240 Views
2018 May 06Tourismreligious
img

سلامی از روی ادب بر تمام دوستان عزیز با تشکر بسیار از استقبال خوب شما از مقالات من  برای قدر دانی از شما سرعت راچاشنی کار خود کرده ام تا بتوانم خواسته های شمارو پاسخ گو باشم.
« تكيه سپهسالار » نام روستايي است از توابع بخش آسارا در شهرستان كرج استان تهران كه در مسير جاده پرپيچ وخم كرج ـ چالوس قرار دارد. براي رسيدن به اين روستا ابتدا بايد به كرج و پس از آن به سمت چالوس ادامه مسير داد تا پس از گذشتن از سد و درياچه اميركبير به بخش آسارا رسيد. در ابتداي اين بخش و در آن سوي جاده ساختمان بخشداري آسارا قرار دارد و جنب آن جاده اي باريك و تابلويي است كه شما را به سمت روستاي تكيه سپهسالار راهنمايي مي كند. 

تنها كافي است 3 كيلومتر ديگر در اين جاده باريك رانندگي كنيد تا به روستاي سرسبز تكيه سپهسالار برسيد. در ميان روستا رودخانه اي جريان دارد كه منشا سرسبزي و فرحبخش بودن آب و هواي اين روستا است . اين رودخانه در نهايت به رودخانه كرج مي ريزد. روستاي تكيه سپهسالار پذيراي امامزاده ابراهيم (ع ) ملقب به سپهسالار و فرزند برهان الدين از نوادگان امام زين العابدين است . اين روستا در واقع نام خود را از لقب امامزاده ابراهيم (ع ) عاريت گرفته است . 

آستانه مبارك امامزاده ابراهيم (ع ) در درون غار كوهي كه مشرف به روستا است واقع شده است . اهالي روستا از اين كوه كه داراي شكل و شمايل عجيبي است با عنوان « كوه سرخ » ياد مي كنند. اتومبيل تا پاي كوه مي رود اما براي ديدار از آستان مقدس امامزاده ابراهيم (ع ) بايد با عبور از پلي چوبي كه بر روي رودخانه قرار داده شده خود را به آن سوي رودخانه رساند و مسافتي حدود 300 ـ200 متر را در جاده اي باريك و خاكي به سمت راس كوه راهپيمايي كرد. جاده اي كه هر چقدر بالا مي روي زيبايي و چشم انداز لذت بخش روستا كه در مقابل شما قرار دارد دوچندان مي شود. روستا را كوه هاي سر به فلك كشيده احاطه كرده كه تماشاي آن خستگي را از ياد مي برد. در ميانه راه صندلي هاي آهني و شيرهاي آب قرار دارد كه مي توان در آنجا لحظه اي استراحت كرد آبي بر صورت زد و جاني دوباره گرفت و مجددا به راه ادامه داد. 

بعد از رسيدن به صحن امامزاده و كمي استراحت كردن پيرمرد خوش مشربي كه كت و شلواري سورمه اي رنگ بر تن دارد و تسبيحي به دست گرفته و ذكر مي گويد نظرم را به خود جلب كرد. به سويش رفتم و پس از سلام و احوال پرسي خودم را معرفي كردم . او نيز خود را معرفي كرد . وي حاج عليرضا خدري است و بيش از 40 سال خادم و متولي امامزاده ابراهيم (ع ) است . از او خواستم تا برايم از امامزاده ابراهيم (ع ) بگويد و او با مهرباني اينچنين مي گويد : امام رضا(ع ) كه به دعوت مامون خليفه عباسي براي وليعهدي به مرو (خراسان امروزي ) دعوت شده بود پس از مدتي براي خواهرش حضرت فاطمه معصومه (س ) پيغام مي فرستد و از او مي خواهد تا از مدينه به ديدارش برود.

حاج آقا خدري ادامه مي دهد : حدود 220 نفر از امامزادگان هم عصر با حضرت معصومه (س ) نيز تصميم مي گيرند تا ايشان را در اين سفر همراهي كنند. اين افراد از ميان خود امامزاده ابراهيم فرزند برهان الدين را به عنوان راهنما فرمانده و سپهسالار قافله خود انتخاب مي كنند. خادم امامزاده ابراهيم (ع ) مي گويد : پس از آنكه قافله حضرت معصومه (س ) به « ملك ري » مي رسد به ايشان خبر مي دهند كه امام رضا(ع ) به وسيله مامون مسموم شده و به شهادت رسيده است . حضرت معصومه (س ) در ساوه بيمار شده و در اين منطقه از دنيا مي روند و برخي از ارادتمندان به خاندان اهل بيت پيكر پاك حضرت معصومه (س ) را به قم انتقال داده و ايشان را در آنجا دفن مي كنند. 

حاج آقا خدري در ادامه مي افزايد : پس از دفن حضرت فاطمه معصومه (س ) قافله به سمت مرو ادامه مسير مي دهد تا بر سر مزار امام رضا(ع ) حضور يابند و قبر ايشان را زيارت نمايند. اين خبر به گوش مامون مي رسد و او دستور مي دهد تا جلوي پيشروي قافله امامزادگان گرفته شود. به گفته خادم امام زاده ابراهيم (ع ) و براساس منابع تاريخي در الموت اشكور گيلان ميان ماموران خليفه عباسي و امامزادگان جنگي درمي گيرد و برخي از امامزادگان به كوه هاي اين منطقه پناه برده و متواري مي شوند. امامزاده ابراهيم (ع ) نيز به همراه پسرش محمود به كوههاي قريه آسارا پناه مي برد. محمود پس از چندي به دست كفار كشته مي شود و بر پيشاني مبارك امامزاده ابراهيم (ع ) ضربتي وارد مي شود و ايشان مجروح مي شوند. امامزاده ابراهيم (ع ) سپس به غار كوه سرخ پناه برده و در آنجا پنهان مي شوند و در نهايت در همانجا به شهادت مي رسند. 

حاج عليرضا خدري در ادامه مي گويد : حدود 750 سال پيش يكي از نياكان ما به نام « درويش خدر » امامزاده ابراهيم (ع ) را در خواب مي بيند و از محل شهادت و دفن ايشان كه تا آن زمان از ديگران پنهان بوده باخبر مي شود و از آن پس خودش را وقف امامزاده كرده و خادم آنجا مي شود. پس از وي فرزندان و فرزندزادگانش به ترتيب متولي امامزاده بوده اند. درويش محمد خادم سابق و پدر خادم فعلي امامزاده ابراهيم (ع ) در سال 1344 خورشيدي در سن 135 سالگي فوت كرده و در محوطه گورستان مجاور صحن امامزاده ابراهيم (ع ) دفن شده است . 

حاج عليرضا خدري هم اكنون 76 سال از عمرش مي گذرد اما از شادابي و چالاكي ويژه اي برخوردار است . او كه پس از مرگ پدر به خدمت امامزاده درآمده علت سلامتي خود را آب و هواي روستا غذاي سالم و حلال و توجهات ويژه امامزاده ابراهيم (ع ) نسبت به خود مي داند. به گفته حاج عليرضا خدري حدود 50 سال قبل داود ميرزا و حسين ميرزا از نوادگان مظفرالدين شاه قاجار براي امامزاده نذري مي كنند و چون حاجت آنها برآورده مي شود سالن و متعلقات فعلي امامزاده را برپا مي كنند. 

با خادم امامزاده خداحافظي مي كنم و به گردش در اطراف امامزاده مي پردازم . محل ضريح مقدس امامزاده ابراهيم (ع ) كه در غار كوه سرخ قرار گرفته در فصل تابستان بسيار خنك است به نحوي كه هنگام ورود به صحن ضريح امامزاده تصور مي كنيد كه وارد سردخانه شده ايد. جالب اينكه براساس گفته اهالي همين صحن در فصل زمستان از هواي معتدلي برخوردار است . يك شبستان بزرگ با سقف شيرواني و ابنيه ديگري از جمله زائرسرا و سرويس هاي بهداشتي و ديگر تاسيسات مربوطه كه در سالهاي اخير احداث شده از بناهاي ديگر اين مكان است . اين آستانه توسط هيات امنا و نظارت اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان كرج اداره مي شود و درآمد امامزاده از راه جذب نذورات نقدي زائران تامين مي شود. 

بيشتر كوههاي اطراف روستا سرخ رنگ هستند. از عجايب اين محل صخره اي سنگي است كه در بالاي غار مدفن امامزاده قرار گرفته و در فصل تابستان از دو نقطه آن آب چكه مي كند. اهالي روستا معتقدند كه صخره براي امامزاده اشك مي ريزد. ريزش اين قطرات آب غيرطبيعي به نظر مي رسد زيرا محل ريزش قطرات بالاترين نقطه صخره و جايي است كه به كوه هاي اطراف ارتباط ندارد و روي آن هم از برف و يخ خبري نيست و معلوم نيست منبع اين قطرات آب كه تقريبا هر 10 ثانيه يكبار مي چكند كجاست . در گوشه اي از امامزاده عده اي از زائران زن در حال پختن آش نذري هستند. بوي نعنا داغ پيازداغ و سير سرخ كرده توجه هر زائر تازه وارد را به خود جلب مي كند. ساعتي بعد آش بلغور آماده شده و ميان ساير زائران در كاسه هاي استيل تقسيم مي شود. درون آش به جاي كشك ماست محلي ريخته مي شود. آش به قدري خوشمزه بود كه من كاسه اي ديگر تقاضا كردم .


پس از خوردن آش كمي در صحن امامزاده ابراهيم (ع ) استراحت كردم و مجددا به گردش در اطراف امامزاده پرداختم . كوه هاي منطقه گياهان بي شماري را در خود جاي داده كه از آن ميان گياه خطمي گل گاوزبان چاي كوهي گزنه كاسني بابونه و برخي ديگر را مي شناسم . درختان منطقه نيز شامل درختان توت گردو آلبالو گيلاس سيب و همچنين درختان تبريزي است كه در روستا قد برافراشته اند. 


alborz_magical_road

تاریخی

دیدنی

زیبا

باستانی

دینی

فرهنگی