرگز از مرکز قدرت دور نشود.


Apple

Amazon

Trump

اپل

آمازون

ترامپ

سرمایه گذاری

اشتغال

ستاد دوم

شعبه جدید