645 Views
2018 Mar 24technology
img
بر اساس گزارش‌های خبری آخر این هفته، اطلاعات فیس‌بوک میلیون‌ها رأی‌دهنده آمریکایی در انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ مورد سوءاستفاده قرارگرفته است . اما این مسئله احتمالاً فراتر از مرزهای ایالات‌متحده رخ‌داده است .
آنتونیو تجانی نماینده اتحادیه اروپا گفت EU بررسی خواهد کرد که آیا حریم خصوصی شهروندان اروپایی توسط شرکت‌های رسانه اجتماعی نقض شده است یا خیر . او در توییتر گفت : " اتهامات سوءاستفاده از اطلاعات کاربران فیس‌بوک نقض حقوق خصوصی شهروندان است و غیرقابل‌قبول محسوب می‌شود."
نظرات تجانی سه روز پس از اعلام خبر فعالیت‌های شرکت انگلیسی Cambridge Analytica منتشر شد که به خاطر مداخله در مبارزات انتخابی ریاست جمهوری ایالات‌متحده کاملاً شناخته‌شده است . بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز و گاردین این شرکت از جمع‌آوری داده‌های حساب‌های فیس‌بوک به‌منظور ساخت پروفایل روان‌شناختی رأی‌دهندگان سود می‌برد که بعداً می‌توانستند هدف تبلیغات قرار بگیرند .
بر اساس گفته محقق دانشگاه کمبریج الکساندر کوگان , اطلاعات کاربران فیس‌بوک و حتی دوستان آن‌ها از طریق آزمون شخصیت شناسی توسط شرکت Cambridge Analytica جمع‌آوری می‌شد . بر اساس روزنامه تایمز حدود 270000 نفر در این آزمون شرکت کردند اما این شرکت توسط این آزمون قادر به دسترسی به اطلاعات پروفایل بیش از 50 میلیون کاربر فیس‌بوک شد .
فیس‌بوک در سال 2015 قوانین مربوط به توسعه‌دهندگان برنامه را برای دسترسی کاربران به اطلاعات دوستانشان تغییر داد . پیش‌ازاین توسعه‌دهندگان توانستند این اطلاعات را به‌صورت قانونی برداشت کنند به این معنا که اطلاعات پروفایل متعلق به شهروندان اتحادیه اروپا می‌تواند در کنار داده‌های متعلق به دوستان فیس‌بوکی آن‌ها در امریکا جمع‌آوری شود.
قوانین اتحادیه اروپا برای حفظ حریم خصوصی و حفظت از داده‌ها بسیار سخت‌گیرانه‌تر از ایالات‌متحده است و بر همه شرکت‌هایی که در اروپا فعالیت می‌کنند اعمال می‌شود . تحت این قوانین سوءاستفاده از اطلاعات شهروندان می‌تواند باعث جریمه‌های قابل‌توجهی برای شرکت‌ها شود .
در بریتانیا Cambridge Analytica در حاضر در معرض دو تحقیق از سوی مقامات است – یکی دفتر کمیسر اطلاعات , تنظیم‌کننده داده‌های کشور و دیگری توسط کمیسر انتخاباتی که نگران نقشی است که شرکت ممکن است در کمپین Brexit در سال 2016 بازی کرده باشد .
الیزابت دمینگ، کمیسر اطلاعاتی گفت: "درک کامل واقعیت‌ها، جریان‌های داده‌ها و استفاده از داده‌ها برای تحقیقات در حال انجام من ضروری است که شامل هرگونه اطلاعات جدید , اظهارات یا شواهدی است که ممکن است باعث روشن شدن مسئله گردد ."
دیمین کالینز، رئیس کمیسیون گفت: " مدارک و شواهدی که  گاردین و ناظر آخر این هفته منتشر کرده‌اند ، به‌وضوح نشان می‌دهد که  Cambridge Analytica به‌طور عمدی کمیسیون و پارلمان را گمراه کرده است.  کالینز همچنین فیس‌بوک را متهم کرد که به‌طور عمدی از پاسخ دادن به سوالات در مورد کمبریج آنالیتیکا و درک ریسک استفاده از داده‌ها  بدون رضایت کاربران خودداری کرده است.
کالینز گفت قابل‌قبول نیست که آن‌ها قبلاً شواهدی ارائه داده‌اند تا از پاسخ به پرسش‌های دشوار با این ادعا که پاسخ را نمی‌دانند , خودداری کنند . وی افزود ما نیاز به شنیدن صحبت‌هایی داریم که حقایق را در مورد فیس‌بوک مشخص کنند.
کالینز کفت کسی که باید این مسئولیت را بپذیرد مارک زوکربرگ است که در حال حاضر پشت صفحه فیس‌بوک خودش پنهان‌شده است .
فیس‌بوک هیچ پاسخی به این اظهارات نداده است.


اطلاعات کاربران

فیس بوک

Cambridge Analytica