155 Views
2018 Mar 05NewsCulturalTourism
img

بر اساس تقویم قمری، سال نوی چینی معمولا بین 21 ژانویه و 20 فوریه قرار می گیرد و درست مانند سایر جشن های سال نو در تمام دنیا، باور غالب این است: « همانگونه که سال جدید را آغاز کنید، تا پایان نیز روی شما اثر خواهد گذاشت.» البته آنطور که پیداست احترام به سنت های قدیمی آهسته آهسته رو به افول است، این مورد مخصوصا در نسل های جوان تر و در محیط های شهری بیشتر دیده می شود؛ اما هر چه که باشد همچنان فعالیت هایی مختص سال نو در بین چینی ها وجود دارد که در این زمان از انجام دادن آنها لذت می برند.
غذا و نوشیدنی

غذا نقش مهمی در مراسم سال نو چینی بازی می کند و چینی ها تعداد مشخصی غذا را به جهت آوردن انرژی مثبت به زندگیشان در این مراسم مصرف می کنند. شام شب سال نو مهم ترین غذای این جشن است که مشابه آن در کشورهای غربی می توان به ناهار روز کریسمس اشاره نمود، ناهاری که به عنوان عاملی برای دور هم جمع شدن خانواده از نسل های مختلف در نظر گرفته می شود. فستیوال بهاره در چین به دلیل مهاجرت عمده افراد در بین مرزهای چین شناخته می شود چرا که هزاران نفر مسافت های طولانی را می پیمایند تا مطمئن شوند که در این زمان خاص کنار افراد مورد علاقه ی خود هستند ( حتی اگر این موضوع به معنای ایستادن در یک قطار بسیار شلوغ آن هم به مدت زمان 20 ساعت باشد).

هرچند غذاهای سنتی از خانه ای به خانه ی دیگر و استانی به استان دیگر متفاوت هستند اما ایده ی اصلی پشت آنها و آنچه ارائه می دهند یکسان باقی می ماند
دکور و خانه داری

اگر در ایام سال نو گذرتان به چین بیفتند و از خیابان های آن عبور کردید با تعداد زیادی فانوس، دوبیتی های چینی و تزئینات کاغذی مواجه می شوید که روی درب خانه ها نصب شده اند تا نیروهای اهریمنی را دور کرده و بخت و اقبال خوش را برای خانه ها و صاحبانشان به همراه بیاورند، نکته ی جالب تر اینکه تمامی این تزئینات به رنگ قرمز هستند. حتی بانک ها و نهاد های رسمی نیز بخش های بیرونی ساختمان های خود را با رنگ قرمز و طلائی می پوشانند تا از آمدن سالی نویدبخش اطمینان حاصل کنند. بیشتر این اشعار و تزئینات کاغذی دارای کلمه ی چینی fu هستند که به معنای خوش شانسی می باشد.

علاوه بر تزئینات، خانواده های چینی گوشه گوشه ی خانه را تمیز می کنند تا گرد و غبار و بخت بد سال گذشته به طور کامل پاک شود.

فعالیت های فرهنگی و سنت ها

شو سوئی

درست مانند افرادی که سال نو را طبق تقویم میلادی جشن می گیرند، بعد از شام دورهمی، خانواده ها تا نیمه شب بیدار می مانند تا مراسم آتش بازی را تماشا کرده یا خودشان آتش بازی کنند. این فشفشه ها به یاد دیو افسانه ای نیان که در داستان های باستانی شکست داده شد روشن می شوند تا نیروهای اهریمنی را دور کرده و آغاز سال نو را جشن بگیرند.
ملاقات با دوستان و خانواده

به عنوان یکی از فعالیت های اجتماعی در روز اول سال جدید، مردم لباس های نو خود را به تن کرده و به دید و بازدید از فامیل می پردازند.

اژدها و رقص شیر

اژدها و شیر به عنوان نمادهای خوش شانسی، سمبل های فرهنگ چینی هسستند. نمایش اژدها و شیر با صدای طبل و سنچ همراه شده و یکی از هنرهای محبوب بین چینی ها به شمار می رود. البته در نظر داشته باشید که چنین نمایش هایی بیشتر در شهرهای بزرگ مانند شانگهایی، پکن و هنگ کنگ برگزار می شوند.


ایده ی کلی درباره ی فستیوال بهاره

برای بعضی ها پیوند خانوادگی یکی از مهم ترین جنبه های فستیوال بهاره است به خصوص آن دسته از افرادی که بستگانشان در استان های مختلفی زندگی می کنند و از آنجا که چین کشور بسیار وسیعی است قدر زمان با خانواده به خوبی دانسته می شود. با توجه به اینکه تعطیلات سال نو هیچ کس مدرسه و کار ندارد، بهانه ای پذیرفته نیست و همین موضوع به افراد اجازه می دهد که دور هم جمع شوند. این زمان، موقعی است که بیشترین تعداد افراد در فرودگاه ها، ترمینال های اتوبوس و قطار قابل رویت هستند.

برای دیگران به خصوص نسل های جوان تر، سال نو علاوه بر فراغت از مدرسه و دریافت پاکت های قرمز خوش شانسی می تواند به معنای بازدید با بستگان و دوستان و بازی کردن با آنها باشد


.منبع: theculturetripسال نو

سال نو چینی

چین

آداب و رسوم

New Year

Chinese New Year