86 Views
2018 Feb 13Training
img

سلام به همه دوستان و دانش آموزان و همینطور مخاطبان سایت ای دانش امیدوارم همگی سالم و سلامت باشید. در این مقاله قصد دارم روش مطالعه ریاضیات تجربی را به شما آموزش دهم.


بچه ها برای مطالعه ریاضیات تجربی ، ابتدا باید از اهمیت این درس مطلع شوید. با توجه به اینکه این درس ،تجربی گریز است(مثل چربی ها که آبگریز هستند!!!)با کمی مطالعه و دقت در کنکور می توانید جهش بزرگی را در رتبه خود ببینید.تقریبا می توان گفت این درس در رشته تجربی سکوی پرتاب شماست. می توانید بر بال های کتاب ریاضی سوار شوید و با سرعت هرچه بیشتر از روی رتبه های چهار رقمی عبورکنید و به رتبه های زیر 1000 برسید و جایی در بین این رتبه ها برای خود دست و پا کنید.اما چطور از پس این درس بر بیاییم؟

برای مطالعه این درس ، همانند مطالعه زیست شناسی ، باید چهار مرحله را دقیق انجام دهید و به تدریج در این درس به تسلط برسید.


مرحله اول:مطالعه جزوه و کتاب درسی

بر خلاف نظر بسیاری از دانش آموزان که معتقدند کتاب درسی توضیح مفید و خوبی را ارائه نمی دهد ، باید عرض کنم که تنها مرجع طراحی سوالات کنکور و امتحانات کتاب درسی است. پس خواهش می کنم کتاب را هرگز کنار نگذارید و موبه مو مطالب و مثال ها و تمرین های آن را بررسی کنید. در مرحله اول شما با مطالعه دقیق کتاب و حل مثال ها و تمرین های آن به تسلط تشریحی می رسید و این آغاز تسلط بر حل سوالات کنکور سراسری است. این مرحله بدون اغراق مهم ترین بخش مطالعات ریاضیات تجربی است ، پس به سادگی از کنار آن عبور نکنید.قاعدتا دبیر های محترم برای این درس جزوه ارائه می دهند ، پس در نظر بگیرید که این جزوات حاصل درک دبیرهای شما از ریاضی است و شما باید به دقت این جزوه ها را مطالعه کنید.پس خلاصه ی مرحله اول شد مطالعه همزمان کتاب درسی و جزوه دبیر.


مرحله دوم:آغاز مطالعه تستی با حل سوالات کنکور آزاد

این مرحله برای دانش آموزانی است که درک ریاضیشان به واسطه مرحله اول بالاتر رفته و آماده جواب دادن به حدود 30 درصد سوالات ریاضی کنکور هستند. دانش آموزان عزیز توجه کنید که این مرحله به این معنی نیست که شما زمان را در نظر بگیرید و فقط تست بزنید و در انتها هم مشغول به دست آوردن درصد پاسخ گویی خود باشید. این مرحله یعنی شما برای هر تست به هراندازه که نیاز است زمان صرف کنید تا به نتیجه برسید ، حتی اگر برای یک سوال 10 دقیقه زمان صرف کنید بازهم این خود شما باشید که به جواب می رسید.پس از انجام صحیح این مرحله سراغ مرحله بعد می روید.


مرحله سوم : حل تست های کنکور سراسری

دانش آموزانی که مرحله ی قبل را به درستی انجام ندادند به هیچ عنوان به این مرحله پا نگذارند. با انجام دقیق این مرحله می توانید مهارت خود را تا حدود 70 درصد افزایش بدهید.در این مرحله هم نیاز نیست در زمان مشخصی اقدام به پاسخ گویی تست ها کنید و مانند مرحله قبل هر مقدار که لازم بود زمان صرف حل تست کنید.تست های کنکور سراسری کمی بد قلق هستند پس با دقت و تلاش بیشتری این مرحله را به اتمام برسانید. با انجام همین سه مرحله البته به طور دقیق و مداوم برای هر مبحث مطمئن باشید نتیجه قابل قبولی در کنکور خواهید گرفت.


مرحله چهارم: تست های زمان دار

در این مرحله باید تصور کنید که در جلسه آزمون نشسته اید و زمان محدودی برای پاسخ دادن به سوالات دارید.همانطور که در آزمون امکان طرح هر نوع سوالی است ، این مرحله هم باید متشکل از هرنوع سوالی شامل تالیفی ، ازاد و سراسری باشد.بعد از انجام دقیق این مرحله اقدام به محاسبه درصد پاسخ گویی خود می کنید. اگر در هر مبحث از کتاب ریاضی این چهارمرحله را به طور دقیق انجام دادید و درصد محاسبه شده زیر 70 بود مراحل قبل را بنا به نیاز خود دوباره اجرا کنید.در آخر ذکر کنم که کار نیکو کردن از پرکردن است.


روش مطالعه

ریاضیات تجربی

روش مطالعه درست

روش مطالعه ریاضی

روش مطالعه صحیح

روش های مطالعاتی

کنکور تجربی