30 Views
2017 Dec 01technology
img

“کاهش مصرف اینترنت” سؤالی که شاید برای شما هم پیش آمده باشد. در این مقاله راهکارهایی برای کاهش مصرف اینترنت و در عین حال افزایش سرعت اینترنت به شما معرفی می‌کنیم.

در صورتی که از اینترنت با حجم محدود استفاده می‌کنید، روش‌های کاهش مصرف اینترنت برای شما اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

1- استفاده از گوگل کروم (Google Chrome)

مرورگر گوگل کروم بسیار سریع‌تر از اینترنت اکسپلورر کار می‌کند. علت این امر نیز فشرده‌سازی داده‌ها توسط گوگل کروم است. برای مشاهده این موضوع کافی است یک وب‌سایت را در هر دو مرورگر باز کرده و تفاوت را به وضوح مشاهده نمایید.

2- تغییر تنظیمات در گوگل کروم

بدون شک گوگل کروم (Google Chrome) در افزایش سرعت اتصال به اینترنت نقش بسیار مؤثری دارد. اگر از اینترنت‌های محدود یا حجمی استفاده می‌کنید، برای کاهش مقدار مصرف از قسمت تنظیمات گوگل کروم تغییرات زیر را اعمال کنید.

1. Settings->advanced settings->privacy->Content settings->Images->check “do not show any images”

2. Settings->advanced settings->privacy->Content settings->plugins->check “click to play”

3. Settings->advanced settings->privacy->Content settings->popup->check “do not allow any site to show popups”

وقتی تنظیم شماره یک انجام شود تصاویر موجود در سایت‌ها دیگر نشان داده نمی‌شود. معمولاً تصاویر پهنای باند بسیار بیشتری را نسبت به متن‌ها اشغال می‌کنند و مصرف اینترنت را بالا می‌برند. البته اگر با حذف تصاویر امکان فهم کامل محتوا از بین برود بهتر است که این تنظیمات صورت نگیرد.

وقتی تنظیم شماره دو انجام شود نمایش فیلم‌ها و فایل‌های با فرمت فلش در سایت‌ها به صورت خودکار انجام نمی‌شود و فقط در صورتی نمایش داده می‌شوند که کلیک روی آن صورت گیرد. این تنظیم یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش مصرف اینترنت است.

سومین تنظیم نیز، باعث خواهد شد که پنجره های پاپ‌آپ در گوگل‌کروم مسدود شوند. (پاپ‌آپ‌ها نوعی از آگهی‌های اینترنتی هستند که در یک پنجره یا صفحه دیگر در مرورگر کاربر، بصورت ناخواسته، باز می‌شوند.)

3- استفاده از افزونه Data Saver

Data Saver یکی از افزونه‌های گوگل کروم است که به کمک سرورهای گوگل صفحاتی را که بازدید می‌کنید، بهینه سازی و حجم آنها را کم می‌کند. این افزونه توسط گوگل توسعه یافته است و به همین دلیل قابل اعتماد است.

برای کاهش مصرف اینترنت، استفاده از این افزونه بسیار مؤثر است. به تجربه ثابت شده است که استفاده از این افزونه در افزایش سرعت اتصال به اینترنت مؤثر است. جالب‌ترین قسمت کار با این افزونه این است که در هر لحظه مقدار حجم ذخیره شده را نشان می‌دهد.

برای اضافه کردن این افزونه باید به صورت زیر اقدام کرد.

به قسمت Setting بروید.
بر روی گزینه Extensions در منوی سمت چپ کلیک کنید.
بر روی گزینه Get More extensions در انتهای صفحه کلیک کنید (در این مرحله باید به اینترنت متصل باشید) و صفحه مربوط به افزونه‌های گوگل را باز کنید.
کلمه Data Saver را جستجو کنید و بر روی کلمه Free کلیک کنید. حال می‌توانید نشان دایره آبی رنگ را در گوشه سمت راست در بالا مشاهده کنید. با کلیک بر روی آیکون افزونه می‌توانید مقدار حجم اینترنت صرفه جویی شده را مشاهده نمایید.