79 Views
2018 Jan 09NewsCultural
img

حضور سوپر استارهای معروف در آثار راه یافته به جشنواره فیلم فجر همواره باعث رونق هرچه بیشتر بزرگترین رویداد هنری سینمایی کشور شده و خیل عظیمی از دوستداران سینما را به جشنواره فیلم فجر می کشاند. اما اینطور که پیداست بسیاری از سینما دوستان امسال با دیدن جای خالی برخی از بازیگران مطرح حسابی جا خواهند خورد. 

همه ساله با نزدیک شدن به برگزاری جشنواره فیلم فجر گمانه‌زنی‌ها برای شرکت فیلم‌ها، حضور بازیگران و کارگردانان و اینکه چه آثاری قرار است در این رویداد مهم مورد بررسی و نمایش قرار بگیرند آغاز می‌شود. حضور بازیگران مطرح و چهره های سرشناس هم از جذابیت‌های هر ساله این جشنواره است و گفت‌و شنودهای زیادی نیز در اینباره پیش از آغاز این فستیوال به گوش می‌رسد و چه بسا که همین نام‌های مطرح و باسابقه است که به اعتبار جشنواره‌ای چون فجر می‌افزاید.

 چندی پیش با اعلام اسامی فیلم های راه یافته به بخش سینمای ایران سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر، عدم حضور چند کارگردان به نام و مطرح با موجی از انتقادات و واکنش های مختلف روبرو شد. اما غیبت بازیگران مطرحی که حضورشان قطعا شور و حال و اعتبار بیشتری به جشنواره می‌داد در این دوره نیز در استقبال مردمی از این جشنواره بی تاثیر نخواهد بود.

در این گزارش نگاهی داشتیم به چهره‌های مهم و سرشناسی که جشنواره بدون حضور آنها برگزار می‌شود.


برندگان سیمرغ دوره قبل

از نکات عجیب جشنواره امسال این است که برخی از بازیگرانی که سال قبل سیمرغ بهترین بازیگر را چه در نقش اصلی و چه مکمل دریافت کردند امسال هیچ فیلمی از انها در جشنواره به نمایش در نمی‌آید. البته لازم به ذکر است که برخی از این بازیگران از سال گذشته در اثری جدید جلوی دوربین نرفتند و برخی دیگر نیز فیلمشان به دلایل مختلف نتوانسته است در جشنواره حضور پیدا کند.

محسن تنابنده، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد و ثریا قاسمی برنده سمیرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن در دوره قبل جشنواره دو چهره مهمی هستند که امسال هیچ فیلمی در جشنواره فیلم فجر ندارند. از بین نامزدهای سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول سال قبل که در این دوره اسمشان به چشم نمیخورد می توان به بازیگرانی چون امیر آقایی، مهرداد صدیقیان و علی مصفا اشاره کرد.


از میان سوپراستارهای زن سینما نیز می توان به نام های مطرحی چون غزل شاکری، هدیه تهرانی و پریناز ایزدیار که سال گذشته نامشان در میان نامزدهای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر زن به چشم می خورد اشاره کرد که در این دوره از جشنواره حضور ندارند.

غایبین پرکار

یکی از عجیبترین غیبتهای امسال جشنواره مربوط به غیبت شقایق فراهانی است که در دوره گذشته جشنواره با چهار فیلم عنوان پرکارترین بازیگر جشنواره سی و پنجم فجر را به خود اختصاص داده بود، اما در اتفاقی عجیب او امسال هیچ فیلمی در این رویداد سینمایی ندارد.

حمیدرضا آذرنگ نیز که سال گذشته در میان بازیگران مرد لقب پرکارترین را از آن خود کرده بود امسال تنها با یک فیلم به نام «تنگه ابوغریب» ساخته بهرام توکلی به جشنواره می‌آید.

فرهاد اصلانی نیز که در دوره‌های اخیر این رویداد سینمایی همواره با آثار مختلفی به جشنواره آمده و توانسته با فیلم‌هایش بدرخشد امسال جزو بازیگران کم کاری است که تنها یک فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» ساخته هومن سیدی را دارد.

اصلانی در سال‌های اخیر حضوری پررنگ در جشنواره داشته است، او در هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در «آسمان پر ستاره» شد. اصلانی همچنین برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم‌های «خرس» و «زندگی خصوصی» از سی امین دوره جشنواره فجر هم شد و در سی و دومین دوره از جشنواره نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در «قصه‌ها» شد. او برای بازی در فیلم «دوران عاشقی» هم در سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و در سی و چهارمین دوره نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در «دختر» شد.


پرویز پرستویی که رکورددار کسب سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر است هم از غایبان بزرگ این جشنواره است. او سال گذشته با «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی در جشنواره حضور داشت اما تنها فیلم او که قرار بود در جشنواره امسال باشد «لس آنجلس-تهران» به جشنواره ارائه نشد. پرستویی برای نقش آفرینی‌های متعدد و درخشان خود تا به حال موفق به دریافت ۴ سیمرغ از دوره‌های مختلف جشنواره فیلم فجر شده است و از این منظر در میان بازیگران مرد سینمای ایران رکورددار است. او برای بازی در فیلم‌های «آزانس شیشه‌ای»، «بید مجنون»، «به نام پدر» و «بادیگارد» سیمرغ بلورین و برای فیلم «لیلی با من است» دیپلم افتخار گرفت. پرستویی همچنین برای بازی در فیلم «مارمولک» هم از جشنواره بیست و دوم جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کرد.

ستاره‌های غایب

از میان سوپراستارهای سینما که شاید هر سال به طور مستمر در جشنواره فیلم فجر حضور ندارند، هستند چهره‌هایی که حتی چند سال یک بار هم علاقه‌مندان و طرفدارانشان را با بازی در فیلمی که در جشنواره به نمایش در می‌آید غافلگیر می‌کنند و نبودشان در این رویداد سینمایی حتما به چشم می‌آید.

برای مثال الناز شاکردوست است که سال گذشته با فیلم «خفه‌گی» فریدون جیرانی به جشنواره پا گذاشت امسال در جشنواره حضور ندارد. البته شاکردوست فیلم سینمایی «سراسر شب» فرزاد موتمن را داشت که به جشنواره راه پیدا نکرد و باعث غیبت این بازیگر در این رویداد سینمایی شد.

حامد بهداد، شهاب حسینی هم که هم در دوره‌های گذشته حضوری نسبتا چشمگیر و موفق داشتند و هم همواره به عنوان دو بازیگر پرطرفدار میان مردم نامشان مطرح است از غایبان جشنواره امسال هستند.

غزل شاکری و پگاه آهنگرانی که در دوره قبل با «سارا و آیدا» در جشنواره بودند، طناز طباطبایی که «ویلایی‌ها» را بازی کرده بود و نگار جواهریان که «نگار» فیلم قبلی او در جشنواره سی و پنجم بود هم از جمله چهره‌های غایب امسال‌اند.همچنین محمدرضا گلزار، محمدرضا فروتن و ترانه علیدوستی نیز سه چهره محبوب سینمای ایران‌اند که سهمی در جشنواره امسال ندارند.


جشنواره فیلم فجر

جشنواره سی و ششم

جشنواره فجر

غایبان

سوپر استار

بازیگر

شهاب حسینی

پرویز پرستویی

ترانه علیدوستی

محمدرضا گلزار