56 Views
2018 Jan 07technology
img

سامسونگ سال جدید را با معرفی پردازنده اختصاصی خود شروع کرده است؛ چیزی که خیلی ها برای پرچمدار مدل جدید S از سامسونگ انتظار داشتند. در میان اظهار نظرهای معمول که فقط اشاره به عملکرد بهتر این پردازنده دارند اما برخی اشاره به استفاده از سیستم ها عصبی و یادگیری عمیق برای ارائه فناوری تشخیص چهره پیچیده تر و تشخیص اشیا در عکس ها داشته اند. مشخص نیست که سامسونگ این تراشه را مشخصا برای هوش مصنوعی خود طراحی کرده یا فقط جهت عملکرد بهتر برخی کارهای هوش مصنوعی دست به ساخت این تراشه زده است. سامسونگ بیان کرده است با این تراشه فیلترهای تشخیص چهره بسیار دقیق و واقعی تر هستند و به اندازه ای ایمن است که فقط با چهره یک شخص امکان باز شدن قفل گوشی وجود دارد. این ها به عنوان یک مزیت مهم برای این تراشه به حساب میاد که برای بیشتر افراد بخاطر ویژگی های تشخیص چهره و‌ animoji آیفون x آشنا هستند.

تقریبا برای همه مشخص شده است که پردازنده Exynos 9 سری 9810، قلب پرچمدار جدید سامسونگ یعنی S9 خواهد بود.  این پردازنده نیز همانند دیگر گوشی های اندروید طراحی شده است. چهار هسته پردازشگر که سرعت آن به 2.9GHz می رسد و چهار هسته بهره‌وری که با توان کمتری که مصرف می کند باعث افزایش طول عمر باتری می شود. سامسونگ احتمالا طراحی این پردازنده را بر مبنای دو مدل Cortex-A55 و Cortex-A75 که توسط شرکت ARM در میانه سال گذشته عرضه شده انجام داده است. در این دو مدل شرکت ARM بیشتر بر روی بهبود و تسریع فرآیند های یادگیری ماشین و چیزهایی  مانند واقعیت مجازی تاکید داشته است.

با استفاده از تکنولوژی پردازش 10nm نسل دوم سامسونگ، وعده داده شده است که بسیار مصرف انرژی بهینه ای داشته باشد و سامسونگ گفته است عملکرد پردازش در حالت تک هسته ای دوبرابر و‌در حالت چند هسته ای ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین این پردازنده یک پردازشگر ایمنی جداگانه برای مدیریت اطلاعات حساس شخصی همانند اسکن چهره و چشم و اثر انگشت خواهد داشت.

مودم این پردازنده جدید از نخشستین مودم ها خواهد بود که از شش توده حامل پشتیبانی می کند و به این معناست که حداکثر سرعت مورد انتظار LTE به 1.2Gbps خواهد رسید.یک جهش قابل توجه نسبت به پیک سرعت 1Gbps سال گذشته. سامسونگ همچنین عکاسی بدون فوکوس در زمان 

واقعی، ضبط ویدیو در حالت UHD بالغ بر 120 فریم بر ثانیه و در نهایت ثبات بهتر در هنگام عکسبرداری و فیلمبرداری همزمان را وعده داده است. با وجود اینکه معمولا هیچ تضمینی وجود ندارد که از این دست مشخصات سیلیکونی با آنچه که واقعا به بازار عرضه می شود همخوانی داشته باشداما مشخصا بخاطر اینکه پرچمدار سامسونگ سازگاری زیادی با این پردازنده دارد می توان با اطمینان بیشتری راجع به جزئیات پرچمدار جدید S9 سامسونگ صحبت کرد.

یکی از فاکتور های پیچیده کننده قضیه استفاده سامسونگ از پردازنده Quallcomm در برخی کشورهاست که همین باعث می شود که احتمالا پرچمدار S9 خود را در برخی کشورها با پردازنده spandragon 845 در کنار پردازنده اختصاصی خود عرضه کند. هرچقدر که پردازنده های یک شرکت پیچیدگی بیشتری داشته باشند و با نرم افزار های خاصی سازگارتر باشند، باعث می شود سامسونگ در پرچمدار حدید خود ویژگی ها و مشخصاتی داشته باشد که اختصاصا متعلق به خود این پرچمدار باشد. ما هفته های آینده بهتر می دانیم که مشخصات S9 چگونه شکلی به خود گرفته اند اما چیزی که اکنون نیدانیم این است که  Exynos 9810 انبوهی از ویژگی های تازه و سامسونگ می گوید که اکنون درحال تولید انبوه این پردازنده است.