35 Views
2017 Dec 29Newstechnology
img

اپل و آمازون در حال بحث در زمینه صدور مجوز برای سرمایه گذاری در عربستان سعودی هستند. این مذاکرات بخشی از تلاش ولیعهد محمد بن سلمان برای تغییر چهره پادشاهی محافظه کارانه عربستان به ظاهری پیشرفته از لحاظ تکنولوژی است. 

منابع خبری تایید کرده اند که اپل در حال مذاکره با SAGIA، سازمان سرمایه گذاری خارجی عربستان سعودی است.

هر دو شرکت قبلا محصولات خود را در عربستان سعودی از طریق شرکت های ثالث عرضه می کردند، اما این شرکت ها و سایر غول های تکنولوژی جهانی هنوز حضور مستقیمی در این کشور ندارند.


مذاکرات آمازون توسط Cloud Computing Division Amazon Web Services (AWS) هدایت می شود که رقابت سختی را با ارائه دهندگان کوچکتری از قبیل STC و Mobily که بازارهای این کشور را تحت سلطه دارند، در پیش رو دارد.

در پی سقوط قیمت نفت خام، ریاض به دلیل نیاز به تنوع بخشیدن به اقتصاد وابسته به نفت کشور، ظرف دو سال گذشته در حال تسهیل قواعد دست و پا گیر نظارتی بوده است، از جمله محدودیت های مالکیت خارجی که مدت ها سرمایه گذاران را از ورود به بازار این کشور منصرف می کرده است.

جذب اپل و آمازون موجب تقویت برنامه های اصلاح طلایی شاهزاده محمد می شود و پروفایل شرکت ها را در این بازار جوان و نسبتا ثروتمند، که در حال حاضر از بالاترین میزان مصرف اینترنت و گوشی های هوشمند در جهان برخوردار است، را ارتقا می بخشد.

حدود 70 درصد از جمعیت عربستان زیر 30 سال سن دارند و اغلب به رسانه های اجتماعی اعتیاد دارند.

در ماه فوریه توافقنامه صدور مجوز برای راه اندازی اپل استورها با SAGIA امضا شد. و قرار است یک فروشگاه خرده فروشی اولیه تا سال 2019 در این کشور راه اندازی شود.

مذاکرات آمازون در مراحل اولیه هستند و هیچ برنامه زمانی مشخصی برای سرمایه گذاری تعیین نشده است.

بر اساس تحقیقات موسسه Euromonitor، اپل در حال حاضر جایگاه دوم را در بازار تلفن همراه سعودی بعد از سامسونگ در اختیار دارد.

آمازون در اوایل سال 2017 خرده فروش Souq.com مستقر در دبی را راه اندازی کرد. و دسترسی مشتریان به کالاهای خرده فروشی آمازون را ممکن ساخت.عربستان سعودی برنامه های اصلاحاتی اش برای جذب سرمایه گذاری خارجی را به طور گسترده ای از طریق بخش های مختلف اعلام کرده است. 

شاهزاده محمد، عاشق تکنولوژی است و خودش را ساختار شکنی مثل استیو جابز، مارک زوکربرگ و بیل گیتس معرفی می کند.

در طی یک سفر رسمی به ایالات متحده در سال گذشته، او ملاقاتهایی با مدیران فیس بوک، مایکروسافت و اوبر داشت.

از آن زمان، او همچنین صندوق سرمایه گذاری فناوری 45 میلیارد دلاری را با SoftBank ژاپن راه اندازی کرده است و اعلام کرده است که در نظر دارد یک مگاشهر 500 میلیارد دلاری را بسازد که در آن تعداد روبات ها بیشتر از انسان ها است.

اپل و آمازون هر دو در صدر فهرست اولویت های عربستان برای جذب شرکت های خارجی قرار دارند که مقامات امیدوارند بتوانند آنها را جذب کنند.

سم بلاتئیس، مدیر شرکت مشاوره فناوری MENA Catalysts، گفت: بسیاری از شرکت های چند ملیتی ای که در حال حاضر در عربستان سعودی هستند یا فروشندگان دولت عربستان سعودی هستند و یا از سرمایه گذاری قابل توجه عربستان سعودی بهره مند شده اند (مثل اوبر).

آمازون وارد بازار عربستان سعودی خواهد شد.

برای آمازون، این حرکت نشان می دهد که AWS به دنبال هدایت اولیه در فروش فضای ذخیره سازی داده ها و خدمات محاسباتی برای مشتریانش در خاورمیانه است.

AWS، بزرگترین کسب و کار فضای ابری در جهان از لحاظ درآمد است، البته شماره دوی این لیست مایکروسافت است که از لحاظ گستردگی جهانی در رتبه اول قرار می گیرد. در حال حاضر مایکروسافت سرویس های ابری را در دو برابر مناطقی که AWS سرویس دهی دارد ارائه می دهد.


با این حال، مایکروسافت به تازگی برنامه هایی برای ایجاد مراکز داده در خاورمیانه با سه منطقه در هند، به عنوان نزدیکترین نقطه عملیاتی اش، ارائه کرده است.

AWS در ماه سپتامبر اعلام کرده است که مراکز داده را برای مناطقی که در همسایگی بحرین قرار دارند راه اندازی خواهد کرد.

عربستان در یک سال گذشته برای جذب سرمایه گذاری ها در زمینه ارائه سرویس های محاسباتی ابری، بسیاری از قوانینش که همپوشانی زیادی داشته اند را تسهیل کرده است.

در صورت تکمیل این فرایند، یک قرارداد ابری میتواند راه را برای گسترش انبارهای خرده فروشی آمازون در عربستان سعودی هموار کند.

اگر چه آمازون سرویس های مختلف کسب و کار خود را به صورت جداگانه اداره می کند، اما مجموعه سرویس های مشابهش شامل بازار خرده فروشی، بازار شخص ثالث و سرویس های ابری را معمولا به صورت هم زمان و پی در پی در کشورها توسعه می دهد.

فروشگاه های اپل استور پروفایل محصولات این شرکت را به نمایش می گذارند و به ارائه خدمات تعمیرات می پردازند و با ایجاد هماهنگی با رویدادهای اجتماعی، به استراتژی خود برای تثبیت جایگاه فروشگاه های خود به عنوان "میدان های شهر" جامه عمل می پوشانند.


Apple

Amazon

اپل

آمازون

عربستان

عربستان سعودی

تکنولوژی

محمد بن سلمان

ولیعهد

سرمایه گذاری