54 Views
2018 Jan 09technology
img

در طول چند ماه اخیر نسل های جدید پردازنده های Qualcomm و Huawei را دیده ایم و اما حالا نوبت سامسونگ است تا اولین پردازنده اختصاصی خود Exynos 9 sereis 9810 را به بازار عرضه کند. این پردازنده با ویژگی های سرعت پردازش بالاتر و ظرفیت شبکه های عصبی برای هوش مصنوعی پدید آمده است.

اگر سامسونگ همان رویه ی S8 و S8 plus را در پیش بگیرد می توان نتیجه گرفت که S9 و S9 plus با پردازنده اختصاصی خود سامسونگ به بازار خواهند آمد. البته به غیر از آمریکای شمالی و چین که در این محدوده این گوشی با پردازنده Qualcomm spandragon 845 عرضه خواهد شد.

از مشخصات سومین نسل پردازنده های اختصاصی سامسونگ می توان به هشت هسته پردازشگر با بیشینه سرعت 2.9MHz اشاره کرد که در حالت چند هسته ای ۴۰ درصد عملکرد بهتری نسبت به پردازنده سال گذشته دارد. شاید شما این تفاوت را در اجرای نرم افزاری همانند WhatsApp متوجه نشوید اما در اجرای برنامه های سنگین این عملکرد بهتر کاملا محسوس است و بسیار سریعتر و روانتر نسبت به پردازنده قبلی اجرا می شوند.

بخشی از پیشرفت این پردازنده را می توان به تمرکز بر روی هوش مصنوعی مربوط دانست همانند هوآوی و کوالکوم که آن ها نیز در نسل حدید خود بر روی هوش مصنوعی تمرکز دارند. مشخصا این به آن معناست که یادگیری عمیق دستگاه همانند تشخیص اشیا و چهره افراد، حداقل بخشی از ان به صورت خودکار در خود اسمارتفون بجای بارگذاری ان در cloud انجام می‌گیرد.

ویژگی هوش مصنوعی بهبود یافته این در را به برای تشخیص چهره پیشرفته تر و دقیق تر باز می کند. اطلاعات حساس بیومتریک همانند مشخصات چهره و چشم در یک واحد امن در این پردازنده قرار دارند.


مودم این پردازنده جدید از نخشستین مودم ها خواهد بود که از شش توده حامل پشتیبانی می کند و به این معناست که حداکثر سرعت مورد انتظار LTE به 1.2Gbps خواهد رسید.یک جهش قابل توجه نسبت به پیک سرعت 1Gbps سال گذشته. 

سامسونگ‌گفته است که عملکرد دوربین در نور کم و ثبات فیلمبرداری را به قابلیت اجرای چندگانه مدیا این پردازنده مدیون است. از تماس تصویری تا ساخت و تولید فیلم، همه اینها چیزهایی هست که وردازنده Exynos قول می دهد همه آن ها بی نقص اجرا کند.

با استفاده از ۴ هسته از هشت هسته این پردازنده در صورت نیاز این پردازنده می تواند در حالت کم مصرف کار کند و این موجب افزایش طول عمر باتری خواهد شد. با این حال چیزی که هر سال بیشتر به آن توجه می شود فقط صرفه جویی انرژی برخلاف خواسته ها یعنی افزایش طول عمر خود باتری است!

اینطور بنظر می رسد که پردازنده سامسونگ چیز جدید و فوق العاده ای برای عرضه‌ در بازار ندارد اما می توان از اهمیت هوش مصنوعی در رقابت بین غول های تکنولوژی پی برد. همچنین عرضه این پردازنده اطلاعاتی را از S9 و S9 plus همانند تشخیص چهره قویتر عملکرد بهتر عکسبرداری و فیلمبرداری به ما می دهد. اسمارتفون هایی که احتمالا در طول یک یا دو ماه آینده معرفی خواهد شد.
Exynos

Samsung

Galaxy S9

Galaxy S9 plus

پردازنده سامسونگ

AI

Qualcomm

هوش مصنوعی

هوآوی