170 Views
img

می‌خواهیم برویم سمت استان البرز که اگر ساکن شهر تهران باشید، برای آخر هفته گزینه سفر مناسبی‌ست، چرا که تنها در طی چند ساعت به روستای کرکبود و آبشار پُرهیبتش خواهید رسید. روستای کرکبود روستای کوچک و زیبایی‌ست که برخلاف دیگر روستاهای نزدیکش، مزین به درختانی بلند قامت و قدیمی است و رنگ آبی آسمانش همتا ندارد.


با پارک کردن ماشین در روستای کرکبود، برای رسیدن به آبشار نیم ساعت پیاده روی در پیش دارید.

پیش از رسیدن به آبشار، با راه‌های مال روی روستایی از میان باغات روستا گذر می‌کنید و به بالای کوهی می‌رسید.

با حرکت به سوی دامنه و پایین کوه، به پایین آبشار کرکبود می‌رسید.


هر چه پیش تر می‌روید، آبشار کرکبود بیش از پیش به چشمتان می‌آید.

در راه، صدای آب رودخانه که در پیچ و واپیچ دره‌ها می‌غرد، به گوش می‌رسد.

زمانی که به آبشار کرکبود  برسید، بیش از همه هیبت و غرش آب توجه تان را جلب می‌کند و قطرات خنک آب شما را به سوی خود می‌خواند.


آبشار کرکبود 


 پس از پیاده روی در گرمای تابستانی و گذر از راهی، کوهستانی، این خنکای آب پرسرعت آبشار کرکبود است که به استقبالت می‌آید.

آبشار کرکبود، آبشاری تماشایی است که در میان دره‌ای عمیق با صخره‌های 30 تا 50 متری خودنمایی می‌کند. کرکبود به سبب حجم بالا و سرعت آبش، هیبت چشمگیری دارد. آب پرخروش این آبشارِ 5 متری، از ارتفاعات حصارچال مازندران سرچشمه می‌گیرد و در صورت افزایش آب آبشار، ارتفاع آن نیز افزایش می‌یابد. آبِ آبشار کرکبود پس از گذر از دره‌ای عمیق به رودخانه شاهرود می‌پیوندد. 

تفریحات آبشار کرکبود


در پایین و ادامه آبشار حوضچه‌های کوچک پر آبیست که برای آبتنی مناسب اند. همچنین در طرفین آبشار حفره‌هایی طبیعی وجود دارد که امکانش را دارید با استفاده از آن به پشت آبشار بروید. می‌گویند در گذشته با استفاده از تیغه‌هایی در این حفره‌ها، اتاقک‌هایی ایجاد کرده تا خوش نویسان در محل نشسته و به کتابت قرآن و آثار ادبی مشغول شوند. 

عکاسی، پای ثابت تفریحات همیشگی طبیعت‌گردی است و اتفاقا یکی از جذاب ترین بخش‌های عکاسی از مناظر، عکاسی از آبشار است. از آنجا که سرعت آب آبشار کرکبود بالاست، بدون سه پایه نیز عکس‌های خوبی می‌توانید بگیرید. ولی در هر حال از بردن سه پایه غفلت نکنید.


بهترین فصل سفر


بهترین فصل سفر به آبشار کرکبود، بهار و تابستان است تا بتوان کمی در خنکای آبِ آبشار از گرمای هوا گریخت. از آن‌جا که سرعت و حجم آب آبشار بالاست، هنگامی که در نزدیکی آبشار قرار می‌گیرید، قطرات آب به روی شما خواهند بارید و خنکا را به شما تقدیم خواهند کرد.

مدت زمان پیشنهادی برای گشت و گذار در اطراف آبشار کرکبود نهایتا چند ساعت است، بنابراین اگر تنها به قصد بازدید از این آبشار به کرکبود می‌روید، احتیاجی به اقامت گزیدن ندارید. اما از آنجا که سفر به طالقان خالی از لطف و جاذبه نیست و روستاهای طالقان و دریاچه ناشی از سد طالقان نیز دیدنی اند، می‌توان در طی یک بازدید دو روزه، علاوه بر بازدید از آبشار کرکبود، برای بازدید از سایر بخش‌های طالقان برنامه ریزی کرد. در این صورت بهترین محل برای اقامت، خود شهر طالقان است. چرا که هم امکانات مناسبی دارد و هم دسترسی خوبی به دیگر نقاط دیدنی دارد. 


آبشار

کوه

روستای زیبا

دره

درختان بلند

آرامشی فراوان