80 Views
2018 Mar 08Newstechnology
img

نرم افزار گوشی های هوشمند بعدی گوگل از یک فرمت عکس جدید به نام HEIC پشتیبانی می کند. اپل با هدف کاهش حجم و ابعاد عکس ها؛ مبتکر این فرمت می باشد.

گوگل نیز قصد دارد از این فرمت برای کم تر کردن حجم عکس های خود در سیستم عامل اندروید P استفاده کند. همان کاری که اپل در 2017 انجام داد.

HEIF در اندروید همان HEIC در iOS می باشد.گوگل با بهره گیری از  HEIF یا High Efficiency Image Format هم عکس هایی در گوشی ها و هم عکس هارا در تبلت ها، بهینه سازی می کند. 

این قابلیت بالقوه برای بهبود عملکرد گوشی ها  به طور قابل توجهی مفید است. همچنین این فرمت عکس، فضای ذخیره سازی گرانقیمت گوشی ها را نیز را ذخیره می کند که برنامه ها، فیلم ها، پادکست ها و نقشه های بیشتری در نتیهجه ی این ذخیره سازی می توان به گوشی اضافه تر کرد. برای کاربران عادی نیز این بهینه سازی به معنای صرفه جویی در مقدر اینترنت و فضاهای ذخیره سازی ابری می باشد. 


گوگل روز چهارشنبه جزئیاتی دیگر از اندروید P را نیز اعلام کرد. اندروید در بازار نرم افزار های تلفن همراه یک نرم افزار غالب است، اما اپل رقیب سختی برای اندروید می باشد. به همین دلیل اندروید تمام تلاش خود را بهبود سیستم عامل اندروید می کند.

گوگل در روز چهارشنبه نسخه ی آزمایشی و پیش نمایش Android P را منتشر کرد. نسخه ی نهایی تا چندماه دیگر عرضه می شود. 

HEIC یک گام بالقوه و مهم برای بهبود عکاسی دیجیتال است.فرمت JPEG بیش از 25 سال است که در بین فرمت های عکسی، تک و تنها پیشروی می کند اما HEIC، بر اساس استانداردهای فیلمبرداری با کارایی بالا (HEVC)، از تکنولوژی پیشرفته تر فشرده سازی استفاده می کند و می تواند با وجود تراشه هایی که از ویدئو HEVC پشتیبانی می کنند، بهینه سازی حتی بیشتری نیز داشته باشد. 

گوگل می گوید، HEIC نه تنها اندازه فایل ها را کوچکتر می کند، بلکه توانایی های پیشرفته تری نیز دارد. اپل از آن برای نمایش نقشه های 3D استفاده می کند.

هنوز مشخص نیست که گوگل چگونه می خواهد از این فرمت و در چه حجمی استفاده کند. آیا مثا اپل تنها در پشت صحنه ی ماجرا از آن استفاده می کند یا قصد دارد از این فرمت بصورت همه گیر بهره بگیرد. 

HEIC آخرین رقیب JPEG است. نرم افزارهای مختلف مثل موزیلا یا مرورگر گوگل یا ... ؛ از فرمت های مختص خود برای انجام کارهایشان استفاده می کنند، اما این فرمت ها آنقدر که JPEG در خطر انقراض است، در معرض نابودی نیستند.


اندروید

اپل

HEIC

JPEG

گوگل